grzybica paznokci

Grzybica paznokci – nieprzyjemna przypadłość

Czas czytania:2 minut/y, 6 sekund/y

Basen, sauna czy hotel – wszędzie tam gdzie spotykamy dużą liczbę osób, istnieje ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci. Jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością? Grzybica paznokci – to należy wiedzieć

Przyczyny grzybicy paznokci

Główną przyczyną grzybicy paznokci są zazwyczaj dermatofity, czyli grzyby rozwijające się na skórze, paznokciach czy we włosach. Według statystyk problem ten dotyczy co piątej dorosłej osoby. Ich rozprzestrzenianiu sprzyja ciepło, duża wilgotność oraz ograniczony dostęp do światła. Pierwszymi objawami są zazwyczaj niewielkie przebarwienia, pojawiające się na płytce paznokcia, które następnie zaczynają żółknąć, a płytka rozwarstwia się i łuszczy. Nie znikną one samoistnie – brak interwencje spowoduje, że będzie się ona przenosić na pozostałe paznokcie, również rąk.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybicy są m.in.
– obniżona odporność,
– bliski kontakt z osobą wcześniej zarażoną,
– korzystanie z wcześniej używanych przez nią ręczników, przyborów higienicznych czy innych rzeczy osobistych,
– brak odpowiedniej higieny
– skłonność do nadmiernego pocenia się, w szczególności stóp czy dłoni.

Grzybica paznokci – przebieg choroby

Objawów tej choroby nie można lekceważyć, dlatego im szybciej zajmiemy się tym problemem, tym większe szanse na zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby. W takiej sytuacji konieczna jest zawsze konsultacja dermatologiczna. Tylko lekarz będzie w stanie dobrać najbardziej optymalną terapię, pozwalającą pozbyć się problemu. Tradycyjnymi metodami leczenia tej przypadłości są m.in. środki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo w postaci maści czy kremów oraz w niektórych przypadkach środki aplikowane doustnie.

Alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia

Laserowe leczenie grzybicy paznokci to alternatywa dla tradycyjnych, czasochłonnych metod. Zabieg poprzedzają konsultacje dermatologiczne oraz badanie mykologiczne, mającej na celu diagnostykę infekcji grzybiczej. Przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegu są m.in. przeziębienie, opryszczka, skaleczenie obszaru, poddawanego zabiegowi, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne choroby wirusowe i bakteryjne czy przyjmowanie określonych leków, m.in. sterydów, antybiotyków czy leków światłouczulających.

– Metoda wykorzystuje wiązkę lasera do naświetlania płytki paznokcia oraz tkanek okalających. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie wywołuje efektów ubocznych. Ilość zabiegów dobiera się indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania, ale zazwyczaj optymalne efekty uzyskuje się po 4 zabiegach, w 7-dniowych odstępach, a następnie dla utrwalenia efektu – 1 zabieg w ciągu w miesiącu przez kolejny kwartał – tłumaczy lek. M.Drożniak, dermatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Vesuna.

O czym koniecznie pamiętać

Mimo pozbycia się grzybicy często zdarza się, że po pewnym czasie nawraca, dlatego po zakończeniu kuracji należy bardzo dbać o zarażone wcześniej miejsca oraz dokładnie je osuszać, aby uniknąć nawrotu choroby. Niezbędna będzie też odpowiednia dezynfekcja butów oraz pozbycie się przedmiotów, które miały bezpośrednią styczność z zakażonym miejscem.

Grzybica paznokci w Sadurski.com
Dostarczył: InfoWire

Zobacz też:
> Ciekawostki o paznokciach
> Lakier do paznokci – ciekawostki

Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord partie w Polsce Poprzedni post Lustiger Wolkenkratzer – Lustiges Hochhaus
humor dieta odchudzanie dowcipy dieta odchudzanie kawały żarty memy śmieszne obrazki cytaty Następny post Dieta i odchudzanie – dowcipy