Z czego robione są dywany?
Do produkcji dywanów wykorzystuje się wiele materiałów sztucznych i naturalnych. Oto krótki przewodnik po świecie dywanów. Dywany – to warto wiedzieć
W zależności od tego, gdzie planujesz położyć dywan – wybierz taki, który zaspokoi nie tylko potrzeby estetyczne (po prostu się spodoba), ale też będzie łatwy w utrzymaniu. Nietrafiony wybór będzie skutkował zbyt szybkim zużyciem, w tym odkształceniami i odbarwieniami oraz trudnościami w czyszczeniu.
Do dywanów naturalnych zaliczamy:
Dywany z wełny – doskonale izolują od podłoża i wyciszają pomieszczenie. Są miękkie, nie odkształcają się, są antystatyczne. Wełna w miarę upływu czasu tworzy w pomieszczeniu korzystny mikroklimat, gdyż chłonie wilgoć, kiedy jest jej w powietrzu za dużo, a oddaje, kiedy powietrze jest nadmiernie suche. Uwaga: alergia na wełnę wyklucza zakup dywanu z tego materiału.
Dywany z bawełny – bawełna wykorzystywana jest do produkcji małych dywaników (np. do położenia obok łóżka lub łazienkowych). Jest hipoalergiczna, miękka, przyjazna dla skóry i chłonna. Dywaniki bawełniane można prać w pralce.
Dywany z jedwabiu – z jedwabiu robi się tradycyjne dywany orientalne. To materiał bardzo trwały, odporny na zbrudzenia, nie odbarwiający się. Warto jednak pamiętać, że kiedy zajdzie konieczność gruntownego czyszczenia, trzeba prosić o pomoc fachowców, bo robiąc to nieumiejętnie, można dywan trwale uszkodzić.
Ze skóry – często wykonywane w postaci patchworków lub ręcznie szytych kompilacji kawałków skór o różnym wybarwieniu. Dywany skórzane są bardzo trwałe i pięknie się starzeją. Z uwagi na właściwości skóry, każdy egzemplarz jest jedyny i niepowtarzalny.
Dywany z juty – juta to włókno roślinne, z którego wytwarza się tkaninę o płóciennym splocie. Dywany z juty nie chłoną kurzu, nie uczulają, są łatwe w czyszczeniu. Idealnie nadają się dla alergików.
Dywany z tworzyw sztucznych:
Dywan z polipropylenu (PP) – to krótkowłosy, szorstki i kłujący dywan z PP. Jest bardzo odporny na ścieranie i nie imają się go mole. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu oraz tam, gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Nadaje się dla alergików. W tej grupie znajdziemy dywany z PPBCF (heat-set, heat-set frise) czyli polipropylenu dającego włókno o specjalnej strukturze. Mają one wysokie i gęste runo.
Dywan z poliamidu (PA) – łatwy w utrzymaniu, odporny na ścieranie. Efektowny kolorystycznie i antyalergiczne. W wersji z akrylu (PAN) idealnie imituje wełnę, jest ciepły, miękki, odporny na pleśń i bakterie.
Dywan z poliestru – łatwy w czyszczeniu i miękki w dotyku, ale i podatny na zagniecenia. Lepiej więc nie kłaść go pod stół i krzesła. Poliestrowe dywany występują w dużej gamie trwałych kolorów.
Dywan z wiskozy – jest antystatyczny, a z uwagi na śliskie i gładkie włókna dobrze się go odkurza. Nie nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu oraz tam, gdzie często chodzi się w butach.
Dywany w Sadurski.com
28.12.22 out
Zobacz też:
> Ciekawostki o dywanach
> Dowcip o dywanie