baterie ciekawostki o bateriach

Interesujące ciekawostki o bateriach

Czas czytania:2 minut/y, 21 sekund/y

Baterie łazienkowe, umywalkowe, kuchenne i inne. Miejsca, z których płynie woda. Rodzaje baterii i (prawie) wszystko na ich temat. Ciekawostki o bateriach

Łazienki i kanalizacja

1) Łazienki w domach i mieszkaniach stały się popularne po tym, jak ludzie poradzili sobie z budową systemów kanalizacji (przypływem i odpływem wody do mieszkań).

Co to jest bateria?

2) Bateria wodociągowa, to system (zwykle dwóch) zaworów, służących do zasilania w wodę bieżącą urządzeń sanitarnych w łazienkach, kuchniach lub pralniach. Służących również do regulacji nasilenia wypływu, oraz temperatury wody.

kran bateria kanalizacja woda
Kran z wodą. Ciekawostki o bateriach

Z czego produkowane są baterie

3) Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość baterii (kranów) miała odcień srebrnej szarości. Dziś jest szerszy wybór kolorystyki i materiałów, z których są produkowane. Mogą być białe, czarne, złote, miedziane, ceramiczne i inne.

4) Większość baterii wykonana jest z mosiądzu (stopu ok. 60% miedzi oraz cynku). Mosiądz, to materiał odporny na korozję oraz łatwy w obróbce.

Rodzaje baterii

5) Ze względu na liczbę pokręteł, sposób montażu i uruchamiania, jest kilka rodzajów baterii. Są baterie z pojedynczym uchwytem i dwuuchwytowe. Są baterie ścienne (montowane na ścianie), baterie sztorcowe (montowane bezpośrednio w umywalkach lub wannach, także podtynkowe i nadtynkowe.

6) Są też baterie z podgrzewaczem wody. Są podłączone do instalacji wodnej i prądu. Woda nagrzewa się bardzo szybko i wypływa tylko wtedy, gdy odkręcamy kurek.

bateria wannowa baterie ciekawostki o bateriach
Bateria wannowa sztorcowa. Ciekawostki o bateriach

7) Mniej wody zużywa się podczas używania baterii jednouchwytowej. W bateriach dwuuchwytowych trzeba odkręcić oba kurki (jeden z wodą ciepłą, drugi z gorącą), aby uzyskać odpowiednią temperaturę wypływającej wody. Przez chwilę woda wypływa bezużytecznie.

8) Baterie niskociśnieniowe zlewozmywakowe montowane są tam, gdzie nie ma dostępu do ciepłej wody, np. w domkach letniskowych.

Co to jest perlator?

9) W miejscu, gdzie z baterii wypływa woda, jest zamontowany perlator (aerator). Dzięki niemu mamy wrażenie, że wypływa więcej wody, więc spada zużycie wody. Jeśli nie ma perlatora, montowane jest sitko. Zbierają się w nim zanieczyszczenia, więc warto co jakiś czas sitko odkręcić i usunąć je.

bateria umywalkowa baterie ciekawostki o bateriach
Bateria umywalkowa. Ciekawostki o bateriach

Ciekawostki o bateriach

10) Najczęściej strumień wody z baterii ma 35 lub 40 mm.

11) W bateriach dwuuchwytowych kurek z ciepłą wodą zawsze jest montowany po lewej stronie.

12) Część nowoczesnych baterii jest uruchamianych przez fotokomórkę. Nie trzeba ich dotknąć, wystarczy wsunąć dłoń pod baterię, aby zaczęła wypływać woda.

bateria dwuuchwytowa baterie ciekawostki o bateriach
Bateria dwuuchwytowa wannowa sztorcowa. Ciekawostki o bateriach

13) W niektórych bateriach istnieje możliwość regulacji ciśnienia wypływającej wody.

14) Baterie z głowicą ceramiczną nie kapią i są wytrzymałe. Można z nich korzystać przez ponad 10 lat.

Prysznic

15) Prysznic, to tak naprawdę domowy wodospad. Domowy prysznic opatentował w 1767 r. Anglik William Feetham, a swą nazwę prysznic zawdzięcza Vincentowi Priessnitzowi. Początkowo z wynalazku korzystali bogaci ludzie w USA i prysznice szybko zaczęto montować w łazienkach Amerykanów.

Ciekawostki o bateriach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Aerobic wodny
> Ciekawostki o lodówkach
> Ciekawostki o pralkach

ratusz Dębno ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Ciekawostki o Dębnie, woj. zachodniopomorskie
cargo spodnie męskie Następny post Cargo spodnie męskie: must-have w Twojej szafie