korzeń chrzanu chrzan ciekawostki o chrzanie

Nie chrzań! Niesamowite fakty o chrzanie

Czas czytania:1 minut/y, 53 sekund/y

Ciekawostki o chrzanie, które warto znać. Występowanie, właściwości chrzanu, do czego jest wykorzystywany i dlaczego ma taki drażniący zapach

Chrzan – podstawowe informacje

1) Jest to warzywo wieloletnie z rodziny kapustowatych, której nie przeszkadza mróz. Można go sadzić wiosną i jesienią. Jego duże liście rosną nawet na wysokość 1,5 metra.

2) Do spożycia wykorzystywany jest korzeń chrzanu, który jest koloru białego.

3) Początkowo chrzan znany był w krajach basenu Morza Śródziemnego i w Azji. Wiadomo że uprawiano go już w XI wieku, a w XV wieku był powszechnie znany w Niemczech i Danii. Obecnie jest bardzo znany również w Polsce.

4) Rośliny spokrewnione z chrzanem, to wasabi, brokuły i kapusta.

5) Izotiocyjanin allilu – tak nazywa się związek chemiczny znajdujący się w chrzanie, To on odpowiada za ostry zapach i smak, który drażni oczy, gardło i nos.

Właściwości chrzanu

6) Chrzan pobudza apetyt, rozgrzewa ciało, podobno jest też afrodyzjakiem.

7) O właściwościach prozdrowotnych chrzanu napisano wszystko, napiszemy o części z nich. Pomaga przy przeziębieniu i zatokach, przy niestrawności i bólach reumatycznych i anemii. Ma właściwości bakteriobójcze i jest bogaty w witaminy. Na bóle stawów dobrze działają okłady z chrzanu. Chroni nawet przed rozwojem chorób nowotworowych. Jest określany jako naturalny antybiotyk.

Do czego jest wykorzystywany chrzan

8) Jest dodawany do różnych potraw. Nadaje im wyrazisty smak, który nie sposób pomylić z innym. Jest dodawany do kiszenia ogórków, do wyrabiania majonezów i musztard.

9) Chrzan jest też wykorzystywany w kosmetyce. Usuwa przebarwienia skóry i piegi, rozjaśnia skórę.

Zadziwiające ciekawostki o chrzanie

10) Przygotowany do spożycia chrzan należy przechowywać w szczelnym naczyniu, w przeciwnym wypadku wywietrzeje – straci swój charakterystyczny zapach i smak

11) Mimo pozytywnych właściwości należy pamiętać, że chrzanu nie można spożywać zbyt dużo. Może podrażnić nerki, błonę śluzową jelit i żołądka.

12) Niektórzy starty chrzan wkładają do wielkanocnego koszyka ze święconką.

13) Chrzan, to roślina silnie ukorzeniona. Potrafi być uciążliwym chwastem, bo dzięki pozostałościom po wyrwanych korzeniach, wciąż wyrasta z ziemi.

14) Chrzan jest tak oryginalny i tak znany, że do naszej mowy codziennej weszły takie określenia, jak: schrzanić coś, ochrzaniać kogoś i inne.

15) Aby chrzan nie piekł oczu podczas ścierania, należy wcześniej wymoczyć go w wodzie. Niektórzy starty chrzan mieszają z sokiem z cytryny.

Ciekawostki o chrzanie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o kalafiorze
> Czarna rzodkiew

sprzątanie biura domu firmy sprzątające Poprzedni post Zalety korzystania z firm sprzątających
termos termosy ciekawostki Następny post Wszystko, co musisz wiedzieć o termosach: Historia, zastosowanie i porady