Jerzy Głuszek, konkursy rysunku satyrycznego
Jerzy Głuszek, Muzeum Karykatury, Stop zaśmiecaniu lasów, konkursy rysunku satyrycznego
Jerzy Głuszek – wystawa we Wrocławiu
Od 12 października 2011 r. we Wrocławiu można oglądać wystawę ilustracji i satyry lirycznej Jerzego Głuszka
Jerzy Głuszek. Ilustracje i satyra liryczna – to tytuł wystawy, którą można będzie obejrzeć w Galerii Pod Plafonem, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Wrocław, ul. Rynek 58). Wernisaż odbędzie się 12 października o godzinie 17.30. Wystawa będzie czynna do 2 listopada.
Wrocławianin Jerzy Głuszek zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem oraz grafiką użytkową. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom obronił w 1981 roku, w pracowni malarstwa profesora Konrada Jarodzkiego. W 2009 roku zilustrował książkę dla dzieci “Dobrej nocy i sza”. Od 2005 r. zajmuje się również grafiką satyryczną. Jerzy Głuszek zdobył szereg nagród na konkursach, był jurorem kilku międzynarodowych konkursów rysunku satyrycznego, miał 11 wystaw indywidualnych, m.in. w Goeteborgu, Memmingen, Sztokholmie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych.
Wybrane nagrody w konkursach rysunku satyrycznego:
• 2010 – Grand Prize, XII International Cartoon Contest Debiut, Zielona Góra
• 2010 – I Prize, International Exhibition Satyrykon, Legnica
• 2010 – Grand Prize, 12 th Portocartoon World Festival, Portugalia
• 2008 -Grand Prize, Festival of European Satire Billygoats, Poznań
• 2006 – Grand Prize, The 5th Googlm International Cartoon Competition, Chiny
• 2005 – I Prize, III International Cartoon Contest Karpik 2005, Niemodlin
• 2009 – Grand Prize, International Cartoon Contest The Big Boat of Humour, Łódź
2011-10-09
Konkursowe nieporozumienia
Czy określenie “wziął udział w konkursie zagranicznym” oznacza “był za granicą osobiście na otwarciu wystawy”?
Portal Sadurski.com otrzymał e-mail. Osoba, która wzięła udział w zagranicznym konkursie rysunkowym, a dokładniej: wysłała swoje prace na konkurs, nie rozumie pewnych określeń, oczywistych dla osób, które w takich konkursach od dawna uczestniczą. Ponieważ początkujących rysowników może być więcej, postanowiliśmy wyjaśnić pewne kwestie. Najpierw cytat, pominięciem mniej istotnych informacji:
Szanowni Państwo, na stronie: (…) w newsie zatytułowanym (…) odnalazłam ze zdumieniem moje nazwisko oraz informacje o moim rzekomym tam pobycie. Cytuję: “W katalogu zamieszczono rysunek (…), natomiast w wystawie udział wzięli również: (…)”. Chciałabym zapytać o szczegóły tego wydarzenia, gdyż istotnie brałam udział w konkursie, jednak udział ten polegał jedynie na wysłaniu mojego rysunku. Nie znam niestety wyników, ani nawet daty otwarcia tej wystawy, na której ponoć byłam. (…). Poza tym nie dostałam niestety katalogu.
Fragment naszej odpowiedzi:
Witam. Radzę jeszcze raz wczytać się w treść newsa. Nigdzie nie ma informacji, ze była pani na miejscu za granicą. Jest natomiast o tym, kto z Polski wziął w konkursie udział, wysyłając rysunki. “Wzięli udział w wystawie” nigdy nie oznacza “osobiście zobaczyli wystawę na miejscu”. (…) Informację o wynikach konkursów umieściło szereg portali na całym świecie, włącznie z organizatorem imprezy. Portal Sadurski.com nie publikuje wyników wszystkich konkursów światowych.
Tyle korespondencja. Osobom mało zorientowanym w sprawach związanych z konkursami zagranicznymi wyjaśniamy, że organizatorzy konkursów wysyłają katalog pokonkursowy wszystkim uczestnikom, nie tylko wybranym. Jeśli ktoś nie otrzymał katalogu – wcale to nie oznacza, że nie został on wysłany. Może po prostu zginął na poczcie? Warto w takim przypadku napisać do organizatora (po angielsku) aby wyjaśnić sprawę. Portal sadurski.com informuje o niektórych wydarzeniach (konkursach, nagrodach, wystawach), jednak nie jesteśmy w stanie pomagać pojedynczym osobom w kontaktach z organizatorami różnych konkursów. Ciszymy się, że uważacie nas za miejsce doskonale zorientowane w tych sprawach, bo tak jest rzeczywiście. Możemy czasem pomóc w zrozumieniu pewnych kwestii (przykład powyżej), ale nie wymagajcie od nas zbyt wiele.
2011-09-27
Konkurs leśny – wyniki
Wyniki posiedzenia jury konkursu rysunku satyrycznego „STOP zaśmiecaniu lasów”
8 października 2011 r. rozstrzygnięto w Warszawie Ogólnopolski Konkurs Otwarty na Rysunek Satyryczny „STOP zaśmiecaniu lasów”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury we współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, pod patronatem Dyrektora Generalnego dr. inż. Mariana Pigana.
Na konkurs wpłynęły 142 prace 47 autorów. Jury obradowało w składzie: przewodniczący Marek Wojciech Chmurzyński (były dyrektor Muzeum Karykatury, historyk, krytyk sztuki) oraz członkowie jury:
– Adam Bojara – artysta malarz, szef Galerii Sztuki Teatru Rampa w Warszawie
– Michał Bojara – artysta malarz, grafik, fotografik
– Jacek Frankowski – artysta grafik, rysownik, karykaturzysta, członek Zarządu SPAK, inż. leśnik
– Andrzej Kordela – kustosz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie
– Zbigniew Libera – przedstawiciel Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych
– Andrzej Mleczko – artysta grafik, rysownik.
