Oddychanie, jama nosowa – ciekawostki
Budowa jamy nosowej
Jama nosowa, to początkowy odcinek dróg oddechowych człowieka. Jest przedzielona przegrodą nosa (to struktura chrzęstno-kostna), tworząca dwie przestrzenie – jamy nosa. Wdychane powietrze w jamie nosowej i zatokach nawilżane jest do 90% wilgotności, ogrzewane do temperatury 31-34 stopni Celsjusza i oczyszczane z zanieczyszczeń. Objętość każdej z obu jam nosa, to około 20 ml. Przez obie jamy nosa w ciągu doby przepływa około 10 tys. litrów powietrza (ponad 115 ml na sekundę).
Przedsionek nosa pokryty jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim rogowaciejącym. Włoski które tu są, pomagają w filtrowaniu wdychanego powietrza. W okolicach zastawki nosa jest nabłonek przejściowy, który zapewnia wilgotność. Jamę nosa i zatoki przynosowe pokrywa błona śluzowa zbudowana z trzech warstw. Jej grubość, to od kilkudziesięciu nanometrów do nawet kilku milimetrów. Dzięki znajdującemu się na niej śluzowi (skład: 95% wody, 3% mucyny 2% i inne składniki), osadzają się tu zanieczyszczenia z powietrza, aby nie dostały się dalej do organizmu.
Jogini i higiena jamy nosa
O dużym znaczeniu higieny jamy nosa dla organizmu i zdrowia wiedzieli jogini 3 tysiące lat temu. Oczyszczali jamy nosa wprowadzając do nozdrzy naturalne włókna. Zabieg nazywał się neti. Jamę nosa czyścili też wciągając wodę przez nos, a następnie wypluwając.
Wentylacja i układ oddechowy
Od XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową do powietrza dostaje się coraz więcej zanieczyszczeń: pyły, dymy, spaliny samochodowe, gazy. Już wtedy uważano, że “nos cywilizowany” to jeden z najbrudniejszych organów człowieka.
W latach 60. XX wieku doszedł do tego sick building syndrome – zespół objawów związanych z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ludzie zaczęli narzekać na suchość gardła, śluzowy katar, podrażnienie błony śluzowej nosa i bóle głowy. Było to spowodowane niewłaściwą wentylacją i zbyt małą ilością powietrza wtłaczanego do pomieszczeń z zewnątrz. Potem podobne objawy miał też personel pokładowy samolotów i pasażerowie linii lotniczych podczas długich lotów.
Płukanie jamy nosa
Lekarze postanowili temu przeciwdziałać. Zaczęli zalecać płukanie jam nosa roztworami izotonicznymi, hipertonicznymi, buforowanymi i wzbogaconymi. Irygacja jam nosa jest stosowana coraz częściej. Pozytywnie wpływa m.in. na przebieg leczenia zapalenia zatok przynosowych. Częste nawet codzienne płukanie jam nosa może też być elementem higieny osobistej, szczególnie dla osób na co dzień pracujących w pomieszczeniach z wentylacją. Na rynku jest dostępny duży asortyment akcesoriów do płukania jam nosa.
Tekst: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Oczy i wzrok – ciekawostki
> Przysłowia o śniegu