Cięcie laserem – 3 ważne kwestie

laser cięcie laserem blachy

Skomplikowane procesy natury specjalistycznej takie jak chociażby cięcie laserem znajduje zastosowanie przy różnego rodzaju działaniach. Z tego względu warto być zorientowanym w tej tematyce i mieć w tym zakresie określoną wiedzę. Może się ona przydać w rozmaitych przedsięwzięciach

  1. Cięcie laserem – zasada działania
  2. Na czym polega cięcie laserem?
  3. Dokładność cięcia laserem

Cięcie laserem – zasada działania

Cięcie laserowe polega na rozdzieleniu termicznym materiału, który poddajemy obróbce. Wiązka światła laserowego nagrzewa materiał, który pod wpływem temperatury zaczyna się topić. Jest to metoda bardzo precyzyjna i wykorzystywana w wielu rozmaitych przypadkach. Jeśli chodzi o cięcie laserem, warto wiedzieć, że można je zastosować w odniesieniu zarówno do tworzyw sztucznych, jak i papieru, drewna, czy też folii metalowej. To jednak wciąż nie wszystkie możliwości. Wycinanie laserowe nie wymaga obróbki końcowej, co jest bardzo wygodne. Często tego rodzaju metod używa się w przemyśle, na przykład przy produkcji określonych elementów metalowych.

Na czym polega cięcie laserem?

Wspomniana procedura jest dosyć skomplikowana, jeśli chodzi o aspekty techniczne, niemniej jednak warto pamiętać, że taki proces można wykorzystać przy różnego rodzaju materiałach, co niejednokrotnie jest bardzo przydatne i daje szerokie możliwości. Z cięcia laserem nieraz skorzystać mogą przedsiębiorstwa o charakterze motoryzacyjnym, elektronicznym, czy też transportowym. Z pewnością liczy się tutaj dokładność. Dobrze jest także zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją rozmaite odmiany wycinania laserowego. Wyróżnia się tutaj cięcie oksydacyjne, sublimacyjne, a także wytopowe. Każda z tych metod ma swoją specyfikę oraz specyficzne elementy dotyczące procedury działania.

Dokładność cięcia laserem

Cięcie laserem znajduje zastosowanie w naprawdę wielu rozmaitych przypadkach. Przy jego pomocy wykonać można takie zadania, jak:
laserowe cięcie blach
• cięcie rur
• cięcie profili
• tworzenie drobnych elementów

Szerokie spektrum możliwego wykorzystania tej technologii wynika z faktu, że jest ona bardzo precyzyjna. Szczelina cięcia ma tutaj naprawdę niewielkie wymiary, co pozwala na osiągnięcie dużej dokładności. Takie działania jak cięcie laserem rur, czy też cięcie laserem profili są dosyć często spotykane w różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych. Metoda ta umożliwia bowiem uzyskanie elementów, przy których istotną rolę odgrywają drobne szczegóły wykonania. Nic zatem dziwnego, że w dzisiejszych czasach często stosuje się różnego rodzaju cięcia laserowe.