Grecja największe miasta atrakcje zabytki wakacje

10 największych miast Grecji

Czas czytania:4 minut/y, 34 sekund/y

Grecja największe miasta

Wiele osób, które chcą przeżyć niezapomniane wakacje, obierają kierunek południowo-wschodniej Europy. Mowa oczywiście o Grecji – kraju składającym się z części kontynentalnej oraz 2500 wysp, z których zamieszkałych jest zaledwie 165.

W czym tkwi wyjątkowość tego kraju? Grecja, to gaje oliwne, malownicze wybrzeża i górzyste tereny, które stanowią aż 80% całej powierzchni kraju. Od lat przoduje ona na liście ulubionych kierunków turystycznych. Przygotowaliśmy wirtualną wycieczkę po 10. największych miastach Grecji.

1. Ateny

Stolica i jednocześnie największe miasto Grecji. Ateny liczące ponad 660 tysięcy mieszkańców, nazywane są kolebką cywilizacji. To tutaj swoje filozofie i twórczości wygłaszali Sokrates i Sofokles. Współcześnie Ateny, to miasto wielu kontrastów, wszechobecny chaos i hałas. To wielka metropolia, która razem ze swoimi przedmieściami liczy prawie 4 miliony ludzi. W Atenach nie ma architektonicznego ładu, a wiele miejsc to nadal brudne, szare dzielnice.

Najważniejszą atrakcją Aten jest Akropol – część starożytnego miasta, położona na wysokim wzgórzu, w którym oddawano hołd bogini Atenie. Tuż obok Akropolu znajduje się Agora wraz ze świątynią Hefajstosa, a w odległości blisko 3 km pozostałe atrakcje godne zwiedzenia. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, rzymskie Forum i znane wykopaliska Kerameikos.

Zwiedzając Ateny warto wybrać się na przejażdżkę metrem, które jednocześnie jest… darmowym muzeum archeologicznym. W mieście warto wypatrywać brązowych tabliczek z żółtym lub białym napisem. To znak, że dany obiekt jest zabytkiem, obiektem historycznym bądź muzeum.

Dla pasjonatów wysokości, Ateny oferują dwa wzgórza: Likavitos oraz Filopapposa, z których rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolice. Stolica Grecji ma również swoją riwierę – Glyfady. Tu panuje iście sielankowy klimat: piaszczyste plaże, bary, restauracje, sporty wodne i inne atrakcje.

> Więcej o Atenach

Akropol Ateny Grecja największe miasta
Grecja największe miasta: Ateny wzgórze Akropol

2. Saloniki

Są drugim pod względem ludności miastem w Grecji. Znajdują się w północnej części kraju, zamieszkuje je ok. 320 tysięcy ludzi i pełno tu ciekawych miejsc historycznych. Napotkamy zabytki zarówno rzymskie, jak i bizantyjskie. Wiele z nich skrytych jest nadal pod ziemią i czeka na odkrycie. Rzymska pamiątka, to Rotunda, posiadająca na suficie pozostałości po freskach oraz ruiny Pałacu Galeriusza.

Saloniki są również wyzwaniem, jeśli chodzi o samo ich zwiedzane. Miasto wzniesiono na zboczu góry i dodatkowo otoczono je murem. Kiedyś taki charakter miasta stanowił azyl i bezpieczeństwo, dziś jest utrapieniem dla turystów i utrudnia zwiedzanie. Rekompensuje nam to jednak dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. W sezonie Saloniki rozkwitają wieczorami. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to typowe miasto turystyczne, więc już w październiku ulice świecą pustkami.

Saloniki Łuk Galeriusza Grecja największe miasta
Saloniki, Łuk Galeriusza. Grecja największe miasta

3. Patras

Trzecie miasto w Grecji liczy ponad 260 tysięcy mieszkańców i jest tu drugi co do wielkości grecki port morski. Miasto znajduje się na zachodnim wybrzeżu i próżno tu szukać starogreckich zabytków.

