Interesujące ciekawostki o bateriach
Baterie łazienkowe, umywalkowe, kuchenne i inne. Miejsca, z których płynie woda. Rodzaje baterii i (prawie) wszystko na ich temat. Ciekawostki o bateriach
Łazienki i kanalizacja
1) Łazienki w domach i mieszkaniach stały się popularne po tym, jak ludzie poradzili sobie z budową systemów kanalizacji (przypływem i odpływem wody do mieszkań).
Co to jest bateria?
2) Bateria wodociągowa, to system (zwykle dwóch) zaworów, służących do zasilania w wodę bieżącą urządzeń sanitarnych w łazienkach, kuchniach lub pralniach. Służących również do regulacji nasilenia wypływu, oraz temperatury wody.
Z czego produkowane są baterie
3) Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość baterii (kranów) miała odcień srebrnej szarości. Dziś jest szerszy wybór kolorystyki i materiałów, z których są produkowane. Mogą być białe, czarne, złote, miedziane, ceramiczne i inne.
4) Większość baterii wykonana jest z mosiądzu (stopu ok. 60% miedzi oraz cynku). Mosiądz, to materiał odporny na korozję oraz łatwy w obróbce.
Rodzaje baterii
5) Ze względu na liczbę pokręteł, sposób montażu i uruchamiania, jest kilka rodzajów baterii. Są baterie z pojedynczym uchwytem i dwuuchwytowe. Są baterie ścienne (montowane na ścianie), baterie sztorcowe (montowane bezpośrednio w umywalkach lub wannach, także podtynkowe i nadtynkowe.
6) Są też baterie z podgrzewaczem wody. Są podłączone do instalacji wodnej i prądu. Woda nagrzewa się bardzo szybko i wypływa tylko wtedy, gdy odkręcamy kurek.
7) Mniej wody zużywa się podczas używania baterii jednouchwytowej. W bateriach dwuuchwytowych trzeba odkręcić oba kurki (jeden z wodą ciepłą, drugi z gorącą), aby uzyskać odpowiednią temperaturę wypływającej wody. Przez chwilę woda wypływa bezużytecznie.
8) Baterie niskociśnieniowe zlewozmywakowe montowane są tam, gdzie nie ma dostępu do ciepłej wody, np. w domkach letniskowych.
Co to jest perlator?
9) W miejscu, gdzie z baterii wypływa woda, jest zamontowany perlator (aerator). Dzięki niemu mamy wrażenie, że wypływa więcej wody, więc spada zużycie wody. Jeśli nie ma perlatora, montowane jest sitko. Zbierają się w nim zanieczyszczenia, więc warto co jakiś czas sitko odkręcić i usunąć je.
Ciekawostki o bateriach
10) Najczęściej strumień wody z baterii ma 35 lub 40 mm.
11) W bateriach dwuuchwytowych kurek z ciepłą wodą zawsze jest montowany po lewej stronie.
12) Część nowoczesnych baterii jest uruchamianych przez fotokomórkę. Nie trzeba ich dotknąć, wystarczy wsunąć dłoń pod baterię, aby zaczęła wypływać woda.
13) W niektórych bateriach istnieje możliwość regulacji ciśnienia wypływającej wody.
14) Baterie z głowicą ceramiczną nie kapią i są wytrzymałe. Można z nich korzystać przez ponad 10 lat.
Prysznic
15) Prysznic, to tak naprawdę domowy wodospad. Domowy prysznic opatentował w 1767 r. Anglik William Feetham, a swą nazwę prysznic zawdzięcza Vincentowi Priessnitzowi. Początkowo z wynalazku korzystali bogaci ludzie w USA i prysznice szybko zaczęto montować w łazienkach Amerykanów.
Ciekawostki o bateriach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Aerobic wodny
> Ciekawostki o lodówkach
> Ciekawostki o pralkach