Sadurski jurorem w Istambule

Istambuł Turcja Szczepan Sadurski

Sadurski wrócił z Istambułu

Szczepan Sadurski wrócił z Turcji, gdzie był jednym z jurorów 29th Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009

8 sierpnia 2009 r. w Istambule (Turcja) obradowało jury 29th Nasreddin Hodja Cartoon Contest. Jurorów było dziesięciu, z czego pięciu to artyści z Turcji, a pięciu z innych krajów. Jurorzy tureccy, to:
– Erdogan Basol
– Gurbuz Dogan Eksioglu
– Kadir Dogruer
– Metin Peker (przewodniczący stowarzyszenia rysowników tureckich)
– Tonguc Yasar.

Jurorzy spoza Turcji, to:
– Omar Zevallos Velarde (Peru)
– Carlos Alberto da Costa – Amorim (Brazylia)
– Delcho Mihajlov (Macedonia)
– Ivan Hanousek (Czechy)
– Szczepan Sadurski (Polska).

Istambuł Turcja Szczepan Sadurski

Omar Zevallos Velarde (ur. 1958 r.) mieszkający w stolicy Peru, Limie – to twórca rysunków satyrycznych, rysunkowych komentarzy politycznych, karykatur i ilustracji. Tworzy e-czasopismo (miesięcznik) ArteFacto, wysyłany rysownikom pocztą elektroniczną (niedawno ukazał się 20. numer).

• Brazylijczyk Carlos Alberto da Costa (ur. 1964) przybrał sobie pseudonim artystyczny Amorim. Jest mieszkańcem Rio de Janeiro, współpracuje na stałe z kilkoma dziennikami brazylijskimi, publikującymi jego rysunki w stałej rubryce oraz tworzy ilustracje do książek. Co miesiąc powstaje średnio jego 150 rysunków.

Delcho Mihajlov (ur. 1947 r.), absolwent wydziału architektury w Skopje, to jeden z najpopularniejszych rysowników Macedonii. Tworzy rysunkowe komentarze satyryczne publikowane codziennie w jednej z gazet. Zdobywał nagrody w konkursach, brał udział w licznych wystawach, współtworzył kilka filmów animowanych.

Ivan Hanousek (ur. 1942) z Pragi (Czechy) nie jest rysownikiem, ale na rysunku satyrycznym zna się jak mało kto. Od dawna przygotowuje wysyłany pocztą elektroniczną newsletter e-GAG, pisany w języku czeskim. Otrzymują go rysownicy z Czech (to oficjalne czasopismo CUK czyli Czeskiej Unii Karykaturzystów, Słowacji oraz kilku rysowników z Polski. Są tam również informacje z Polski, w tym tłumaczenia i opracowania wybranych newsów portalu Sadurski.com.

Szczepan Sadurski, najmłodszy w tym towarzystwie (ur. 1965) – polski rysownik i satyryk, od 1991 r. twórca czasopism Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress, twórca portalu Sadurski.com i przewodniczący Partii Dobrego Humoru.
2009-08-13

Istambuł Turcja Szczepan Sadurski

Sadurski będzie jurorem w Turcji

Szczepan Sadurski otrzymał zaproszenie do udziału w jury Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009, który w tym roku odbywa się w Turcji po raz 29-y

Nasreddin Hodja Cartoon Contest odbywający się w Turcji, to jeden z najpopularniejszych międzynarodowych konkursów rysunku satyrycznego na świecie. W roku 2009 odbywa się jego 29 edycja. Konkurs organizowany jest przez Karikaturculer Dernegi czyli stowarzyszenie rysowników tureckich, założone w 1969 roku.

Szef konkursu Metin Peker, zaprosił Szczepana Sadurskiego do udziału w jury, które będzie obradowało w stolicy Turcji, Istambule w sierpniu 2009 r. Organizatorzy pokrywają jurorom przeloty i koszty kilkudniowego pobytu.

Polski rysunek satyryczny cieszy się w Turcji autorytetem; Polacy zdobywali tam nagrody, włącznie z głównymi. W ostatnich latach jurorami byli tam: Grzegorz Szumowski i Mirosław Hajnos.

•  •  •
Tytułowa postać konkursu Nasreddin Hodja (Hodża) to słynna baśniowa postać, o której od setek lat krążą w Turcji niezliczone anegdoty.
2009-06-10

Szczepan Sadurski rysował w Londynie

Lady Pank, Pudzian Band, zawody strongmanów Polska-Anglia oraz Szczepan Sadurski rysujący karykatury, byli atrakcjami targów budowlanych w Londynie

W miniony weekend w Alexandra Palace w Londynie odbyły się III Polskie Targi Materiałów Budowlanych. To impreza branżowa, już po raz trzeci zorganizowana przez firmę IBB Polish Building Wholesale Ltd.

Londyn Anglia targi-karykatury Szczepan Sadurski

Targi branży budowlanej w Londynie, choć były imprezą płatną (biletowaną), cieszyły się dużym zainteresowaniem, a organizatorzy zadbali o atrakcje z Polski. Zespół Lady Pank zagrał koncert, przypominając swe największe przeboje. Wystąpiła rockowa formacja Pudzian Band. Przybył najsłynniejszy polski strongman Mariusz Pudzianowski, który wraz z Grzegorzem Szymańskim zmierzył się z Brytyjczykami: Markiem Felixem i Terry Holandsem. Uczestnicy targów mieli też okazję otrzymać karykaturę wykonaną przez przybyłego specjalnie z Polski Szczepana Sadurskiego.

Na targach wśród wystawców były m.in. znane firmy branży budowlanej: Atlas, Cekol, Cersanit, Kreisel, Ceramika Paradyż, Armatura S.A. Były też stoiska firm branży finansowej, telekomunikacyjnej i medialnej.
2008-05-12