Kim był Jan Gunetberg?
Jan Gutenberg ciekawostki
Biblia Gutenberga była pierwszym wydawniczym dziełem w Europie, które zostało wyprodukowane za pomocą czcionki ruchomej. Została wydana drukiem cała, kompletna treść Biblii
Johannes Gutenberg i Pismo Święte
Prace nad wykonaniem i wydrukowaniem Pisma Świętego zajęły Janowi Gutenbergowi trzy lata. Książka została wydana w języku łacińskim. Zaprojektował nawet specjalne, gotyckie czcionki. Znaki był ciasno ze sobą zestawione, jednak czytelność tekstów jest wystarczająca. Gutenberg użył około 150 znaków. Tekst w Biblii jest doskonale wyjustowany, a każda strona jest podzielona na dwie kolumny.
Po ukończeniu drukowania, Biblia trafiała do introligatora, który ręcznie ją ozdabiał. Biblia Gutenberga została wyprodukowana najprawdopodobniej w 200. egzemplarzach. Sto sześćdziesiąt pięć egzemplarzy zostało wydrukowanych na papierze, a trzydzieści pięć na pergaminie.
Biblia Gutenberga w XXI wieku
Do dzisiejszych czasów zachowało się czterdzieści osiem egzemplarzy. Znajdują się one w różnych zakątkach świata. W Niemczech, Anglii, USA, Francji, Hiszpanii, Rosji, Japonii, Danii, a także w Polsce. Wszystkie egzemplarze zachowały swój oryginalny wygląd, charakterystyczne skazy oraz charakterystyczną oprawę. Wszystkie te elementy sprawiają, że biblia Gutenberga, to najcenniejsza księga na świecie.
Jeden egzemplarz w Polsce
Egzemplarz, który zachował się w Polsce, obecnie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W tym egzemplarzu brakuje strony 217. Księgę tę biskup Mikołaj Chrapicki podarował w prezencie franciszkanom lubuskim.
W okresie międzywojennym planowano księgę sprzedać, aby za te pieniądze przeprowadzić remont kaplicy i przebudować seminarium. Na szczęście dzięki interwencji społeczeństwa i prasy, do sprzedaży nie doszło. Biblia została w Pelplinie.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Biblia Gutenberga trafiła do Paryża, następnie przewieziono ją do Londynu, a potem do Kanady. Do Polski wróciła dopiero w 1959 roku. Dzięki temu, że w porę została wywieziona z kraju, zachowała się.
Kim był Jan Gutenberg ciekawostki
Niemiec Johannes Gutenberg (ok. 1400-1468) to mieszkający w Moguncji (miasto Mainz w Niemczech) rzemieślnik, złotnik i drukarz. Uchodzi za twórcę pierwszej metody druku na świecie. Na pewno był pierwszym w Europie, bo obecnie wiadomo, że czcionki do druku używał w Chinach, w połowie XI wieku, Bi Sheng.
Badacze spierają się, czy pierwsze zadrukowane kartki wykonał w Strasburgu, gdzie przebywał w latach 1434-44, czy już po powrocie do rodzinnego Mainz. Nie ma też pewności, czy po raz pierwszy ruchomej czcionki użył do druku w 1440 czy 1450 roku. Na pewno jego najlepszej jakości dziełem drukarskim była Biblia, wydrukowana po łacinie, w latach 1452-1455.
Z czego zasłynął Gutenberg?
Jan Gutenberg opracował i wykonał czcionki do druku, skonstruował aparat do ich odlewania z wymiennymi matrycami. Stworzył prasę drukarską, wzorując się na istniejących już prasach introligatorskich. Wreszcie, był właścicielem pierwszej drukarni i wydawnictwa. Jego zasługi Jana Gutenberga są wielkie, niestety nie zachowało się wiele informacji na jego temat.
Wiadomo, że popadł potem w długi, a na starość stracił wzrok. Został pochowany w kościele franciszkanów w Moguncji. Rozebranym w XVIII wieku, dlatego jego grób nie zachował się i nie wiadomo gdzie są jego prochy. W Moguncji jest obecnie muzeum jemu poświęcone.
Kim był Bi Sheng?
Chińczyk Bi Sheng (ok. 990-1051) między 1041 a 1048 wynalazł czcionkę drukarską (ruchomą czcionkę). Nie należał do arystokracji, prawdopodobnie był kupcem lub kowalem. Jego wynalazek nie został rozpowszechniony także dlatego, bo chiński alfabet ma dużą liczbę znaków. W 1990 r. w chińskiej prowincji Hubei odkryto grobowiec Bi Shenga.
Jan Gutenberg tworząc swoją drukarnię i ruchome czcionki, nie wiedział o dokonaniach Chińczyka, który odebrał mu pierwszeństwo w wynalezieniu druku.
Jan Gutenberg ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górze: portret przedstawiający Jana Gutenberga, nieznany autor, 1440 r., Muzeum Gutenberga w Meinz
Zobacz też:
> Mikołaj Kopernik ciekawostki
> Beethoven – ciekawostki i anegdoty
> Maria Skłodowska-Curie