Jury zakwalifikowało do finału 78 prac 32 autorów. Do nagród nominowano 31 prac 22 następujących autorów: Małgorzata Augustynowicz (wspólnie z Grzegorzem Misiakiem), Bartłomiej Belniak, Henryk Cebula, Edmund Dudek, Jacek Frąckiewicz, Artur Galicki, Jerzy Głuszek, Józef Jurczyszyn, Zbigniew Kołaczek, Paweł Kuczyński, Wiesław Lipecki, Edward Lutczyn, Sławomir Łuczyński, Grzegorz Misiak (wspólnie z Małgorzatą Aleksandrowicz), Witold Mysyrowicz, Michał Ogiński, Dariusz Panas, Grzegorz Pepaś, Henryk Sawka, Grzegorz Szumowski, Maciej Trzepałka, Zbigniew Woźniak.
Nagrody regulaminowe otrzymali:
– I nagroda – Witold Mysyrowicz, za pracę bez tytułu
– II nagroda – Edward Lutczyn, za pracę „Polski impresjonizm czyli siadanie na trawie”
– III nagroda – Józef Jurczyszyn, za pracę bez tytułu
Ponad to wyróżnienia, które wkrótce przekształcą się w nagrody sponsorskie, otrzymali:
– Jerzy Głuszek, za pracę bez tytułu
– Zbigniew Kołaczek, za pracę „Stop zaśmiecaniu lasów – Arka”
– Henryk Sawka, za pracę bez tytułu
– Grzegorz Szumowski, za pracę bez tytułu.
O terminie i miejscu otwarcia wystawy, której towarzyszyć będzie katalog oraz wręczenia nagród poinformujemy w terminie późniejszym.
2011-10-09
Belg wygrał Karpika 2011
Oto wyniki międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Karpik 2011, organizowanego w Niemodlinie
7 października 2011 r. obradowało jury tegorocznego Karpika, w składzie: Jacek Frąckiewicz (przewodniczący) oraz członkowie: Wiesław Lipecki, Michał Graczyk, Marek Adamus i Małgorzata Biedroń.
Grand Prix zdobył Nikola Hendrickx z Belgii. Dwie nagrody równorzędne: Henryk Cebula i Magdalena Wosik (oboje z Polski). Wyróżnienia Honorowe – Dyplomy przyznano następującym artystom:
• Oleksiy Kustovsky – Ukraina
• Gabriel Rusu – Rumunia
• Vladimir Kazanevsky – Ukraina
• Pavel Dvoracek – Czechy
• Witold Mysyrowicz – Polska
• Sławomir Łuczyński – Polska
• Katarzyna Petrykowska – Polska
Nagroda Burmistrza Niemodlina powędruje do Janusza Kożusznika.
Jury oceniło też prace młodzieży. Grand Prix Małego Karpika – nagroda „Lokalnej Grupy Rybackiej Opolszczyzna”: Oliwia Koteluk SP1 Niemodlin klasa 5.
Nagrody:
Kategoria klas 0-4
1. Szymon Chmura SP Pokój, klasa 2
2. Jessica Maciej SP Pokój, klasa 2
3. Marcelina Kulczycka SP1 Niemodlin, klasa 3
Kategoria klas 5-6
1. Wiktoria Hobiak – SP1 Niemodlin, klasa 5
2. Hanna Węgrowska – SP1 Niemodlin, klasa 5
3. Magdalena Konefał – SP1 Niemodlin, klasa 6
Wyróżnienia Firmy „Ornament” Nysa:
– Kategoria V-VI klasy: Natalia Wyrwich, klasa 6 SP 1 Niemodlin
– Kategoria 0-IV klasy: Natalia Wójcik, klasa 3 SP1 Niemodlin
Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się w Niemodlinie, 19 listopada 2011.
2011-10-08
Eryk i Zuzanna
Kolejna wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie, w 20-lecie śmierci Eryka Lipińskiego
Eryk i Zuzanna – to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 26 września 2011 w Muzeum Karykatury w Warszawie. Znajdą się na niej rysunki, stworzone m.in. przez Jana Zarubę, Juliana Bohdanowicza, Antoniego Chodorowskiego, Andrzeja Czeczota, Jerzego Dudę-Gracza, Jerzego Flisaka, Zbigniewa Jujkę, Szymona Kobylińskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Zbigniewa Lengrena, Jana Lenicę, Andrzeja Mleczkę, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego i Antoniego Uniechowskiego. To rysunki z albumów, do których wpisywali (wrysowywali się) Erykowi Lipińskiemu inni rysownicy. Albumów, przeznaczonych dla jego córki, Zuzanny.
Pierwszy z czterech albumów, został zakupiony w Paryżu i rozpoczął go wykonany w 1957 r. rysunek Eryka Lipińskiego, wraz z dopiskiem: „Mojej kochanej córeczce, tata”. Przez 33 lata Lipiński zebrał 400 dedykowanych Zuzannie prac. 80 z nich można obejrzeć na wspomnianej wystawie.
Mieszkająca w Londynie Zuznanna Lipińska, absolwentka ASP, która jest autorką logo Muzeum Karykatury wspomina, że jej ojciec chciał wydać zebrane rysunki w formie książkowej. Prowadził nawet rozmowy z wydawnictwem, jednak wkrótce zmarł.
2011-09-25
Jerzy Głuszek i inne teksty z archiwum portalu Sadurski.com