Geje z Ulicy Sezamkowej?
Geje i Ulica Sezamkowa – ciekawostki
Niech panowie Bert i Ernie z “Ulicy Sezamkowej” wezmą ślub! – domagają się amerykańskie środowiska homoseksualne
“Ulica Sezamkowa”, to szalenie popularny nie tylko w USA serial telewizyjny z sympatycznymi kukiełkami Jima Hensona (1936-1990) – twórcy nie tylko wspomnianego serialu, ale także “Muppet Show“. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1969 roku, a więc przed 42. laty. Wśród szeregu postaci serialu są m.in. Bert i Ernie.
Obecnie działacze amerykańskich środowisk homoseksualnych domagają się, aby oba panowie… wzięli ślub. Przecież od lat mieszkają razem, nawet śpią w tej samej sypialni. Ich ślub pokazany w popularnym serialu miałby sprawić, że widzowie staną się bardziej tolerancyjni dla środowisk gejowskich oraz dla ślubów między osobami tej samej płci. Petycję poparło już 7 tys osób.
Zareagowali producenci serialu, wydając specjalne oświadczenie. Bert i Erni, to jedynie przyjaciele. Choć przedstawiają dwóch mężczyzn, są to tylko kukiełki. A te nie mają “orientacji seksualnej”. Stanowisko producentów nie pozostawia więc złudzeń: dzieci oglądające “Ulicę Sezamkową” nie zobaczą w niej gejowskiego ślubu.
Na ilustracji: Bert i Ernie, fragment klatki filmu na YouTube
Geje – informacja na: (c) Sadurski.com od sierpnia 2011
Informacje
Gej, to mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.
Słowo gej pochodzi od angielskiego gay, które pierwotnie było stosowane jako przymiotnik w znaczeniu beztroski, szczęśliwy, wesoły, skłonny do żartów, barwny, kolorowy. Słowo to zaczęło przyjmować seksualną konotację pod koniec XVII wieku. Po raz pierwszy słowa gay w odniesieniu do osób homoseksualnych użyto w latach 20. XX w., jednak dopiero w połowie wieku zaczęto go używać wobec nieheteroseksualnych mężczyzn.