lakier do paznokci ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta

10 niesamowitych ciekawostek o lakierze do paznokci

Czas czytania:2 minut/y, 27 sekund/y

Lakier do paznokci ciekawostki

Malujesz paznokcie? Przeczytaj niezwykłe fakty na temat lakieru do paznokci i jego historii

Historia malowania paznokci

1) Nie wiadomo dokładnie, gdzie kobiety malowały paznokcie jako pierwsze na świecie. Czy było to w Chinach, Egipcie czy w Peru. Na pewno malowano paznokcie podczas panowania dynastii Ming (Chiny, około 3 tys. lat p.n.e.). Lakiery do paznokci wytwarzano z wosku pszczelego, białek jaj, metali i barwników roślinnych. Dla przedstawicieli najwyższych sfer zarezerwowany był kolor czerwony i czarny. Za pomalowanie paznokci w tych kolorach przez osobę z niższych sfer, można było zostać skazanym na karę śmierci.

2) W starożytnym Egipcie, za czasów panowania faraona Echnatona (i jego żony Nefretete) istniały narzędzia do manicure. Królowa (pewnie nie tylko ona) nosiła tipsy z kości słoniowej. Do malowania paznokci używano roślinnych i woskowych barwników. Kolor czerwony zarezerwowany był dla najbogatszych i podkreślał ich wysokie pochodzenie.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta
Produkowane są chyba wszystkie możliwe kolory, ale więcej nie zmieściło się na tym zdjęciu! Lakier do paznokci ciekawostki

3) Epoka średniowiecza nie sprzyjała kobiecym paznokciom i podkreślaniu urody. Byłoby to niemoralne i niechrześcijańskie.

4) Modę na malowanie paznokci rozpowszechnił w XIX wieku francuski monarcha Ludwik Filip (panował w latach 1830-1848). Wówczas zabiegi pielęgnacyjne wykonywano między innymi przy użyciu narzędzi z drewna pomarańczowego.

5) Pierwszy lakier do paznokci podobny do obecnie stosowanych lakierów, powstał w 1920 roku. Niektórzy twierdzą, że nieco później. Stworzyła go firma Revlon czyli bracia Charles i Joseph Revlon, niedługo po tym jak powstał lakier do malowania karoserii samochodów. Od tej pory kobiety miały do dyspozycji dowolny kolor lakieru.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta
Wiele kobiet uwielbia tipsy. Można na nich malować dowolne wzory. Lakier do paznokci ciekawostki

6) Modę na długie paznokcie wprowadziły gwiazdy filmowe w latach 30-ych XX wieku. Grecie Garbo naklejano na paznokcie odpowiednio przycięte kawałki taśmy filmowej, które potem malowano.

Paznokciowe wynalazki

7) Jak powstały tipsy akrylowe? Pewien amerykański dentysta złamał sobie paznokieć. Przeszkadzało mu to w pracy, więc miejsce po paznokciu uzupełnił masą akrylową.

8) Amerykanin Jeff Pink (założyciel firmy Orly) w latach 70-ych XX wieku wynalazł frencz. Nazwa pochodzi z tego, że wynalazek po raz pierwszy zaprezentowano na targach w Paryżu (french = francuski), gdzie natychmiast stał się wielkim hitem.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta
Niby dlaczego malować jedynie paznokcie na dłoni?

9) Pierwszą odżywkę do paznokci o nazwie Hard as Nails wyprodukowała w latach 50-ych firma Sally Hansen. Sally stworzyła ją z mężem, który był chemikiem.

Lakier do paznokci ciekawostki: REKORDY

10) Najdroższy lakier do paznokci? Azature Black Diamond został wyprodukowany przez projektanta biżuterii Azature Pogosiana. Jedyna buteleczka w cenie 250 tys. dolarów zawierała 267 karatów czarnych diamentów. Tańsza wersja w cenie 25 dolarów zawiera 1 czarny diament, o wadze jednego karata.

Lakier do paznokci ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Ciekawostki o szmince
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o szamponach
> 50 ciekawostek o snach

Plantation Island Fiji Fidżi Poprzedni post Wyspa Plantation, Republika Fidżi
masło nabiał kostki masła Następny post Masło coraz droższe. Dlaczego?