fotoradary fotoradar ciekawostki o fotoradarach

Ciekawostki o fotoradarach, historia fotoradaru

Czas czytania:2 minut/y, 49 sekund/y

Najbardziej interesujące ciekawostki o fotoradarach. Wynalezienie fotoradaru, jego historia, rodzaje fotoradarów

Rodzaje fotoradarów

1) Istnieje kilka rodzajów fotoradarów. Oprócz tych sprawdzających prędkość, są jeszcze fotoradary na światłach, na drogach płatnych, kontrolujące średnią prędkość, fotoradar na drodze z zakazem wjazdu oraz inne.

Wynalazek, fakty z historii fotoradaru

2) Prototyp fotoradaru powstał z myślą o dokładnym pomiarze czasu przejazdu podczas wyścigów rajdowych.

3) Projektowaniem fotoradarów od 1958 zajmował się Maurice Gatsonides (1911-1998) – konstruktor samochodów wyścigowych i kierowca rajdowy uwielbiający szybką jazdę samochodami. Był mieszkającym w Holandii Grekiem, urodzonym na wyspie Jawa (należącej wtedy do Holandii). W 1953 r. wygrał słynny rajd Monte Carlo.

4) Gatsonides na potrzeby wyścigów skonstruował też urządzenie do automatycznego pomiaru czasu jazdy. Konstrukcja składała się z gumowego wężyka, połączonego z licznikiem lub stoperem. Wynalazek Gatsonidesa jest używany do dzisiaj, jako licznik natężenia ruchu ulicznego.

5) W latach 70-ych XX w. firma Gatsometer BV rozpoczęła produkcję fotoradarów. Anglicy i Australijczycy nazywają je Gatso lub Gatso speed camera. Obecnie firmą zarządzają wnukowie wynalazcy.

Maurice Gatsonides 1964 historia fotoradaru fotoradar ciekawostki o fotoradarach fotoradary
Maurice Gatsonides w 1964 roku. Kierowcy płacący mandaty powinni zapamiętać, komu to zawdzięczają

Nowoczesne fotoradary ciekawostki i fakty

6) Nowoczesny fotoradar wysyła wiązkę mikrofal w kierunku nadjeżdżających pojazdów. Pomiar prędkości wykorzystuje efekt Dopplera. W teorii urządzenia mierzą prędkość z odległości 60 metrów. W praktyce ich zasięg, to 10-45 metrów.

7) Każdy fotoradar ustawiony jest tak, aby zachować tolerancję przekroczonej prędkości. Urządzenie nie robi zdjęcia od razu. Czasami nawet przekroczenie prędkości o 30 km, nie uruchamia fotoradaru. Gdyby fotoradar rejestrował każdorazowe przekroczenie prędkości o 5 km/h, policja nie nadążyłaby z obróbką zdjęć.

8) Polskie przepisy ruchu drogowego nie wymagają ustawienia znaków ostrzegawczych przed fotoradarem. Jednak, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu, przed większością fotoradarów stoją znaki ostrzegawcze.

9) Gdy na zdjęciu z fotoradaru widoczne są dwa samochody obok siebie, policja nie może ukarać żadnego kierowcy. Zawsze warto poprosić o pokazanie oryginalnego zdjęcia.

mobilne przenośne fotoradary fotoradar ciekawostki o fotoradarach
Kierowcy nie lubią takich niespodzianek w krzakach, przy drodze. Ciekawostki o fotoradarach

Różne sytuacje z fotoradarami

10) Niektóre zdjęcia z fotoradarów wzbudzają śmiech. Często nie są one dziełem przypadku, ale celowym działaniem kierujących. Zdarza się, że fotoradary robią zdjęcia zwierzętom, np. ptakom i koniom.

11) 4 tys. złotych musiał zapłacić właściciel auta, który na początku 2020 r. przekroczył dozwoloną prędkość o 150 km/h. Kierowca forda stracił też prawo jazdy na 3 miesiące i dostał 10 pkt karnych. Dodajmy, że od początku 2022 r. znacznie wzrosła wysokość mandatów, wiec podana kwota obecnie nie jest aż tak szokująca.

12) W 2012 roku 18-latek dostał wezwanie do zapłaty mandatu. Okazało się, że chłopak przekroczył dozwoloną prędkość 30 km, jadąc na rowerze z prędkością 46 km/h.

Fotoradary na świecie

13) Najwięcej fotoradarów znajduje się we Włoszech, gdzie działa 5,9 tys. tych urządzeń. Jednak większość z nich jest w opłakanym stanie i prawdopodobnie nie działa. W Wielkiej Brytanii znajduje się 5,5 tys., a w Niemczech 3,9 tys. fotoradarów. Na Słowacji jest ich zaledwie 13. Z pewnością obecnie te liczby nie są już aktualne.

14) Fotoradarowy rekord ustanowiła Belgia. Ustawiono tu 37 fotoradarów, w przeliczeniu na 1000 km dróg. Są to fotoradary działające, w dodatku znakomicie zamaskowane. Urządzenia ukrywa się nawet w koszach na śmieci. Jak by tego było mało, Belgowie dysponują też fotoradarami mobilnymi. Belgijskim kierowcom nie zazdrościmy.

Ciekawostki o fotoradarach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o stacjach paliw
> Znaki drogowe ciekawostki
> Dowcipy o pijanych kierowcach

jaki bagaż do samolotu bagaże samolot Poprzedni post ​​Jaki bagaż warto zabrać ze sobą na wakacje?
kościół Świętej Trójcy Kościerzyna ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Zadziwające ciekawostki o Kościerzynie