Jak wyrejestrować samochód
Jak wyrejestrować samochód – podpowiadamy punkt po punkcie
Zaświadczenie o kasacji pojazdu
Tego rodzaju dokument może wystawić jedynie profesjonalna stacja demontażu. Warto o tym wiedzieć, gdyż nie każdy szrot takie zaświadczenia może wydawać. Prawo do tego posiadają jedynie stacje spełniające normy prawne obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej.
Dokumenty konieczne do kasacji pojazdu
Wybierając się do stacji demontażu warto wiedzieć, co ze sobą zabrać. Poza samochodem będzie konieczny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód osobisty właściciela. Jeśli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli konieczna jest zgoda każdego z nich na oddanie pojazdu na złom. Jeśli właściciel samochodu nie żyje, osoba przywożąca auto na szrot powinna mieć ze sobą odpis aktu zgonu właściciela.
Opłata za złomowanie
W większości stacji demontażu nie ma dodatkowych opłat za złomowanie aut. Bardzo często to właściciele szrotów płacą za samochód, według ściśle określonych w swoim zakładzie zasad. Warto jednak pamiętać, że oddanie pojazdu, w którym brakuje części, a tym samym jego masa stanowi mniej niż 90% tej znajdującej się w dokumentach auta, może oznaczać konieczność dopłaty do kasacji. Dlatego bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest oddanie pojazdu w całości.
Dowóz na miejsce przeznaczenia
Jeśli samochód przeznaczony do złomowania nie jeździ, można zamówić lawetę. Wiele firm złomujących pojazdy, tego rodzaju usługi ma w swojej ofercie. Dodatkowym atutem jest brak opłaty za holowanie, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to normą, a jedynie dobrą wolą właściciela szrotu.
Po oddaniu pojazdu do kasacji, pracownik stacji demontażu da nam zaświadczenie, z którym należy wybrać się do Wydziału Komunikacji. Dzięki temu można spokojnie wyrejestrować auto i już nie martwić się jego stanem technicznym czy opłatą ubezpieczenia.
Jak wyrejestrować samochód: A.Pytlińska. Wigme t.pl – złomowanie pojazdów Wrocław / Art elis.pl / 171024out
Słowniczek
Złomowanie – uznawanie za nienadające się do dalszego użytkowania środków technicznych zużytych lub uszkodzonych, sklasyfikowanych jako nienadające się do naprawy lub remontu, ale także przestarzałych technicznie lub zbędnych. Złomowanie polega na:
– wycofaniu z użytkowania,
– zdemontowaniu, rozebraniu na części,
– wykorzystaniu elementów nadających się do dalszego użytkowania,
– zutylizowaniu pozostałych elementów.
Szrot (autoszrot) – potoczna nazwa stacji demontażu pojazdów samochodowych, na której zazwyczaj można także kupić używane części samochodowe. Polska nazwa wywodzi się od niemieckiego słowa Schrott, dosłownie: „odcięty kawałek”.
Stacja demontażu pojazdów (skrót: SDP) – zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontażu samochodów wycofanych z eksploatacji (skrót: SWE).
Zobacz też:
> Prawo jazdy ciekawostki