miasto Gliwice atrakcje w Gliwicach zabytki gliwickie

12 atrakcji Gliwic. Z czego słynie to miasto?

Czas czytania:4 minut/y, 12 sekund/y

Gliwice atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć, z czego słynie to miasto? Ciekawostki na temat Gliwic

180-tysięczne miasto w woj. śląskim leżące nad rzeką Kłodnicą istnieje od XIII wieku. Oto z czego słyną Gliwice.

1. Gliwicki rynek i ratusz

Zestaw atrakcji w Gliwicach zaczynamy od centralnego punktu miasta. Rynek, główny plac miasta od wieków, ma rozmiar 75×75 metrów. Stoją tu kamienice z XIX i XX wieku, na rynku stoi fontanna z rzeźbą Neptuna, jednak największą ozdobą jest budynek ratusza. Pierwszy ratusz stał tu w XIII wieku, w XV wieku na jego fundamentach wybudowano drugi ratusz, który na przełomie XVIII i XIX wieku został przebudowywany. Wieża ratusza ma 41,5 metra wysokości, a wewnątrz budynku jest Pałac Ślubów i kawiarnia, a obecna siedziba władz miasta znajduje się przy ul. Zwycięstwa 21.

ratusz rynek Gliwice atrakcje zabytki ciekawostki
Gliwice atrakcje: budynek ratusza stoi na środku rynku
fontanna Neptuna rynek w Gliwicach ciekawostki zabytki
Fontanna z rzeźbą Neptuna obok ratusza

2. Kościół Wszystkich Świętych

Jeszcze wyższą wieżę (63 metry) ma stojący na starym mieście Kościół Wszystkich Świętych, cenny zabytek Gliwic. Wybudowano go w XV/XVI wieku i potem był przebudowywany. Wieża jest punktem widokowym, więc jeśli lubisz takie atrakcje, jest szansa aby Gliwice zobaczyć z innej perspektywy.

kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach zabytki woj. śląskie
Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach, woj. śląskie

3. Zamek Piastowski w Gliwicach i muzeum

Również Gliwice mają swój zamek. Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2) zbudowano w połowie XIV wieku. Obecnie nie wygląda jednak jak budowla gotycka, gdyż w kolejnych wiekach był przebudowywany. Od 1959 r. na zamku mieści się Muzeum w Gliwicach.

Zamek Piastowski Gliwice atrakcje zabytki muzeum w Gliwicach
Zamek Piastowski obecnie jest muzeum. Gliwice atrakcje

4. Najwyższa drewniana konstrukcja świata

Drewniany maszt nadawczy oraz trzy budynki stojące obok niego, wzniesiono w Gliwicach w latach 1934-1936. Wkrótce zaczęła nadawać Radiostacja Gliwicka. To miejsce znamy dlatego, gdyż w przeddzień II wojny światowej Niemcy przeprowadzili tu tzw. Prowokację gliwicką. Drewniany masz stoi do dziś i jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie. W sąsiednich budynkach jest oddział Muzeum w Gliwicach, więc będąc tu można poznać historię tego miejsca.

maszt nadawczy w Gliwicach Radiostacja Gliwicka
Maszt nadawczy w Gliwicach (górna część nie zmieściła się na zdjęciu)

5. Gliwice-Sośnica – wielki węzeł drogowy

W dzielnicy Ligota Zabrska jest węzeł drogowy, który znają kierowcy przynajmniej co jakiś czas tu przejeżdżający. To podobno największy, w każdym razie jeden z największych węzłów drogowych Europy.

W tym jednym miejscu łączą się autostrady A1 i A4 (E40), drogi krajowe: 44, 88 oraz Drogowa Trasa Średnicowa (droga szybkiego ruchu zwana potocznie średnicówką lub deteeśką). Albo inaczej: krzyżują się tu drogi międzynarodowe w 4. kierunkach oraz krajowe w 8. kierunkach. Węzeł powstał w pierwszej dekadzie XXI wieku, choć był już projektowany w latach 70-ych XX wieku.

