cytryna ciekawostki o cytrynie

Lecznicze właściwości cytryny

Czas czytania:2 minut/y, 4 sekund/y

W południowo-wschodnich Chinach rośnie roślina, która ma wiele cennych właściwości leczniczych. Zawiera dużą ilość witaminy B1 i C oraz kwasu cytrynowego. Mowa o cytrynie

Cytryna ma wiele właściwości, które wykorzystywane są w kosmetyce, sztuce kulinarnej i medycynie. Cytryna jest bogata w witaminę B, C, E, beta-karoten a także takie minerały jak potas, magnez, sód, żelazo. Pomaga w problemach z zaparciami, wspomaga ona procesy trawienne. Pomaga też w problemach z wypróżnianiem się. Wspomaga również proces odchudzania, ponieważ duża zawartość pektyn w cytrynie hamuje łaknienie.

Cytryna ma także właściwości przeciwutleniające. Pozytywnie wpływa na cerę oraz zdrowie człowieka. Substancja o nazwie limonen znajdująca się w cytrynie niszczy komórki nowotworowe jamy ustnej, płuc, piersi, żołądka a także okrężnicy. Pozostaje ona na długi czas w organizmie po zjedzeniu. Najwięcej limonenu jest w skórce cytryny.

Cytryna i inne cytrusy pozytywnie wpływają na zapalenie stawów. Badania udowodniły, że osoby, które nie spożywały w swojej diecie cytrusów były o około 3 razy bardziej narażone na ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Także duża zawartość potasu znajdującego się w cytrynie pomaga w walce z nadciśnieniem. To wszystko dzięki dużej zawartości witaminy C, która odpowiedzialna jest w dużej mierze za elastyczność naczyń krwionośnych.

Cytryna jest też dobrze znana w profilaktyce miażdżycy, zawałów serca i udarów. Posiada także dużą zawartość wapnia, co korzystnie wpływa na kości i zęby. Zatem dobrze jeśli nie brakuje jej w diecie szczególnie u małych dzieci, które rosną dosyć szybko.

Cytryna ma także właściwości bakteriobójcze, dlatego sporo osób wykorzystuje roztwór wody z cytryną jako płukankę do gardła, w celu usunięcia stanów zapalnych jamy ustnej czy migdałków. Wspomaga też leczenie ran i wchłanianie się siniaków. W tym celu stosuje się ją bezpośrednio na skórę. A to z kolei pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Zmniejsza widoczność małych zmarszczek. Skóra jest wygładzona, ujednolicona, uelastyczniona.

Cytryna ma także wiele zastosowań w domowym spa. Cytrynę można wykorzystać w formie maseczki, kremu, peelingu, okładów, soli do kąpieli. Takie domowe spa z wykorzystaniem cytryny będzie działało na twoją skórę orzeźwiająco, odświeżająco, wygładzająco, nawilżająco, kojąco, uelastyczniająco, zmiękczająco. Czasami warto poszukać informacji na temat właściwości roślin, które mamy w zasięgu ręki, ponieważ są one tańsze od profesjonalnych kosmetyków upiększających i relaksacyjnych a również mogą zdziałać cuda na skórze człowieka.

Cytrynę można zatem stosować zarówno zewnętrznie na skórę jak i wewnętrznie. Zewnętrznie da efekt szybki, choć równocześnie krótkotrwały. Jeśli chcemy aby efekt był długotrwały, warto zadbać o to, aby cytryna na stałe gościła w naszym jadłospisie.

Ciekawostki o cytrynie: Sadurski.com

Zobacz też:
> Zielona herbata
> Aloes
> Borówka

firmowy event karykaturzysta eventowy karykaturzyści eventowi Poprzedni post 10 rodzajów imprez, na które zapraszani są karykaturzyści eventowi
Bali Indonezja ciekawostki turystyczne Następny post Ciekawostki turystyczne: Bali, Macedonia, Filipiny, Paryż