Jan Gutenberg ciekawostki druk biblia

Kim był Jan Gunetberg?

Czas czytania:3 minut/y, 8 sekund/y

Jan Gutenberg ciekawostki

Biblia Gutenberga była pierwszym wydawniczym dziełem w Europie, które zostało wyprodukowane za pomocą czcionki ruchomej. Została wydana drukiem cała, kompletna treść Biblii

Johannes Gutenberg i Pismo Święte

Prace nad wykonaniem i wydrukowaniem Pisma Świętego zajęły Janowi Gutenbergowi trzy lata. Książka została wydana w języku łacińskim. Zaprojektował nawet specjalne, gotyckie czcionki. Znaki był ciasno ze sobą zestawione, jednak czytelność tekstów jest wystarczająca. Gutenberg użył około 150 znaków. Tekst w Biblii jest doskonale wyjustowany, a każda strona jest podzielona na dwie kolumny.

Po ukończeniu drukowania, Biblia trafiała do introligatora, który ręcznie ją ozdabiał. Biblia Gutenberga została wyprodukowana najprawdopodobniej w 200. egzemplarzach. Sto sześćdziesiąt pięć egzemplarzy zostało wydrukowanych na papierze, a trzydzieści pięć na pergaminie.

Biblia Gutenberga w XXI wieku

Do dzisiejszych czasów zachowało się czterdzieści osiem egzemplarzy. Znajdują się one w różnych zakątkach świata. W Niemczech, Anglii, USA, Francji, Hiszpanii, Rosji, Japonii, Danii, a także w Polsce. Wszystkie egzemplarze zachowały swój oryginalny wygląd, charakterystyczne skazy oraz charakterystyczną oprawę. Wszystkie te elementy sprawiają, że biblia Gutenberga, to najcenniejsza księga na świecie.

Jan Gutenberg ciekawostki Biblia Pismo Święte druk
Grzbiet egzemplarza Biblii wydrukowanej przez Gutenberga w Moguncji, ponad 5 i pół wieku temu. Jan Gutenberg ciekawostki

Jeden egzemplarz w Polsce

Egzemplarz, który zachował się w Polsce, obecnie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W tym egzemplarzu brakuje strony 217. Księgę tę biskup Mikołaj Chrapicki podarował w prezencie franciszkanom lubuskim.

W okresie międzywojennym planowano księgę sprzedać, aby za te pieniądze przeprowadzić remont kaplicy i przebudować seminarium. Na szczęście dzięki interwencji społeczeństwa i prasy, do sprzedaży nie doszło. Biblia została w Pelplinie.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Biblia Gutenberga trafiła do Paryża, następnie przewieziono ją do Londynu, a potem do Kanady. Do Polski wróciła dopiero w 1959 roku. Dzięki temu, że w porę została wywieziona z kraju, zachowała się.

Jan Gutenberg ciekawostki muzeum Gutenberga Mainz Moguncja
Moguncja (Mainz). Siedziba muzeum Jana Gutenberga. Jan Gutenberg ciekawostki

Kim był Jan Gutenberg ciekawostki

Niemiec Johannes Gutenberg (ok. 1400-1468) to mieszkający w Moguncji (miasto Mainz w Niemczech) rzemieślnik, złotnik i drukarz. Uchodzi za twórcę pierwszej metody druku na świecie. Na pewno był pierwszym w Europie, bo obecnie wiadomo, że czcionki do druku używał w Chinach, w połowie XI wieku, Bi Sheng.

Badacze spierają się, czy pierwsze zadrukowane kartki wykonał w Strasburgu, gdzie przebywał w latach 1434-44, czy już po powrocie do rodzinnego Mainz. Nie ma też pewności, czy po raz pierwszy ruchomej czcionki użył do druku w 1440 czy 1450 roku. Na pewno jego najlepszej jakości dziełem drukarskim była Biblia, wydrukowana po łacinie, w latach 1452-1455.

Z czego zasłynął Gutenberg?

Jan Gutenberg opracował i wykonał czcionki do druku, skonstruował aparat do ich odlewania z wymiennymi matrycami. Stworzył prasę drukarską, wzorując się na istniejących już prasach introligatorskich. Wreszcie, był właścicielem pierwszej drukarni i wydawnictwa. Jego zasługi Jana Gutenberga są wielkie, niestety nie zachowało się wiele informacji na jego temat.

Wiadomo, że popadł potem w długi, a na starość stracił wzrok. Został pochowany w kościele franciszkanów w Moguncji. Rozebranym w XVIII wieku, dlatego jego grób nie zachował się i nie wiadomo gdzie są jego prochy. W Moguncji jest obecnie muzeum jemu poświęcone.

Kim był Bi Sheng?

Chińczyk Bi Sheng (ok. 990-1051) między 1041 a 1048 wynalazł czcionkę drukarską (ruchomą czcionkę). Nie należał do arystokracji, prawdopodobnie był kupcem lub kowalem. Jego wynalazek nie został rozpowszechniony także dlatego, bo chiński alfabet ma dużą liczbę znaków. W 1990 r. w chińskiej prowincji Hubei odkryto grobowiec Bi Shenga.

Jan Gutenberg tworząc swoją drukarnię i ruchome czcionki, nie wiedział o dokonaniach Chińczyka, który odebrał mu pierwszeństwo w wynalezieniu druku.

Jan Gutenberg ciekawostki: (c) Sadurski.com

Na górze: portret przedstawiający Jana Gutenberga, nieznany autor, 1440 r., Muzeum Gutenberga w Meinz

Zobacz też:
> Mikołaj Kopernik ciekawostki
> Beethoven – ciekawostki i anegdoty
> Maria Skłodowska-Curie

Angola ciekawostki atrakcje Afryka Poprzedni post Ciekawostki o Angoli
pomnik Mikołaja Kopernika ciekawostki anegdoty astronom pomnik Następny post Tajemnicze fakty z życia Mikołaja Kopernika