Polska ciekawe miejsca w Polsce

Poznaj 10 ciekawych miejsc w Polsce

Czas czytania:5 minut/y, 57 sekund/y

Jest wiele zestawień prezentujących ciekawe miejsca w naszym kraju, które warto odwiedzić. Często to miejsca oczywiste, miłośnikom podróży w większości znane. Dlatego postanowiliśmy stworzyć własny ranking. Oto ciekawe miejsca w Polsce, które warto zobaczyć

1. Kozłówka i pałac Zamoyskich

Jednym z ciekawszych miejsc w okolicach Lublina, jest Kozłówka. Ta niewielka miejscowość może się pochwalić cennym zabytkiem architektury – pałacem, który swego czasu był własnością rodziny Zamoyskich. Pałac w Kozłówce może się pochwalić historią sięgającą połowy XVIII wieku. W czasach Zamoyskich jego wnętrza zostały pięknie wyposażone i ozdobione cennymi dziełami sztuki. Dziś jest tu ciekawa kolekcja zabytkowych mebli, cennych obrazów i wyrobów z porcelany. Wrażenie robią też pałacowe piece oraz biblioteka z cennym księgozbiorem. Pałac w Kozłówce znany jest też z pięknej kaplicy oraz parku. Warto też zajrzeć do powozowni oraz odwiedzić Galerię Sztuki Socrealizmu, w której zgromadzono usuwane po upadku komuny pomniki.

2. Polańczyk i Jezioro Solińskie

Jedną z najchętniej odwiedzanych przez letników miejscowości w Bieszczadach jest Polańczyk. Dla wielu osób Polańczyk to przede wszystkim piękne widoki na Jezioro Solińskie oraz wypoczynek nad wodą. Są tu piękne plaże i ośrodki sportów wodnych. Nie brak tu punktów widokowych, z których można podziwiać Jezioro Solińskie oraz jego najbliższą okolicę, nie brak też ścieżek spacerowych. W Polańczyku stoi dawna cerkiew murowana, wzniesiona w początkach XX wieku, która obecnie jest kościołem rzymskokatolickim. W jej wnętrzu znajduje się ikona uznawana za cudowną, która trafiła tu ze zniszczonej cerkwi w Łopience. Warto też odwiedzić cmentarz w Polańczyku, na terenie którego zachowała się kaplica dworska z 1909 roku.

ciekawe miejsca w Polsce Polańczyk Jezioro Solińskie
Ciekawe miejsca w Polsce: Polańczyk i Jezioro Solińskie. Foto: Lowdown / cc by-sa 3.0

3. Kodeń na Podlasiu

Kodeń jest jedną z ciekawszych miejscowości, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Podlasiu. To dawne miasto jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Sanktuarium w Kodniu to najstarsze i najsłynniejsze miejsce kultu religijnego, jakim może się pochwalić Podlasie. Wiernych przyciąga okazała bazylika, w bryle której łączą się ze sobą cechy typowe dla sztuki renesansowej i barokowej. To cenna pamiątka po rodzie Sapiehów, która w początkach XVI wieku lokowała miasto Kodeń, a w kolejnych dekadach zapewniła mu pomyślny rozwój. Dzięki Sapiehom do Kodnia trafił też cudowny obraz Matki Bożej de Guadalupe, dziś znanego jako obraz Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia. Ten cenny zabytek sztuki sakralnej trafił do Kodnia za sprawą Mikołaja Sapiehy.

4. Zamek i inne atrakcje Będzina

Na miłośników historii czeka w Będzinie zamek, aktualnie będący siedzibą muzeum. Ale to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w tym mieście. Muzeum Zagłębia mieszczące się w murach zamku będzińskiego może się poszczyć kolekcją dawnej broni. Są tu miecze i szable, także pistolety i karabiny. Jest też kolekcja broni wschodniej oraz zbiór sztandarów z okresu międzywojennego. Piękno gotyckiego zamku z charakterystyczną, cylindryczną wieżą oraz podwójnym ciągiem murów obronnych to efekt rekonstrukcji i prac konserwatorskich. Dawna wieża mieszkalna będzińskiego zamku dziś służy turystom jako punkt widokowy. Można z niej podziwiać piękną panoramę Zagłębia i Górnego Śląska. U stóp zamku znajdowała się niegdyś dzielnica żydowska z synagogą, o której dziś przypomina skromny obelisk. Zachował się również kirkut, którego teren został w ostatnich latach starannie uporządkowany. Naprzeciwko zamku znajduje się pałac, w którym również mieści się muzeum. Można tu obejrzeć wystawę archeologiczną i kolekcja mebli z XIX wieku.

ciekawe miejsca w Polsce Będzin zamek w Będzinie
Ciekawe miejsca w Polsce: zamek w Będzinie

5. Międzyzdroje – kurort i gwiazdy filmu

W Międzyzdrojach, które pokochały polskie gwiazdy filmowe, nudzić się nie można. Piękne plaże, molo do wakacyjnych spacerów, do tego słynna Aleja Gwiazd, której odwiedzenie jest obowiązkowym punktem każdego, kto odwiedza ten kurort. A co z miłośnikami przyrody, którzy w tej części kraju postanowili spędzić urlop? Zagroda żubra, gęsta sieć szlaków prowadzących przez najpiękniejsze tereny Wolińskiego Parku Narodowego – oto wybrane propozycje dla tych, którzy chcą tu aktywnie spędzać czas na łonie natury. Ciekawą przygodą może się też okazać wyprawa na Wzgórze Gosań, będące punktem widokowym.

