KMN Kabaret Moralnego Niepokoju

Kabaret Moralnego Niepokoju – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 14 sekund/y

Robert Górski w Życiu Warszawy

Życie Warszawy wydrukowało rozmowę z Robertem Górskim z Kabaretu Moralnego Niepokoju, zatytułowaną “Strzelając śmiechem”. Portal Sadurski.com cytuje najciekawsze fragmenty

(o ulubionym dowcipie o Polakach)
• Ostatnio słyszałem, że na terenach przygranicznych Niemcy masowo wykupują już alarmy samochodowe, bo wchodzi układ z Schengen…

(o niedawnej aferze z Polish jokes w amerykańskiej telewizji Fox)
• Ten serial oglądają na pewno jakieś tłumoki, które wzięły dowcip na poważnie i to mi się oczywiście nie podoba. Ale co innego, gdyby te słowa padły z ust wiceprezydenta USA, a co innego gdy wypowiada je serialowy wariat. Sądzę więc, że nie ma co strzelać z armaty do wróbli.

(o autoironii polityków)
• Widziałem (…) na YouTube, jak Bush dosłownie umierał ze śmiechu, oglądając w teatrze aktora parodiującego jego przemówienie. Wątpię, czy nasz prezydent miałby taki dystans do siebie.

(o niedawnej zmianie politycznej)
• Ja się z tej zmiany bardziej cieszę jako obywatel, niż martwię jako satyryk. A tamta ekipa po prostu zwalniała nas od większego wysiłku. Wystarczało powiedzieć na scenie „Roman” albo „Andrzej” i już był ubaw. Mówiło się, że ktoś ma kaczy kuper czy chodzi kaczym krokiem i to służyło za cały dowcip. To było prymitywne, zwalniało od myślenia. Myślę więc, że teraz podniesie się poprzeczka dla autorów żartów.

(o próbach ingerencji w twórczość kabaretową)
• Gdy graliśmy w telewizji, cały czas przychodziły różne protesty – a to od jakichś kombatantów, a to od obrońców praw zwierząt, itd. Często były to ewidentne przegięcia, bo przecież my żyjemy z tego, że kogoś karykaturujemy. Co charakterystyczne, w wielu wypadkach ludzie nawet nie wsłuchują się w treść dowcipu. Wystarczy, że na scenie pojawi się ksiądz albo partyzant i już mamy protest.
2007-11-26

Przemysław Borkowski o kabarecie i satyrze

O kondycji polskiego kabaretu, poczuciu humoru oraz o Kabarecie Moralnego Niepokoju – cytujemy kilka wypowiedzi Przemysława Borkowskiego z jego wywiadu dla tygodnika “Przegląd”

W najnowszym numerze tygodnika “Przegląd” znajdujemy interesującą rozmowę z Przemysławem Borkowskim (ur. 1973), jednym z członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wywiad zatytułowano “Będzie tylko śmiesznie”. Oto kilka fragmentów wypowiedzi Borkowskiego.

O satyrze okresu Kaczyńskich
• W ciągu dwóch lat rządów partii Kaczyńskich pojawiło się rzeczywiście dużo dowcipów politycznych, ale głównie w internecie i obiegu SMS-owym. Nie można jednak mówić, że ten okres wpłynął jakoś znacząco na kabaret jako gatunek sztuki. Nie nastąpiła wielka fala powrotu kabaretu politycznego. Na pewno w programach kabaretowych było więcej żartów politycznych, ale nie była to jakaś eksplozja. Proszę też zwrócić uwagę, że w momencie, gdy PiS straciło władzę, fala kpin i żartów politycznych opadła.

O polskim poczuciu humoru
• Mam bardzo dobre wrażenia. Nie zabrzmi to skromnie, ale akurat z naszego kabaretu ludzie śmieją się dosyć mocno, mamy pełne sale rozbawionej publiczności. Z tej perspektywy mogę powiedzieć, że nie jesteśmy społeczeństwem ponuraków, choć taki wizerunek do nas przylgnął. Poza tym myślę, że dziś nie jest tak, że jak studenci się śmieją, to już robotnicy nie, co oznacza, że poziom humoru jest wyrównany, bywa wyższy od średniego i jest dosyć powszechnie akceptowany i przyjmowany. Co więcej, coraz częściej widzę, patrząc nie tylko na własne doświadczenia, ale także na inne kabarety, że kiepskie żarty się nie utrzymują, bo publiczność ich po prostu nie kupuje.

O humorze i przyzwoitości
• Polacy, mimo że tyle mówi się o polskim antysemityzmie, mają wysoko podniesioną poprzeczkę przyzwoitości. Dotyczy to także dowcipów mocno wulgarnych czy nawet kontrowersyjnych.

O Polsce “B”
• Między tym politycznym młotem a show-biznesowym kowadłem bardzo dobrze być kabareciarzem. Kabaret często jest dziś jedynym rodzajem kultury, który zjawia się w wielu małych miejscowościach, o czym mało wiedzą ludzie mieszkający na co dzień w dużych metropoliach. W tzw. Polsce B życie wygląda zupełnie inaczej. Często z naszą grupą bywamy w miejscowościach, gdzie po prostu nie ma innych rozrywek kulturalnych, bo nikt tam nie przyjeżdża z wyjątkiem zespołów popowych, które raczej trudno zaliczyć do zjawisk kultury. I ludzie nam mówią, że jesteśmy dla nich jedynym wydarzeniem od roku.
2008-04-08

Na zdjęciu: Kabaret Moralnego Niepokoju, foto: Wikipedia

Michael Jackson kabaret DKD kabarety Poprzedni post Michael Jackson i polskie kabarety
Good Humor Party e-magazine Partia Dobrego Humoru Następny post E-magazyn Good Humor Party