Czarne jajka w japońskim Hakone + Fudżi
Hakone, to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Japonii, na wyspie Honsiu. Miasto leży na terenie Parku Narodowego Fuji-Hakone-Izu. Turyści trafiają tu do Doliny Owakudani czyli Doliny Wielkiego Wrzenia
Jeśli masz pecha lub odwiedzasz to miejsce o nie najlepszej porze (zima lub wczesna wiosna, więc zimno, deszcz i mgła) – nie zobaczysz tego, po co tak naprawdę przyjechałeś – pięknego widoku na górę-wulkan Fuji, symbol Japonii. Wtedy zostaje ci wizyta w dobrze zaopatrzonym sklepie z pamiątkami i zakup jajek na twardo w czarnej skorupce (kuro tamago), które ugotowano w oparach miejscowych gorących źródeł. Bo to teren czynny wulkanicznie, więc wygląda trochę jakby był z innej planety.
Za kilkaset jenów (paczka z kilkoma jajkami) kupujesz obietnicę przedłużenia swojego życia (jedno zjedzone jajko = dodatkowych 7 lat życia). Nic dziwnego, że jajka są tu największą atrakcją, zaraz po widoku na Fuji.
W przypadku dobrej pogody, wizytę w tym miejscu będziesz wspominał o wiele lepiej, mimo turystycznego tłoku niczym nad Morskim Okiem w Tatrach. Zatkane parkingi, kolejki do zakupu jajek, co chwila ktoś wchodzący w kadr zdjęcia. Jednak być tu i nie widzieć w całej okazałości Fuji to tak, jak być w Zakopanem i nie zobaczyć Giewontu albo być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Wiesz, że gdzieś tu jest, ale nie widzisz.
Nie piszę tego, bo wyczytałem gdzieś w Internecie. Byłem tu dwukrotnie. Pierwszy raz wiosną, gdy w kraju kwitły wiśnie i była słoneczna pogoda. Mile spędziłem 2 lub 3 godziny w Hakone, zdjęcia wyszły naprawdę dobrze. Druga wizyta była może 40-minutowa. Deszcz, mgła, więc jedyną atrakcją była wizyta we wspomnianym sklepie z pamiątkami. A ponieważ padało, było tu dosyć tłoczno. Z atrakcji został zakup jajek. Bo każdy chciałby żyć dłużej, niż jest mu pisane.
Co jeszcze?
Jest tu kolejka linowa Hakone Ropeway, linia dojeżdża do Doliny Wielkiego Wrzenia czyli najważniejszego miejsca o którym napisałem wyżej. Można wiec tu dotrzeć drogą “powietrzną” lub zaparkować samochód (autokar) na parkingu obok.
Tekst: Wesoły Wieżowiec (c) Sadurski.com
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec