Egipt ciekawostki atrakcje zabytki informacje wakacje

Ciekawostki o Egipcie

Czas czytania:3 minut/y, 22 sekund/y

Egipt. Najciekawsze informacje i ciekawostki o Egipcie. Współczesność i historia, zabytki i atrakcje Egiptu

Egipt – informacje

1) Egipt (Arabska Republika Egiptu), to państwo położone w północno wschodniej części Afryki. Graniczy z Palestyną (Strefą Gazy) i Izraelem, a także z Sudanem i Libią. Od północy ma dostęp do Morza Śródziemnego, od wschodu oblewa go Morze Czerwone. W Egipcie mieszka blisko 100 milionów ludzi.

2) W 1913 ponad ¼ globu, w tym Egipt, była w rękach Brytyjczyków,. Państwo to odzyskało niepodległość w 1922 roku. Obecnie Brytyjczycy goszczą w Egipcie nie jako kolonizatorzy, lecz jako turyści.

3) Walutą Egiptu jest funt egipski (aktualnie wart 0,25 złotego).

4) Największe miasta Egiptu, to Kair, jego stolica (7,7 mln mieszkańców), Aleksandria (4 mln), Giza (ok. 3 mln), Szubra al-Chajma (1 ml), Port Said (ok. 600 tys.), Suez (ponad 500 tys.) i Luksor (450 tys.).

meczet Kair  Egipt ciekawostki atrakcje zabytki informacje wakacje
Jeden z meczetów w Kairze. Ciekawostki o Egipcie

Egipt – religia, kultura i kuchnia

5) Główną religią Egiptu jest islam. Wpływ wiary na różne aspekty tamtejszego życia nie omija też kuchni. Dania serwowane w Egipcie są najczęściej bezmięsne. Ich podstawą jest ful – duża brązowa fasola. Egipcjanie nie szczędzą przypraw. Imbir, sezam, goździki i kurkuma, to tylko niektóre z nich. Oprócz tego tradycyjne potrawy to hummus, grillowane mięso baranie – szisz kebab oraz gęsta zupa molochija.

6) Jedno z przysłów egipskich mówi: “Nie rozmawiaj z obcymi i nie brataj się z gadatliwymi”. Chyba jednak Egipcjanie za nic mają to przysłowie, bo według relacji turystów są przyjaźni, radośni, lubią rozmawiać i targować się do upadłego. Są także wylewni i bardzo emocjonalni.

7) Turyści nie mają raczej kontaktu z egipskimi kobietami, a do obsługi w hotelach i barach zatrudniani są mężczyźni. Tradycja muzułmańska nakazuje kobietom pilnowania ogniska domowego. Muszą nosić chustę zakrywającą włosy oraz twarz, tzw. hijab.

Luksor bazar Egipt ciekawostki atrakcje zabytki informacje wakacje
Egipskie miasto Luksor. Na bazarze

8) W Egipcie dzieci chodzą do sześcioklasowej podstawówki, następnie do gimnazjum oraz szkoły średniej. Wiele dzieci nie chodziło w przeszłości do szkół, co wiązało się z ubóstwem, a w dalszej perspektywie z wysokim poziomem analfabetyzmu społeczeństwa. W chwili obecnej istnieją szkoły prywatne islamskie oraz państwowe. Często są niedofinansowane. W oknach nie ma szyb, stoją stare ławy. W szkołach międzynarodowych i językowych poziom nie odbiega od europejskich standardów.

9) Ponad 20% mieszkańców Egiptu żyje w skrajnej biedzie.

Abu Simbel Egipt ciekawostki atrakcje zabytki informacje wakacje
Abu Simbel. Figury wyrzeźbione w skałach z czasów starożytności

Egipt – nie tylko piramidy

10) Najsłynniejsze zabytki Egiptu, to oczywiście piramidy. Jest ich tu 11, a najbardziej znanymi są piramidy Cheopsa i Mykerinosa. Będąc w stolicy Egiptu, Kairze możemy odwiedzić znakomite Muzeum Egipskie, gdzie wśród 120 tysięcy eksponatów, są mumie faraonów, wspaniała biżuteria i wiele innych osobliwości.

11) Nil, najdłuższa rzeka na naszej planecie, płynie przez Egipt. Uchodzi ona do Morza Śródziemnego w północnej części tego kraju. Pływanie w Nilu grozi poważną infekcją bakteryjną. Władze Egiptu skrzętnie ukrywają fakt, że najdłuższa rzeka świata jest też prawdopodobnie najbrudniejszą.

12) W Egipcie istnieje ponad 250 gatunków ptaków. Na pustyni spotkamy skarabeusza, który był czczony przez starożytnych, a także niebezpieczne węże – kobry. Wymarłym gatunkiem Egiptu jest ptak ibis.

nurkowanie rafa koralowa Egipt ciekawostki atrakcje zabytki informacje wakacje
Nurkowanie wśród raf koralowych, to jedna z turystycznych atrakcji Egiptu

Ciekawostki o Egipcie

13) Nurkowe safari w Egipcie w Morzu Czerwonym jest jedną z flagowych atrakcji turystycznych tego kraju. Aby zejść pod wodę nie trzeba mieć uprawnień nurka. Bogactwo podwodnego życia raf, sprawia, że Egipt jest na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.

14) Kot egipski Mau, to rasa wyhodowana w Egipcie, w latach 50-tych XX wieku. Jest to jedna z niewielu naturalnie cętkowanych ras kotów. Cętki ma nawet na skórze! Chodząc ulicami Egiptu natrafimy na liczne kocie gangi lub pojedyncze osobniki. Kot był hołubiony już przez starożytnych Egipcjan, czego dowodzą kocie mumie znalezione w grobowcach.

15) W 2020 roku w Egipcie nad Morzem Czerwonym doszło do tragedii. Nurkujących ludzi zaatakował rekin, którego nie obserwowano w tych wodach od przeszło 10 lat. W wyniku ataku żarłacza białego, rękę stracił dwunastolatek, a przewodnik który towarzyszył chłopcu i jego matce, stracił nogę.

Egipt – ciekawostki o Egipcie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piramidy egipskie
> Starożytny Egipt
> Wielki Sfinks
> Piłka nożna w Egipcie

kościół Chocianów ciekawostki atrakcje Poprzedni post Chocianów – 10 ciekawostek
Dolina Śmierci ciekawostki Death Valley Kalifornia USA Następny post Kalifornia. Dolina Śmierci – Death Valley