Praca dla opiekunek w Niemczech – czy warto się jej podjąć?

praca dla opiekunek w Niemczech

Szukanie pracy poza granicami kraju nie jest niczym nowym. Emigracja zarobkowa wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków. Dla tych pierwszych jedną z popularniejszych opcji jest praca opiekunki w Niemczech. Czy warto ją podjąć i czego należy się spodziewać w Niemczech? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w XXI wieku z Polski „za chlebem” wyjechało prawie 2,5 mln osób. Zdecydowana większość z nich po wejściu naszego kraju w struktury Unii Europejskiej (2004 r.) i Schengen (2007 r.). Za główny kierunek Polacy obrali Niemcy i Wielką Brytanię. Grubo ponad milion polskich emigrantów podjęło się pracy w Niemczech. Głównym powodem był oczywiście wyższy standard życia i zdecydowanie lepsze zarobki. Czy dziś, po 18 latach od pierwszej dużej fali emigracji w XXI wieku nadal opłaca się pracować jako opiekunka lub spawacz za Odrą?

Praca dla opiekunek w Niemczech – o tym musisz wiedzieć

Wiele osób boi się wyemigrować z kraju z powodu słabej znajomości języków obcych. Jest to całkiem naturalne, jednak praca opiekunki w Niemczech nie wymaga od kandydatki perfekcyjnego posługiwania się językiem niemieckim. Sprawy formalne (ubezpieczenie, kwestie podatkowe) w większości przypadków są załatwiane przez polską agencję pracy, która publikuje oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Od potencjalnej opiekunki wymaga się jedynie podstawowej znajomości języka, by potrafiła ona porozumieć się z seniorem.

Istotną kwestią jest również wynagrodzenie. Praca w Niemczech od października tego roku stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Rząd federalny podniósł minimalną stawkę godzinową, dzięki czemu wszyscy pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, otrzymają podwyżkę. Praca w opiece na niemieckich warunkach przyniesie nam wynagrodzenie rzędu 12 euro na godzinę brutto. To spora zmiana, bowiem aktualnie wynosi ona 10,45 euro/h brutto.

Praca opiekunki w Niemczech – emerytura

Praca jako opiekunka osób starszych jest z reguły etatem na określony czas. Mogą to być 3 miesiące, czasem pół roku. Jednak nie oznacza to, że praca opiekunki w Niemczech musi się skończyć po tym czasie. Wręcz przeciwnie, to może być dopiero początek tej przygody. Zwłaszcza, że po przepracowaniu 5 lat na niemieckich warunkach (i opłacaniu składek) nabywamy prawo do niemieckiej emerytury. Im dłuższy staż pracy, tym będzie ona wyższa.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – jak znaleźć?

Znalezienie oferty pracy dla opiekunek w Niemczech jest banalne. W Polsce jest wiele agencji pracy oferujących pracę w opiece na niemieckich warunkach. Co musimy zrobić, by znaleźć jedną z nich? Najrozsądniejszą opcją będzie skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać hasło „praca dla opiekunek w Niemczech”, „oferty pracy dla opiekunek w Niemczech” lub pokrewne. W ten sposób będziemy mogli na spokojnie wybrać agencję oraz miejsce pracy bez stresu i wychodzenia z domu. Z kolei po dopełnieniu niezbędnych formalności rozpocznie się wielka, niemiecka przygoda w pracy opiekunki.