Czy można zrobić firmowe logo za 25 złotych?
Firmowe logo, informacje o karykaturze i rysunku satyrycznym
Firmowe logo za 25 złotych
Radny PSL z Krakowa szuka fachowca, który w 10 minut zrobi mu logo firmy za… 25 złotych
Ten link w ostatnich dniach zrobił furorę. Na jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych krakowski radny, a zarazem przedsiębiorca Łukasz Wantuch dał ogłoszenie, że szuka wykonawcy logo swojej firmy. Ogłoszenie cytujemy w całości:
“Prosta robota. Szukam grafika do wykonania logotypu mojej firmy. Do 10 września mam go wysłać na Konkurs na Najbardziej Innowacyjną Firmę w Małopolsce. Więc wymyśliłem coś takiego: moja firma nazywa się “Myślenie Ma Kolosalną Przyszłość”. Czarno-biały szkic, tak jakby pieczęć. Okrągłe pole, w jego obrębie po lewej stronie z tyłu wiatrak, a przodu szarżujący rycerz, a właściwie jego hełm, przyłbica, kopia i głowa konia. Ma to być oczywiście nawiązanie do Don Kichota. Dookoła pieczęci nazwa firmy, na dole napisane “nieprawdaż?”. Projekt jest prosty, dla grafika robota w 10 min. Wynagrodzenie 25 zł”.
Polski Internet pęka teraz ze śmiechu, bo wykonanie logo firmy, jak by nie miało wyglądać i przez kogo nie być zrobionym, nie da się zrobić w 10 minut, a co dopiero za (śmieszną) kwotę 25 złotych. Ale przedstawiciel krakowskiej władzy i zarazem przedsiębiorca broni się:
– To jest wolny kraj. (…) Czemu nie mogę skorzystać z usług studenta, dla którego 25 zł to kupa kasy? Zresztą jak twierdzi, znalazł już wykonawcę, w dodatku ZA DARMO, a z otrzymanego dzieła jest zadowolony. Jest też zachwycony reklamą, jaką zyskał dzięki temu ogłoszeniu, gdyż nazwę jego firmy w ciągu kilku dni poznało ponad milion ludzi.
Na koniec autentyczna anegdota opowiedziana przez jednego z polskich rysowników satyrycznych. Zgłosił się do niego duży koncern prasowy z propozycją współpracy polegającej na dostarczaniu większej liczby rysunków, które będą publikowane w polskiej prasie. Rozmowy były obiecujące, dopóki przedstawiciel koncernu zapytany o finanse, zaproponował… 7 złotych za 1 rysunek. – Dlaczego tylko tyle? – spytał zszokowany rysownik. – Bo w jakimś internetowym ogłoszeniu przeczytałem, że jeden autor tyle proponuje za swój rysunek.
2013-09-23. Firmowe logo
Wyniki konkursu Karpik 2013
Podajemy wyniki międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Karpik 2013
4 października 2013 r. obradowało konkursowe jury, w składzie: Mirosław Hajnos (przewodniczący), Sławomir Łuczyński, Michał Graczyk, Marek Adamus, Małgorzata Biedroń, Marta Kwoczek. Decyzją jurorów, nagrodzono:
• GRAND PRIX (2500 zł): Zbigniew Woźniak, Polska.
• Nagrody główne – 1500 zł: Krzysztof Grzondziel, Tomasz Rzeszutek, obaj z Polski.
Nagrody rzeczowe Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Opolu:
1 miejsce: Tomasz Wołoszyn, Niemcy.
2 miejsce: Jacek Lanckoroński, Polska.
3 miejsce: Henryk Cebula, Polska.
Wyróżnienie: Zbigniew Woźniak, Polska.
Nagroda finansowa ufundowana przez Stowarzyszenie Ruchu Rozwoju Regionu z Nysy – Wiesław Zięba, Polska.
Wyróżnienie Honorowe Burmistrza Niemodlina: Sławomir Lizoń, Polska.
Nagroda finansowa Firmy Hassan z Nysy: Magdalena Wosik, Polska.
Nagroda rzeczowa Burmistrza Niemodlina: Wiesław Lipecki, Polska.
Wyróżnienie Firmy Ornament z Nysy: Piotr Opałka, Polska.
• Wyróżnienia Honorowe – dyplomy:
1. Alberto Jerez, USA
2. Luc Descheemaeker, Belgia
3. Mihai Ignat, Rumunia
4. Vladimir Kazanevsky, Ukraina
5. Tsocho Peer, Bułgaria
6. Sergei Semendyaew, Ukraina
2013-10-05. Firmowe logo
Raczkowski dla Gazeta.pl
Po zamknięciu tygodnika Przekrój, Marek Raczkowski zaczyna rysować do Internetu
Dużym echem odbiła się informacja o zawirowaniach, a potem o sprzedaży tygodnika Przekrój nowemu właścicielowi. W kioskach ukazał się jego ostatni numer, w którym redakcja żegna się z czytelnikami. Wśród osób, które straciły możliwość publikacji jest rysownik satyryczny Marek Raczkowski, w ostatnich latach sztandarowa postać Przekroju. Ku radości fanów, nie pójdzie jednak na bezrobocie, zmieni się tylko medium. Od teraz w portalu Gazeta.pl trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) można będzie oglądać nowy rysunek Raczkowskiego.
