Ciekawostki o komornikach i ich pracy
Jak zostać komornikiem i na czym polega jego praca. Długi i kancelarie komornicze. Ciekawostki o komornikach, które warto znać
Zawód: komornik
1) Komornik to funkcjonariusz publiczny, absolwent studiów prawniczych. Aby zostać komornikiem należy dostać się na aplikację komorniczą, zdać 4-dniowy egzamin państwowy, a później zostać powołanym na stanowisko asesora komorniczego. Po 2. latach asesorowania, taka osoba może założyć własną kancelarię. Komornik musi mieć co najmniej 28 lat i być osobą niekaraną.
2) Słowo komornik pochodzi od słowa komora (izba).
3) Kiedyś słowo komornik nie było związane z prawem i odzyskiwaniem długów. Między XIV i połową XX w. był to chłop, który nie miał własnej ziemi i z rodziną mieszkał u zamożniejszego chłopa, utrzymując się z pracy na jego rzecz.
4) Asesor komorniczy to ktoś, kto ukończył aplikację i nie jest jeszcze komornikiem.
Praca komornika
5) Każda sprawa jest komornikowi przydzielana. Nie może odmówić jej przyjęcia ani “wybrać” sobie sprawę, na której dobrze zarobi.
6) W przypadku gdy komornik stwierdzi, że dłużnik nie ma żadnego majątku ani przychodów, wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.
7) Opłata egzekucyjna jaką wyegzekwowała kancelaria komornicza, jest własnością państwa. Część tej kwoty jest prowizją dla kancelarii. Od tej prowizji kancelaria odlicza poniesione koszty i to co zostanie, jest jej zarobkiem. Im lepsza skuteczność w ściąganiu długów, tym prowizja jest wyższa.
Ciekawostki o komornikach
8) Zajęcie komornicze to działanie komornika sądowego na polecenie wierzyciela. Komornik zajmuje składniki jego majątku (np. nieruchomości), środki na rachunkach bankowych, dochody z działalności gospodarczej, wynagrodzenie.
9) W przypadku otrzymania świadczenia z polisy ubezpieczeniowej na życie, kwota nie podlega zajęciu komorniczemu.
10) W kancelarii komorniczej pracuje od kilku do nawet kilkudziesięciu pracowników.
Odpowiedzialność komornika
11) Za spowodowanie strat związanych z działalnością, komornik odpowiada całym swoim majątkiem. Może być nawet pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
12) Za działanie niezgodne z prawem, komornik może zostać skreślony z listy komorników.
Ciekawostki o komornikach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dowcipy o komornikach
> Ciekawostki o kredytach
> Najdziwniejsze podatki