Choć węzeł jest dzielnicy Ligota Zabrska, nazwa pochodzi od innej dzielnicy Gliwic, Sośnicy. Choć kierowcom byłoby łatwiej zapamiętać “Gliwice”, stanęło jednak na “Gliwice-Sośnica”.

6. Politechnika Śląska – szkoła wyższa w Gliwicach

W Gliwicach mieści się Politechnika Śląska, publiczna uczelnia techniczna. Została założona w 1945 roku, to zespół budynków, a siedzibą ma przy ul. Akademickiej 2a. Na ponad 10. wydziałach kształci się ponad 20 tys. studentów, a liczba pracowników uczelni wynosi ponad 3,2 tysiąca.

Politechnika Śląska Wydział Elektryczny Gliwice atrakcje ciekawostki
Wydział Elektryczny, jeden z budynków Politechniki Śląskiej. Gliwice atrakcje

7. Ulica Powstańców Śląskich

Ulica Powstańców Śląskich ma ponad 1 km długości i obecnie jest deptakiem. To jedna z najważniejszych ulic Gliwic, przy której stoją przedwojenne kamienice.

8. Tramwaje w Gliwicach

Mieszkańcy Gliwic aż do 2009 r. nie wyobrażali sobie, żeby w ich mieście nie było tramwajów, niestety to już przeszłość. Historia gliwickich tramwajów sięga roku 1894, kiedy to zaczęły kursować tramwaje konne. Już w 1898 r. konie zamieniono na napęd elektryczny.

stadion Arena Gliwice atrakcje ciekawostki gliwicki sport
Stadion Arena Gliwice, nowoczesny obiekt sportowy

9. Arena Gliwice

Stojąca przy ul.Akademickiej 50 Arena Gliwice, to jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Została wybudowana w latach 2013–2018, w miejscu dawnego stadionu XX-lecia. Hala może pomieścić ponad 17 tys. widzów, w tym ok. 13,4 tys. na miejscach siedzących. Jest tu również parking na 800 pojazdów.

10. Jeżdżące miniaturowe pociągi

Kolejkowo Gliwice – tak nazywa się atrakcja w Gliwicach znajdująca się w centrum handlowym przy ul. Pszczyńskiej. To coś dla tych, którzy lubią miniaturowy świat, nie tylko kolei. Po 460 metrach torowiska jeździ tu 12 pociągów. Jest tu również 3200 figurek ludzi i zwierząt, ok. 200 samochodów i tramwajów, są mosty i tunele. Pociągi jeżdżą pośród miniaturowych budynków, w tym miniatur autentycznych budowli Śląska.

Park Chrobrego w Gliwicach parki woj. śląskie
Park Chrobrego w Gliwicach, woj. śląskie

11. Park Chrobrego

W dzielnicy Politechnika, w pobliżu (wspomnianych wyżej) Politechniki Śląskiej i stadionu Arena Gliwice, znajduje się Park im. Bolesława Chrobrego. Utworzono go w latach 1913-15 i jest miejscem wypoczynku oraz spacerów mieszkańców Gliwic. Powierzchnia parku wynosi 13 hektarów, są tu miejsca zabaw dla dzieci i dwie siłownie.

12. Średniowieczne mury obronne

W XIV wieku wybudowano grube mury, mające do 9 metrów wysokości, na których było 29 baszt. Z ponad 1,1 tys. długości murów jakie wtedy wzniesiono, do dziś zachowało się ok. 200 metrów oraz ruiny Bramy Czarnej. Jeśli lubisz historię, architekturę i takie klimaty, na pewno znajdziesz to miejsce i zobaczysz na własne oczy resztki gliwickich murów obronnych.

Gliwice atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Inowrocław
> Jastrzębie-Zdrój

miasto Freetown stolica Sierra Leone ciekawostki atrakcje Afryka Poprzedni post Sierra Leone, państwo w Afryce – ciekawostki
Platforma B2B Następny post Platforma B2B – co to jest?