Tadeusz Kościuszko pomnik Długosiodło ciekawostki atrakcje

Z czego słynie wieś Długosiodło na Mazowszu – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 31 sekund/y

Długosiodło ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto wiedzieć. Fakty z historii, co warto zobaczyć

Długosiodło na Mazowszu

1) Długosiodło, to ok. 2-tysięczna wieś w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim. Leży nad rzeką Wymakracz i jest siedzibą gminy Długosiodło.

2) Choć jest wsią, ma szereg cech zabudowy o charakterze miejskim. Do dziś w centrum stoją drewniane domy.

wieś Długosiodło ciekawostki atrakcje zabytki tablica dydaktyczna
Tablica dydaktyczna (nie jedyna w Długosiodle) przybliża historię miejscowości

Długosiodło ciekawostki z historii

2) Pierwsza wzmianka o istnieniu miejscowości Dlugosedlec podchodzi z 1203 roku. Dotyczy darowaniu posiadłości biskupowi płockiemu Gunterowi przez Konrada Mazowieckiego.

3) Ze spisu ludności przeprowadzonego w 1921 r. wiemy, że spośród 1744 mieszkańców wsi, 757 było narodowości żydowskiej.

4) 5 sierpnia 1262 pod Długosiodłem miała miejsce przegrana bitwa rycerstwa mazowieckiego z wojskiem Litwinów, Rusinów i Jaćwingów.

kościół św. Rocha Długosiodło ciekawostki atrakcje
Długosiodło ciekawostki: Kościół św. Rocha z boku, zdjęcie od strony kostnicy

Kościół w Długosiodle

5) Neogotycki Kościół św. Rocha (ul. Królowej Jadwigi 1) zbudowano w latach 1908–1912. Zbudowano go z cegły i ma dwie wieże. W ołtarzu znajdują się dwie późnogotyckie rzeźby z I połowy XVI wieku.

6) Tuż obok kościoła stoi nieduży budynek drewnianej kostnicy z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że skrzydło drzwiowe budynku pamięta czasy gotyku. Kiedyś było drzwiami poprzedniego, drewnianego, XV-wiecznego kościoła w Długosiodle. Do roku 1854 w tym miejscu był przykościelny cmentarz, na którym grzebano zmarłych.

drewniana kostnica w Długosiodle zabytkowe drzwi gotyckie
Gotyckie drzwi drewnianej kostnicy niegdyś były drzwiami kaplicy

7) Obok kościoła rośnie Pomnik Przyrody – dąb szypułkowy Jan, podobno zasadzony w 1481 roku (wtedy zbudowano kaplicę). Ma ponad 25 metrów wysokości i 710 cm obwodu pnia.

Długosiodło co zobaczyć

8) U zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Mickiewicza stoi konny pomnik Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1977 roku. Obecnie (jesień 2022) wymaga remontu – postaci odpadła ręka z szablą. Jest to drugi pomnik, gdyż nieopodal (ul. Dąbrowszczaków 5) stoi pomnik Kościuszki z 1917 roku.

pomnik Tadeusza Kościuszko w Długosiodle
Pomnik Tadeusza Kościuszko w Długosiodle. Na górnym zdjęciu jego drugi pomnik

9) Kilkaset metrów od kościoła (ul. Kościuszki 1) od 2006 r. znajduje się Skansen-Park. To teren, na którym stoi drewniana chata z bali sosnowych (we wnętrzu zgromadzono sprzęty gospodarskie i codziennego użytku) oraz studnia. Zbudowano tu również tężnię solankową. Organizowane są tu lokalne uroczystości.

10) W Długosiodle powstał wykonany przez zespół artystów sporej powierzchni mural. Przedstawia sielskie życie mieszkańców (codzienne prace, zwierzęta gospodarskie, sianokosy i sceny historyczne).

zdobiony malowany dom drewniany w Długosiodle woj. mazowieckie
Niektóre drewniane domy w Długosiodle są oryginalnie pomalowane

Długosiodło co warto wiedzieć

11) Wielkie Grzybobranie – to nazwa dorocznej imprezy organizowanej w Długosiodle przez gminę, nadleśnictwo Wyszków i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych od 2003 roku. Wśród uczestników zawodów zbierania grzybów są aktorzy, dziennikarze i samorządowcy. Imprezie towarzyszą koncerty, występy, konkursy, degustacje potraw z grzybów, itp. XIX Wielkie Grzybobranie w 2022 r. odbyło się w niedzielę, 11 września.

12) W gminie Długosiodło mającej 167,45 km² powierzchni, mieszka ok. 8 tys. ludzi. Ponad połowa jej powierzchni, to użytki rolne.

13) W Muzeum Archidiecezjalnym w Płocku znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego, kiedyś znajdująca się w Kościele Wniebowzięcia NMP.

Długosiodło ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o wsiach polskich
> Bałoszyce
> Bodzanów

humor zegary dowcipy o zegarach kawały zegarki żarty zegar Poprzedni post Dowcipy o zegarach
banany mem banan memy o bananach humor śmieszne obrazki Następny post Najlepsze memy o bananach