6. Miasteczko Suraż na Podlasiu

Suraż to jedno z najmniejszych miasteczek w Polsce. Przyciąga m.in. malowniczą okolicą, pięknymi widokami na dolinę Narwi oraz bliskością Narwiańskiego Parku Narodowego. Jest tu Muzeum Archeologiczno–Etnograficzne i Muzeum Dziedzictwa Pokoleń oraz Muzeum Kapliczek. Dla tych, których interesuje historia, mogą odwiedzić teren grodziska wczesnosłowiańskiego i zobaczyć osadę Narwia. Przez Suraż przebiega 12 szlaków tematycznych. Do tych najważniejszych szlaków turystycznych, w tym Podlaski Szlak Bociani i Szlak Konopielki.

Kościelec kościół
Ciekawe miejsca w Polsce: Kościół w Kościelcu. Foto: Blackmetalowiec / cc by-sa 3.0 pl

7. Kościelec koło Inowrocławia i jego zabytki

We wczesnym średniowieczu stał tu gród, broniący przeprawy przez rzekę Noteć. Dziś turyści zaglądają do wsi Kościelec z powodu Kościoła św. Małgorzaty. Świątynię zbudowano na przełomie XII i XIII wieku i jest jednym z najstarszych murowanych kościołów wiejskich w Polsce. Świątynia ma szereg elementów typowych dla sztuki romańskiej. Kwadratowa wieża, półkoliste prezbiterium oraz romańskie schody. Zachowała się również renesansowa kaplica św. Barbary, wewnątrz której znajduje się manierystyczny ołtarz główny, w którym umieszczono obraz przedstawiający Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor. Warto zajrzeć do kaplicy grobowej Kościeleckich św. Barbary, w której najcenniejszym skarbem jest dwupiętrowy nagrobek, jeden z najważniejszych zabytków tego typu w Polsce. Pochodzi z połowy XVI wieku, a jego fundatorem był wojewoda brzesko-kujawski i starosta generalny Wielkopolski, Janusz Kościelecki.

8. Zabytkowy park w Postolinie

Postolin, to jeden z ciekawszych punktów, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Dolinie Baryczy. Zajmuje on powierzchnię ponad 5 ha i obecnie znajduje się pod opieką leśników z Milicza. Dzieje tego miejsca sięgają lat 60. XIX wieku, kiedy to hrabia Heinrich von Salisch (miłośnik leśnictwa i dendrolog) postanowił założyć na terenie Postolina spory park. Dawniej w jego centralnej części wznosił się reprezentacyjny pałac, jednak do naszych czasów zachowały się pozostałości tej rezydencji. To efekt burzliwych działań wojennych, które nie ominęły Postolina. Na szczęście otaczający pałac park zachował się w dobrym stanie. Do dziś można tu ujrzeć ponad sto gatunków drzew i krzewów, m.in. dąb czerwony, głóg, jaśminowiec czy dereń.

ciekawe miejsca w Polsce Szczebrzeszyn
Ciekawe miejsca w Polsce: niezwykły kirkut w Szczebrzeszynie

9. Szczebrzeszyn – miasto na Roztoczu

W Szczebrzeszynie przez wieki żyli obok siebie przedstawiciele trzech różnych wyznań, po których do dziś zachowało się wiele pamiątek. Wzniesiony w XVII wieku kościół św. Mikołaja, cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz okazała synagoga, są najcenniejszymi zabytkami miasta i dowodem jego wielokulturowości. Warto też odwiedzić pobliski kirkut, jedną z najpiękniejszych nekropolii żydowskich na Lubelszczyźnie. Macewy z XVIII – XX wieku zachwycają, a każdy z nagrobków jest unikalnym dziełem sztuki.

10. Kryłów nad Bugiem

Jeśli w czasie wycieczki po wschodniej Polsce trafisz w okolice Hrubieszowa, odwiedź Kryłów. Był swego czasu sporym miasteczkiem nad Bugiem, jednak trudne lata zaborów i burzliwy przebieg I wojny światowej sprawiły, że stracił na znaczeniu. Stoi tu Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w połowie XIX wieku. W jego pobliżu znajduje się most, po którym można wejść na teren sztucznej wyspy na Bugu. To właśnie na tej wyspie znajduje się najważniejsza atrakcja Kryłowa, czyli ruiny zamku. Zwiedzanie Kryłowa można zaplanować w taki sposób, aby pospacerować po terenie dworu, spalonego przez Niemców w 1939 roku.

Ciekawe miejsca w Polsce i zdjęcia (2): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o granicach Polski
>

kobieta jonizator powietrza oczyszczacz powietrze Poprzedni post Jonizator powietrza (oczyszczacz powietrza) – to trzeba wiedzieć
żaluzje okienne rodzaje żaluzji Następny post Wszystko, co trzeba wiedzieć o żaluzjach