kościół Jedlnia-Letnisko ciekawostki zabytki atrakcje

Jedlnia-Letnisko – ciekawostki o mieście

Czas czytania:1 minut/y, 56 sekund/y

Jedlnia-Letnisko ciekawostki i najważniejsze informacje. Co tu ciekawego zobaczyć?

Jedlnia-Letnisko

1) Jedlnia-Letnisko od 1 stycznia 2022 r. jest miastem. Znajduje się w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Od 1978 r. jest siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko.

2) Jedlnia-Letnisko położona jest w widłach dwóch rzek: Pacynki i Gzówki, na skraju Puszczy Kozienickiej. Mieszka tu 4 tys. ludzi.

Jedlnia-Letnisko ciekawostki z historii

3) Historia osady sięga XIV wieku. Wiemy, że w 1387 roku król Władysław Jagiełło miał tu swój łowiecki folwark. Zwolnił mieszkańców z podatków, a oni w zamian pomagali mi w polowaniach.

4) Osada Jedlnia-Letnisko do 1917 roku nosiła nazwę Mokrzec Swoboda.

5) Na przełomie XIX i XX wieku w miejscowość zaczęła mieć charakter letniskowy. Zaczęto wtedy budować wille i domy letniskowe. Ich wzorem były podwarszawskie wille w stylu świdermajer. Do dziś zachowało się jedynie kilka drewnianych willi z tego okresu.

6) Do tego, że powstała tu miejscowość letniskowa, przyczyniła się wybudowana na rzecze Gzówka zapora wodna, która utworzyła 2,5-kilometrowej długości zalew.

Jedlnia-Letnisko zabytki, co zobaczyć

7) Drewniany Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP stoi przy ul. Wojciechowskiego 12 i jest zabytkiem. Został wybudowany w latach 20. XX wieku, w stylu zakopiańskim. Na początku XX wieku stała tu mała, murowana kaplica.

8) Z prawej strony zalewu są dwa źródełka zmineralizowanej wody. Można ją sobie nalać do butelki.

9) Na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat “Jedlnia”, utworzony w 1982 roku na powierzchni 86,42 ha. Znajduje się po obu stronach drogi między Radomiem a Kozienicami. Rosną tu nawet 100-200-letnie drzewa. Stworzono tu ścieżkę dydaktyczną z informacjami dla odwiedzających.

10) Druga ścieżka dydaktyczna nazywa się “Nad Pacynką”. Pacynka, to rzeka długości ok. 24 kilometry.

11) Na terenie rezerwatu jest siedem zbiorowych mogił z ciałami ok. 450 ofiar rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

12) Największym bukiem zwyczajnym na terenie Puszczy Kozienickiej, jest Buk Kościuszki. Ma ponad 180 lat, 28 metrów wysokości i 3 metry obwodu. Według legendy, wiosną 1794 roku wypoczywał tu Tadeusz Kościuszko. Jednak drzewa jeszcze nie było wtedy, gdy te okolice faktycznie odwiedził Kościuszko.

13) Przez gminę Jedlnia-Letnisko przebiegają dwa szlaki piesze (zielony i żółty) oraz trzy szlaki rowerowe.

Jedlnia-Letnisko ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: kościół w Jedlini-Letnisku. Foto: Łukasz Smolarczyk / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Gostynin
> Grodzisk Mazowiecki

polskie wsie ciekawostki o polskich wsiach Poprzedni post Polskie wsie – ciekawostki
humor pierdzenie dowcipy o pierdzeniu kawały Następny post Dowcipy o pierdzeniu