To zaskakujące, gdyż portal należący do wydawcy Gazety Wyborczej dotychczas starał się być medium poważnym, stroniącym od satyry, humoru i lekkiej rozrywki. Jak widać, problemy ekonomiczne wydawców prasy zmieniają ich podejście do czytelnika i to samo dzieje się w Internecie. Poważne portale zbliżają się do internetowych tabloidów, starając się dostarczać internautom coraz więcej rozrywki.
2013-10-03. Firmowe logo
Wielokulturowo w Żyrardowie
W Galerii Resursa wręczono nagrody czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu “Manufaktura Satyry”
Po raz czwarty w Żyrardowie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, zorganizowanego przez Urząd Miasta Żyrardowa. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Wielokulturowość. Nawiązano w ten sposób do wielokulturowej i wielonarodowej historii największej pod koniec XIX wieku w Europie fabryki lniarskiej i wyrosłej wokół niej osady fabrycznej. Nieprzypadkowe było też miejsce zorganizowania wystawy pokonkursowej. Żyrardowska Resursa to budynek z lat 70-tych XIX wieku, pełniący funkcję klubu towarzyskiego, swoistego “domu kultury” dla wielonarodowej, fabrycznej elity. To wszystko sprawiło, że tegoroczna “Manufaktura Satyry” poprzez swój temat powróciła do miejsca, gdzie dawniej żyli i pracowali razem ludzie z całej Europy.
Ceremonię wręczenia nagród, która miała miejsce 14 września 2013 roku poprowadził pomysłodawca konkursu Zbigniew Kołaczek i Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Żyrardowa Jarosław Szafaryn. Zwycięzcą konkursu okazał się Sławomir Łuczyński z Pabianic. Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Żyrardowa, którą zdobył Andrzej Pijet z Montrealu (Kanada) wręczył Grzegorz Obłękowski – zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa. Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Zbigniewowi Piszczako z Olsztyna wręczył prezes SPAK-u Witold Mysyrowicz.
Nagrody i wyróżnienia honorowe odebrali osobiście: Katarzyna Stanny z Warszawy, Krzysztof Grzondziel z Mysłowic, Marek Gliwa z Jarosławia i Waldemar Rukść z Olecka. W wernisażu uczestniczyli artyści prezentujący swoje prace na wystawie: Szczepan Sadurski z Warszawy, Bernard Franciszek Buczny z Żyrardowa oraz Zbigniew Szymański z Koła. Ten ostatni wręczył zwycięzcy konkursu własnoręcznie przez siebie wykonane trofeum w postaci intarsjowanego stołka, z napisem: “Najlepszemu w Żyrardowie. Manufaktura Satyry 2013”.
Po części oficjalnej laureaci konkursu zwiedzili Resursę i pobliską Kręgielnię, w której znajduje się wystawa stała mówiąca o niezwykłej, wielokulturowej historii Żyrardowa.
Wystawie w Galerii Resursa towarzyszy ekspozycja plenerowa, zorganizowana na deptaku przy ulicy Okrzei. Zaprezentowano tam wybór prac.
Jak co roku w wystawie, oprócz uczestników konkursu wzięli udział artyści zaproszeni przez organizatorów poza konkursem. Są to twórcy z Włoch (skupieni wokół Galerii “Simultanea” we Florencji, z Czech (członkowie Czeskiej Unii Karykaturzystów), z Ukrainy i Polski (BWA Galeria Zamojska). Wśród uczestników konkursu są Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju (Kanada, Wielka Brytania). Choć żyrardowski konkurs ma charakter ogólnopolski, to wystawa ma już charakter międzynarodowy. W sumie wyeksponowano prace 53 autorów. Patronat honorowy nad żyrardowską imprezą sprawowało Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawa odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wystawa w Galerii Resursa (Żyrardów, ul. 1 Maja 45) jest dostępna dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia w godz. 10.00 – 16.00 i potrwa do połowy października b.r.
