Frezarki 3-, 4- oraz 5-osiowe CNC
W głowie każdej osoby niezależnie od wykształcenia prośba o przypomnienie sobie, jak wygląda kartezjański układ współrzędnych wyświetli osi 3 – X: na rysunku poziomo, Y: na rysunku pionowo i Z: na rysunku „wystająca” z kartki. Jest to kinematyka, którą posiada frezarka 3-osiowa CNC. Ale jak w takim razie działa frezarka 4-osiowa CNC, a jak frezarka 5-osiowa CNC? Gdzie są te dodatkowe osie? Do czego służą? Wyjaśniamy poniżej.
Frezarki 3- i 4-osiowe
Wyobraźmy sobie kostkę do gry w planszówki – ot, na przykład, w chińczyka, w którego chyba każdy w dzieciństwie grywał. Kostka, część wspólna kuli i sześcianu, ma – jak nazwa wskazuje – sześć ścian. I na sześciu ścianach mamy sześć różnych ilości oczek, od jeden do – cóż za zbieg okoliczności – sześć. I jeżeli taką kostkę położymy na stole, który posiada frezarka 3-osiowa CNC, to siłą rzeczy naznaczymy tylko jedną ze ścianek, jeden. Jeżeli chcemy wykonać ściankę dwa, która ma oczek dwa, potrzebujemy zamocowanie numer – znów, któż by się spodziewał – dwa. No i trzy, cztery, pięć i… sześć. A gdybyśmy mieli magiczne urządzenie, które obróci nam tę kostkę automatycznie? Bez pomocy operatora? No mamy! Jest to frezarka 4 osiowa CNC! Dodatkowa oś to zwyczajnie oś obrotowa pozwalająca na jednoczesną obróbkę sekwencyjną czterech z sześciu ścian sześcianu. No to sześć.
Frezarki 5-osiowe
Chwila, chwila, a co z pozostałymi dwoma ścianami? Czy nie możemy obrócić kostki w drugiej płaszczyźnie, wokół innej osi za pomocą osi? Jakiej osi? Obrotowej osi! Frezarka 5-osiowa CNC posiada po prostu drugą oś obrotową, która jest zamontowana pod kątem prostym na istniejącej już czwartej osi. Co to oznacza? Że teoretycznie przy odpowiednim systemie zamocowania jesteśmy w stanie oznakować każdą z sześciu ścian; na pięciu osiach; czy dwie dodatkowe osie nie są najlepszym rozwiązaniem?
Ale każda oś to dodatkowe coś, a coś zawsze kosztuje. Stąd frezarka 5 osiowa CNC będzie zwykle droższa niż frezarka 4-osiowa CNC, a ta z kolei będzie droższa niż frezarka 3 osiowa CNC, która, nawiasem mówiąc, zwykle jest droższa niż 2-osiowa tokarka lub jednoosiowa wiertarka bez sterowanych osi XY. A żeby te koszty zmniejszyć 4- czy nawet 5-krotnie, można zdecydować się na zakup używanej obrabiarki na portalu Obrabiarka.pl. Jest to największy w Polsce serwis służący do sprzedaży i zakupu obrabiarek sterowanych numerycznie, narzędzi i elementów eksploatacyjnych.
Umożliwia użytkownikom dostęp do szerokiej gamy produktów, w tym zaawansowanych technologicznie maszyn, narzędzi, a także elementów eksploatacyjnych niezbędnych w codziennej pracy. Intuicyjna nawigacja i wyszukiwarka ułatwiają szybkie dotarcie do interesujących ofert. Zaletą serwisu Obrabiarka.pl jest nie tylko bogaty wybór maszyn i akcesoriów, ale także możliwość skorzystania z porad fachowców. To z kolei prowadzi do budowania długotrwałych relacji handlowych.