Ciekawostki o fast foodach, których nie znasz
Fast foody i ciekawostki o fast foodach. Starożytne fast foody i historia szybkiego jedzenia. Kebaby, hamburgery, McDonalds…
Starożytne fast foody
1) Wśród ruin starożytnego miasta Pompeje odkryto szereg miejsc – restauracji, w których można było kupić jedzenie na wynos oraz alkohol. Te starożytne restauracje fast-food były podobne do obecnych i wchodziło się do nich bezpośrednio z ulicy. Niektóre pozwalały na zakup bez konieczności wysiadania z powozu czyli były starożytnymi drive trough. Jest prawdopodobne, że podobne lokale funkcjonowały na terenie całego Cesarstwa Rzymskiego.
2) W książce kucharskiej Apiciusa z I wieku n.e. był przepis na isicia omentata. Był to burger z mięsa mielonego, wina i pieprzu, polewany garum czyli rzymskim sosem rybnym.
3) Na ulicach dawnego Rzymu, biedniejsi mieszkańcy mogli kupić zupę z ciecierzycy z makaronem. Zupa była tania i sycąca. Można ją uznać za pierwowzór dania fast food.
Szybkie jedzenie w średniowieczu i nie tylko
4) Kebab ma swoje początki w dawnej Turcji i Persji. Wymyślili go żołnierze, którzy opiekali nad ogniem mięso, nadziane na miecze. Pierwsza wzmianka na temat kebabu pochodzi z Turcji, z 1377 roku.
5) Kotlet zwany stekiem hamburskim, przybył do Ameryki z Niemiec w XV wieku. Szybko stał się popularnym daniem.
6) W 1885 roku 15-letni Charlie Nagreen umieścił pokrojone klopsiki między kromkami chleba, aby sprzedawać je na targach Seymour Fair. Nagreen miał przydomek: “Hamburger Charlie” i dziś stoi jego pomnik.
7) Na początku 1900 roku Joseph Horn i James Hardart otworzyli w Stanach Zjednoczonych pierwszą samoobsługową restaurację o nazwie The Automat. Korzystali z niej głównie zapracowani robotnicy, których kusiły niskie ceny i brak obsługi, której trzeba byłoby zostawiać napiwki.
Fast foody w XX wieku
8) Pierwszy lokal z kebabem podawanym w bułce powstał w 1945 roku, w Istambule. Do Europy dotarł około 1960 roku, wraz z napływem tureckich emigrantów do Niemiec.
9) Harland Sanders był dzieckiem wdowy, która aby utrzymać rodzinę musiała iść do pracy. 6-letni Harland przejął obowiązki matki i nauczył się gotować. W 1900 roku mając 10 lat pracował jako kucharz za 2 dolary miesięcznie. W wieku 40. lat rozpoczął karierę biznesową. Swoje udziały w sieci KFC sprzedał w 1964 roku za 2 miliony dolarów.
10) Sieć fast foodów Horna i Hardarta nie przypominała designem ówczesnych barów. Jadano na porcelanie, kawa płynęła ze srebrnych włoskich wylewów, a blaty były marmurowe. W 1941 roku sieć zlokalizowana w Filadelfii i Nowym Jorku obsługiwała pół miliona klientów dziennie.
11) W 1940 roku bracia McDonald otworzyli pierwszy bar w Kalifornii, który był przeznaczony dla zmotoryzowanych. Kolejnym przedsięwzięciem braci było utworzenie lokalu, funkcjonującego na zasadach fabryki. Liczyła się szybkość i w pełni synchroniczna praca obsługi i kuchni.
12) 17 czerwca 1992 roku w Warszawie otwarto pierwszy McDonald’s w naszym kraju. Padł wówczas rekord świata w liczbie transakcji. Zawarto ich tego dnia 13.300.
Fast foody ciekawostki
13) Największe sieci fast food w Polsce, to: McDonald’s, KFC, Burger King i Pizza Hut. Wszystkie działają na zasadzie franczyzy. Na otwarcie restauracji McDonald’s potrzeba 1,8 mln zł wkładu własnego. Wymagane jest wykształcenie wyższe. Ziemia na której stoi lokal, po kilku latach przechodzi na własność korporacji McDonald’s.
14) Amerykańskie fast foody mają ogromne porcje, w porównaniu do polskich. Napoje w wielkich kubłach dolewane są bez limitu. Na imprezach w małych miasteczkach odbywały się konkursy jedzenia hamburgerów na czas. Obecnie jednak zmniejszyła się ilość chętnych na tego typu konkurencję.
Fast foody ciekawostki: (c) Sadurski.com / GT
Zobacz też:
> Ciekawostki o hot dogach
> Kebab ciekawostki
> Ciekawostki o grillowaniu