Autorzy biorący udział w wystawie
ALBIANO MAGRA (WŁOCHY) / Joanna Brześcińska-Riccio,
BRNO (CZECHY) / Sigmund Libor*,
CALGARY (KANADA) / Antony Grochowski,
FLORENCJA (WŁOCHY) / Andrea Bianchini*, Gianni Dorigo*, Marco Colella*,
HRADEC KRALOVE (CZECHY) / Lubomir Lichy*,
JAROSŁAW / Marek Gliwa,
JAWOR / Paweł Stańczyk,
KOŁO / Zbigniew Szymański,
LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski,
LUBLIN / Magdalena Olszak,
LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnovskyi*, Oleksandr Korowoj*, Dmytri Paruta*,
MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos*,
MONTREAL (KANADA) / Andrzej Pijet,
MRĄGOWO / Józef Jabłoński,
MUROWANA GOŚLINA / Dariusz Pietrzak,
MYSŁOWICE / Krzysztof Grządziel,
MYŚLENICE / Łukasz Bogdan,
NOWA SUCHA / Sławomir Burzyński,
NYSA / Michał Graczyk,
OLECKO / Waldemar Rukść,
OLSZTYN / Zbigniew Piszczako,
PABIANICE / Sławomir Łuczyński,
POLICE / Paweł Kuczyński*,
PRAGA (CZECHY) / Jiri Kostyr*,
PRZEWORSK / Henryk Cebula,
REVNICE (CZECHY) / Miroslav Bartak*,
ROZTOKY K.PRAGI (CZECHY) / Iva Valocka*,
SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*,
SOSNOWIEC / Artur Ligenza,
SOUTHAMPTON (WIELKA BRYTANIA) / Konrad Wieczorkowski,
TARNOBRZEG / Przemysław Zamojski,
TRUTNOV (CZECHY) / Bretislav Kovarik*,
WARSZAWA / Halina Kuźnicka, Grzegorz Janusz, Katarzyna Stanny, Janusz Stanny*, Jacek Frankowski*, Tomasz Niewiadomski, Witold Mysyrowicz*, Wanda Orlińska*, Szczepan Sadurski*
WIDAWA / Jacek Frąckiewicz,
WOLIN / Daniel Strzelczyk,
ZABRZE / Maciej Trzepałka,
ZAMOŚĆ / Jerzy Tyburski*,
ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Maja Wrońska, Jarosław Szafaryn*, Zbigniew Kołaczek*.
/* osoby poza konkursem, biorące udział tylko w wystawie
2013-09-17
Olsztyn 660 lat – nagrodzeni
Podajemy pełną listę nagród w ogólnopolskim konkursie satyrycznym “Olsztyn 660 lat” (kategorie: rysunek satyryczny)
Kategoria: rysunek satyryczny:
Jury w składzie:
Aleksander WOŁOS – Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury – przewodniczący;
Gabriela KONARZEWSKA – Wydział Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta;
Józef Jacek ROJEK – prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie,
Tadeusz BURNIEWICZ – artysta plastyk;
Zbigniew PISZCZAKO – Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury;
Zbigniew SZUBIAKOWSKI – dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego;
na posiedzeniu w dniu 13.09.2013 w Olsztynie po obejrzeniu 73 prac konkursowych 33 autorów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda – Paweł KUCZYŃSKI za pracę „Obserwatorium”;
II Nagroda – Anna DOMASZEWSKA za zestaw prac.
Wyróżnienia honorowe:
Maciej TRZEPAŁKA za rysunek „Zielony Olsztyn”,
Jacek LANCKOROŃSKI za rysunek „Wizja kanonika Kopernika”,
Andre PIJET (Kanada) za zestaw prac,
Paweł STAŃCZYK za rysunek „Weekend w Olsztynie”,
Daniel STRZELCZYK za rysunek „Jeszcze tylko sześć lat”.
Nagrody pozaregulaminowe:
– Nagroda Prezydenta Olsztyna – Jacek FRĄCKIEWICZ za pracę „Czerwony Tulipan”.
– Nagroda Dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego – Waldemar RUKŚĆ za pracę bez tytułu.
2013-09-19
Rozdanie nagród w Olsztynie
Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Olsztyn 660 lat”
15 października 2013 r. o godz. 17.00 w Olsztyńskim Planetarium (Olsztyn, ul. J.Piłsudskiego 38) odbyło się wręczenie nagród “Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego Olsztyn 660 lat” laureatom obu kategorii (literacka i rysunek satyryczny). W części artystycznej wystąpiła Marta Andrzejczyk z programem “Piosenki z PiepSzykiem”.
2013-10-16
Zmarł Zygmunt Januszewski
Autor wielu rysunków publikowanych od lat w prasie, ilustracji…
12 września 2013 r. w wieku 57 lat zmarł Zygmunt Januszewski – grafik, ilustrator, plakacista, profesor ASP w Warszawie.
Był absolwentem warszawskiej ASP (studia w Pracowni Ilustracji u prof. Janusza Stannego), a od 2002 r. kierował tą pracownią. Publikował w wielu tytułach prasy polskiej (m.in. Gazeta Wyborcza, Polityka, Rzeczpospolita, Wprost) oraz za granicą, głównie w Niemczech, m.in. (Der Standard, Die Presse, Sudeutsche Zeitung, Die Zeit, Die Welt). Jego prace prezentowano na ponad 100. wystawach, zdobywał laury w konkursach.
2013-09-17
Firmowe logo i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com