DwuTAKT komiksy komiks polski informacje wystawy ciekawostki

Tintin ciekawostki, wystawy komiksu

Czas czytania:2 minut/y, 57 sekund/y

 

Apokalipsa zaczęła się w Szczecinie

Informacje z komiksowej wystawy na ósmym Międzynarodowym Festiwal Sztuk Wizualnych inSPIRACJE

W dniach 1 – 3 czerwca 2012 w Szczecinie (Muzeum Narodowe i Galeria 13 Muz) odbył się ósmy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych inSPIRACJE. Tym razem motywem przewodnim dla uczestniczących artystów była “Apokalipsa”.

Po raz pierwszy swoją osobną prezentację miała sztuka mistrzów reprezentujących komiks polski. Kurator tej części festiwalu Wojciech Łowicki zaprosił do współpracy Przemka Truścińskiego (Trusta) i Jakuba Rebelkę. Prace tych artystów zostały znakomicie przyjęte przez festiwalową publiczność.

Drugiego dnia imprezy o godzinie 13-ej miało miejsce spotkanie autorskie z Truścińskim i Łowickim. Łowicki przybliżył twórczość Rebelki, który nie mógł przybyć do Szczecina. Młodzi rysownicy prosili Truścińskiego o komiksowe i artystyczne porady.

Tych, którzy chcieliby zobaczyć wystawę, zapraszamy do Szczecina, gdzie będzie ona dostępna aż do końca wakacji.
2012-06-04

Komiksowa wystawa w Wągrowcu

18 maja 2012 r. w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) otwarto wystawę “Propaganda PRL w komiksie”

Od 18 maja do 17 czerwca w Muzeum w Wągrowcu przy ul. Opackiej 15 (nie tylko) miłośnicy komiksów mogą oglądać wystawę „Propaganda PRL w komiksie”. Wystawa, to bogaty materiał ilustracyjny, pierwsze wydania archiwalnych komiksów i gazet oraz oryginalne prace mistrzów gatunku.

Podczas wernisażu wykład na temat historii komiksu polskiego wygłosił dr Tomasz Marciniak, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znany również jako scenarzysta i kolekcjoner. Wystawa jest kolejną ekspozycją z cyklu „Cztery pory z satyrą i komiksem”, przygotowaną przez Wojciecha Łowickiego.

•  •  •
Czasy PRL to nieodległa jeszcze przeszłość. Choć, wydaje nam się niekiedy, że tamten okres, gdzie absurd gonił kolejny absurd, miał miejsce w zamierzchłej epoce… Jeśli chodzi o ówczesne sprawy związane z wydawaniem komiksów, było ciekawie, a niekiedy i kuriozalnie. Na przykład cenzura zamiast słów “czerwony” nakazała używać określenia “rumiany” (“Władcy Wielkich Nizin” R. Maciejewskiego), milicjant nie powinien być narysowany bez czapki (“Diadem Tamary” G. Rosińskiego), a przodownica pracy podobała się chłopcom bardziej, niż mniej pracowite koleżanki (“Przygody Joli” z czasopisma Przyjaciółka). Takich ciekawostek jest na ekspozycji znacznie więcej.
2012-05-19

Ojej, ona zjadła Zamość

Ukazał się e-komiks: Kobieta, która zjadła Zamość! Autorem komiksu jest Jakub Kiyuc

O komiksach można pisać dużo, ale po co? Najlepiej je oglądać. Dlatego dziś wyjątkowo w Sadurski.com nic nie napiszemy o czym jest nowy komika autorstwa Jakub Kiyuca, zatytułowany: “Kobieta, która zjadła Zamość!” Napiszemy tylko, że ten wydany w formie cyfrowej (plik PDF) komiks ma 36 stron, kosztuje 5,90 PLN  i można go kupić w sklepie na na internetowej stronie Czarnej Materii. Aha, jeszcze coś. Jest to czwarta część cyklu Konstrukt, a oprócz tytułowej historii są tu również: “Moduł Tatowy” i “Klub Frajerów”.
2012-05-10

Komiksy w Muzeum Ziemi Złotowskiej

30 kwietnia 2012 r. w Złotowie (woj. wielkopolskie) otwarcie wystawy „Komiks polski 1948-83. Relax i propaganda”

„Komiks polski 1948 – 83. Relax i propaganda” – to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 30 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Złotowskiej (Złotów, ul. Wojska Polskiego 2a).

Na wystawie, która będzie czynna do końca maja, będzie można obejrzeć m.in. pierwsze wydania kultowych komiksów i gazet, oryginalne plansze najsłynniejszych twórców (Papcio Chmiel, Lutczyn, Christa, Raczkiewicz, Szyszko), dedykacje dla widzów od samych rysowników oraz oryginalny list od ppłk Władysława Krupki, twórcy postaci-ikony, symbolu pop-kultury tamtej epoki, kpt. Żbika. Poza tym bogaty wybór ilustracji wraz z  komentarzami i ciekawostkami.

Jest to ekspozycja z cyklu Wojtka Łowickiego „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, a zbiory pochodzą z kolekcji prywatnych (m.in. dr Tomasza Marciniaka, dr Marcina Jaworskiego, Krzysztofa Skrzypczyka) oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2012-04-29

Fakty o komiksach w Sadurski.com

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta atrakcje na event Śląsk Poprzedni post Kiedy życie przerasta kabaret
satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino Następny post Muzeum Humoru na Ukrainie