Patras był podobno miejscem męczeńskiej śmierci jednego z apostołów Chrystusa – św. Andrzeja. To właśnie tam mieści się największa świątynia w Grecji – opatrzona imieniem tego apostoła. Jednym z ciekawych obiektów jest fabryka win Achaia Clauss, w której jest stuletnie czerwone wino, leżakujące w beczkach. Organizowane są tu również przedstawienia klasycznych greckich dramatów, wystawy fotograficzne i koncerty rockowe w rzymskim Odeonie.

4. Larisa

Miasto w środkowej Grecji, w którym mieszka ponad 140 tysięcy ludzi. Północna część miasta nazywana jest starą, południowa natomiast – nową. Stara część charakteryzuje się zabudową turecką, malowniczymi tawernami i dobrą tradycyjną grecką kuchnią. Spacerując po Larissie, napotkamy wielu serdecznych ludzi. Bliskim znakiem dla nas – Polaków, jest rondo z drogowskazem wskazującym kierunek do Rybnika – miasta partnerskiego greckiej Larisy.

Heralklion Grecja największe miasta
Heralklion w Grecji. Łodzie w porcie

5. Heraklion

Greckie miasto usytuowane na północnym wybrzeżu wyspy Krety, jest zamieszkane przez ponad 140 tysięcy ludzi. Najważniejsze atrakcje tego miasta, to słynny Pałac w Knossos, Fontanna Morosini oraz wenecka twierdza, która od pięciu wieków broni dostępu do miasta. Heraklion, to miasto dla turystów lubiących aktywne zwiedzanie.

6. Acharnes

Miasto sąsiaduje ze stolicą Grecji i ma blisko 100 tysięcy mieszkańców. Są tu Tatoiou Palace – historyczne tereny spacerowe, a także starożytne ruiny. Acharnes w 1999 r. zostało poważnie zniszczone przez trzęsienie ziemi.

7. Wolos

Siódme co do wielkości miasto Grecji. Leży nad zatoką Morza Egejskiego i liczy ponad 85 tysięcy mieszkańców. W swojej historii Wolos wchodziło w skład m.in.: Wielkiej Serbii czy Imperium Osmańskiego. Jest tu malowniczy port rybacki, a pobliskie drogi wyprowadzą nas na spore wzniesienie, z którego można podziwiać panoramę miasta.

miasto Janina Grecja wakacje atrakcje zabytki
Grecja, miasto Janina

8. Janina

Malownicze miasto w północno-zachodniej Grecji, położone u stóp gór i u wybrzeża jeziora. Jest zamieszkiwane przez ponad 65 tysięcy ludzi. Warto tu zwiedzić meczet Alego Paszy, stary turecki bazar, Muzeum Archeologiczne i klasztor św. Pantalejmona. Doskonałym punktem widokowym jest twierdza Ali Paszy. Janina określana jest mianem najbardziej bałkańskiego miasta Grecji. Do dziś możemy tam spotkać elementy, nawiązujące do architektury mauretańskiej.

9. Chalkida

Blisko 60-tysięczne miasto leżące około 60 km od Aten, na wyspie Elvia. Atrakcje warte zobaczenia, to: Czerwony Dom, meczet Emir Zade, a także kilka kościołów. Chalkida Znajduje się na tyle blisko lądu, że z powodzeniem można się tam dostać przez most. Dosyć ciekawym zjawiskiem są zmienne prądy morskie, które zmieniają bieg wody po obu stronach cieśniny Euripos. W Chalkidzie jest niewiele plaż, a jedyną dobrze zorganizowaną jest Asteria.

Chania latarnia morska Kreta
Miasto Chania na Krecie, latarnia morska

10. Chania

Greckie miasto na wyspie Kreta, liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców. Słynnie z nabrzeżnej, portowej dzielnicy. Perłą miasta jest zabytkowa Dzielnica Wenecka z wąskimi uliczkami, które prowadzą do tętniącego życiem portu. Chania jest miastem, które nigdy nie zasypia, a turystyczny gwar towarzyszy mu zwłaszcza po zmroku. To idealny wybór dla osób, które lubią zwiedzać jak i plażować.

Grecja największe miasta: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Rodos
> Zakynthos
> Lizbona, Portugalia

Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje Poprzedni post Rwanda, państwo w Afryce
państwo Senegal ciekawostki atrakcje Afryka Następny post Niesamowite ciekawostki o Senegalu