ciśnienie w oponach opony samochód

Znaczenie ciśnienia w oponach dla prowadzenia samochodu

Czas czytania:3 minut/y, 7 sekund/y

Prawidłowa wartość ciśnienia w ogumieniu samochodowym nie jest stała i jednakowa dla wszystkich pojazdów. Wie o tym zapewne każdy kierowca, który dba o swoje auto, gdyż jak radzą eksperci, parametr ten powinno się kontrolować – i ewentualnie korygować – raz w miesiącu

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Mają tu znaczenie masa całkowita pojazdu, ilość osób podróżujących samochodem, wymiary opon, a nawet to, którego koła dotyczą normy, gdyż np. koło zapasowe powinno zawsze być napompowane o wiele mocniej, niż te, na których jeździmy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by dwa różne modele miały bardzo różne zalecenia producenta, co do optymalnego ciśnienia w ogumieniu i jest to jak najbardziej na porządku dziennym.

Jeśli jedziecie na urlop całą rodziną zabieracie duży bagaż, a na co dzień autem podróżuje tylko jedna, góra dwie osoby, to sprawdzenie, o ile wartość tę trzeba skorygować, będzie jak najbardziej pożądane. Dlaczego to takie ważne? Czy opony, które zostały dobrze napompowane, są w stanie poprawić nasze bezpieczeństwo?

To dzięki nim samochód trzyma się asfaltu

Wystarczy zastanowić się przez chwilę co sprawia, że auto w ogóle może płynnie poruszać się po drodze. Oczywiście nic byśmy nie zdziałali bez jednostki napędowej, która porusza kołami, ale jedynym punktem stycznym asfaltu i naszych aut jest właśnie opona samochodowa. Kiedy ona zawodzi, na nic przydają się nam mocny silnik, duży bagażnik i nawigacja GPS. Dlatego każdy ekspert motoryzacyjny zgadza się z tym, że ciśnienie opon jest istotne (zaraz obok stanu zużycia bieżnika, który to odpowiada za optymalną przyczepność podczas zmieniających się wraz z porami roku warunkami pogodowymi).

Statystyki pokazują, że tylko 30% kierowców potrafi bez pomocy podać przybliżoną wartość ciśnienia dla opon w swoim pojeździe. Czasem niewiedza ta wynika tu z faktu, iż nie wiedzą oni, gdzie poszukiwać takich informacji. Choć możliwość trafienia na nie przypadkiem jest całkiem spora – tabela wartości w instrukcji obsługi danego egzemplarza, słupek boczny, schowek przed pasażerem siedzącym z przodu, czy też klapka osłaniająca wlew paliwa. Najgorsze jest to, że jako kierowcy nie posiadamy nawyku kontroli ciśnienia w ogumieniu, nawet przed planowaną dłuższą i bardziej wymagającą dla pojazdu niż zwykle podróżą, liczącą sobie kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów.

Dlaczego ciśnienie opon jest tak istotne?

Właściwe ciśnienie w oponach samochodu wiąże się z kilkoma zaletami, których próżno szukać w egzemplarzach, gdzie każde koło ma inną wartość lub wszędzie jest ona zbyt wysoka, czy też niska. Gdy wszystko jest tu według zaleceń producenta, to jako kierowca każdy z nas może liczyć na takie profity, jak między innymi:

– poprawa przyczepności samochodu ze względu na obliczoną w oparciu o testy optymalną powierzchnię punktu styku ogumienia z drogą,

– poprawa bezpieczeństwa podróży (krótsza droga hamowania, mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia opony podczas jazdy),

– bardziej ekologiczna i oszczędna jazda (ciśnienie wpływa na opór toczenia, a więc gdy jest poprawne to i wysokość spalania jest bardziej satysfakcjonująca),

– wolniejsze zużywanie się opon, a więc oszczędności długofalowe (prawidłowe ciśnienie jest w stanie zagwarantować kierowcy nawet dodatkowy rok użytkowania kompletu ogumienia, który w złych warunkach byłby już niezdatny do jazdy).

Jeśli ciśnienie w oponach jest niewłaściwe

Czytając te informacje niejeden kierowca zastanawia się pewnie teraz, kiedy ostatnio sprawdzał ciśnienie opon w swoim samochodzie i czy faktycznie jest ono odpowiednie. Niektórzy tłumaczą sobie, że przecież zauważyliby, gdyby coś było nie tak, ale czy na pewno? Zwykle skutki nieodpowiedniego ciśnienia mają bardzo długofalową fazę rozwoju – np. szybsze zużywanie się bieżnika opon. Innym razem mogą ujawnić się w ciągu chwili – niekontrolowany poślizg z powodu złego stanu ogumienia i jego nieodpowiedniej powierzchni styku z asfaltem.

Czym jeszcze ryzykujemy, nie troszcząc się o regularną kontrolę tego parametru? Z całą pewnością:
– większym zużyciem paliwa,
– dłuższą drogą hamowania,
– gorszym prowadzeniem pojazdu, który nawet przy niższych prędkościach wyraźnie ma problemy z utrzymaniem toru jazdy.

Ciśnienie w oponach w Sadurski.com. Za pomoc w napisaniu tekstu dziękujemy zespołowi Auto Testo.pl / 161024out

Zobacz też:
>
>

marketing sportowy kibice piłka nożna biznes Poprzedni post Piłka nożna, marketing i kibice
noc praca w nocy nocna zmiana Następny post Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia