Lakier do paznokci – 10 ciekawostek

lakier do paznokci ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta

Malujesz paznokcie? Przeczytaj ciekawostki na temat lakieru do paznokci i jego historii! Lakier do paznokci i jego historia

Historia malowania paznokci – ciekawostki

1) Nie wiadomo dokładnie, gdzie kobiety malowały paznokcie jako pierwsze na świecie. Czy było to w Chinach, Egipcie czy w Peru. Na pewno malowano paznokcie podczas panowania dynastii Ming (Chiny, około 3 tys. lat p.n.e.). Lakiery do paznokci wytwarzano z wosku pszczelego, białek jaj, metali i barwników roślinnych. Dla przedstawicieli najwyższych sfer zarezerwowany był kolor czerwony i czarny. Za pomalowanie paznokci w tych kolorach przez osobę z niższych sfer, można było zostać skazanym na karę śmierci.

2) W starożytnym Egipcie, za czasów panowania faraona Echnatona (i jego żony Nefretete) istniały narzędzia do manicure. Królowa (pewnie nie tylko ona) nosiła tipsy z kości słoniowej. Do malowania paznokci używano roślinnych i woskowych barwników. Kolor czerwony zarezerwowany był dla najbogatszych i podkreślał ich wysokie pochodzenie.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta

Ciekawostka: produkowane są chyba wszystkie możliwe kolory, ale więcej nie zmieściło się na tym zdjęciu!

3) Epoka średniowiecza nie sprzyjała kobiecym paznokciom i podkreślaniu urody. Byłoby to niemoralne i niechrześcijańskie.

4) Modę na malowanie paznokci rozpowszechnił w XIX wieku francuski monarcha Ludwik Filip (panował w latach 1830-1848). Wówczas zabiegi pielęgnacyjne wykonywano między innymi przy użyciu narzędzi z drewna pomarańczowego.

5) Pierwszy lakier do paznokci podobny do obecnie stosowanych lakierów, powstał w 1920 roku. Niektórzy twierdzą, że nieco później. Stworzyła go firma Revlon czyli bracia Charles i Joseph Revlon, niedługo po tym jak powstał lakier do malowania karoserii samochodów. Od tej pory kobiety miały do dyspozycji dowolny kolor lakieru.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta

Wiele kobiet uwielbia tipsy. Można na nich malować dowolne wzory

6) Modę na długie paznokcie wprowadziły gwiazdy filmowe w latach 30-ych XX wieku. Grecie Garbo naklejano na paznokcie odpowiednio przycięte kawałki taśmy filmowej, które potem malowano.

Lakier do paznokci ciekawostki: Paznokciowe wynalazki

7) Jak powstały tipsy akrylowe? Pewien amerykański dentysta złamał sobie paznokieć. Przeszkadzało mu to w pracy, więc miejsce po paznokciu uzupełnił masą akrylową.

8) Amerykanin Jeff Pink (założyciel firmy Orly) w latach 70-ych XX wieku wynalazł frencz. Nazwa pochodzi z tego, że wynalazek po raz pierwszy zaprezentowano na targach w Paryżu (french = francuski), gdzie natychmiast stał się wielkim hitem.

lakier do paznokci-ciekawostki tipsy frencz uroda kobieta

Niby dlaczego malować jedynie paznokcie na dłoni?

9) Pierwszą odżywkę do paznokci o nazwie Hard as Nails wyprodukowała w latach 50-ych firma Sally Hansen. Sally stworzyła ją z mężem, który był chemikiem.

Lakier do paznokci ciekawostki: REKORDY

10) Najdroższy lakier do paznokci? Azature Black Diamond został wyprodukowany przez projektanta biżuterii Azature Pogosiana. Jedyna buteleczka w cenie 250 tys. dolarów zawierała 267 karatów czarnych diamentów. Tańsza wersja w cenie 25 dolarów zawiera 1 czarny diament, o wadze jednego karata.

Lakier do paznokci ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Ciekawostki o szmince
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o szamponach
> 50 ciekawostek o snach