Kapitan Żbik, komiksy sportowe
Kapitan Żbik 2008
Bydgoska policja zatrudniła rysownika Łukasza Ciaciucha, aby wskrzesił kapitana Żbika – postać kultowego komiksu rodem z PRL-u. Ma to zachęcić do wstępowania w szeregi bydgoskiej policji.
Rysownik Łukasz Ciaciuch na zlecenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, stworzył szereg materiałów promocyjnych. Jest na nich kapitan Żbik, bohater słynnej serii komiksowej. Rysunki i paski komiksowe narysowane przez Ciaciucha trafiły na ulotki, banery reklamowe, plakaty, do internetu. Po raz pierwszy kapitan Żbik ożył – na monitorach umieszczonych w środkach komunikacji w Bydgoszczy będzie pokazywany w animacjach, a głosu postaciom z animacji użyczyli aktorzy sensacyjnego serialu “Pitbull” Andrzej Grabowski i Marcin Dorociński.
Fabułę współczesnego komiksu wymyślił Maciej Jasiński. Kapitan Żbik XXI wieku doczekał się wnuka, który postanawia pójść w ślady dziadka. Fabułą nieprzypadkowa, gdyż kampania wizerunkowa pod hasłem “Warto wstąpić” ma zachęcić młodych mężczyzn do pracy w bydgoskiej policji.
Pojawiły się jednak głosy, że postać kapitana M.O. Żbika jednoznacznie kojarzy się z socjalistyczną milicją PRL-u, więc akcja może nie przynieść oczekiwanych efektów. Nie zgadza się z tym podpułkownik Władysław Krupka, autor większości scenariuszy do komiksów oraz pomysłodawca postaci Żbika, który udzielił KWP w Bydgoszczy licencji na wykorzystanie literackiej postaci: – Zawsze był z dala od polityki. Zajmował się tylko sprawami kryminalnymi, a ta służba, niezależnie od systemu i ustroju, jest w państwie potrzebna.
Większość osób współpracujących przy projekcie, wykonała swoją pracę nieodpłatnie.
2008-05-02
Komiksy sportowe z Gazetą
Gazeta Wyborcza rozpoczęła edycję komiksowej serii, których poszczególne albumy poświęcone są polskim olimpijczykom
16 kwietnia 2008 r., w ramach “Biblioteki Gazety Wyborczej” ruszyła nowa seria. Tym razem będzie to dwadzieścia komiksowych albumów poświęconych wybitnym polskim sportowcom.
Pierwszy tom serii kosztuje 4,99 zł, cena kolejnych będzie wynosić 9,99 zł. Dosyć szeroka akcja promocyjna w mediach (w tym: spoty telewizyjne) i samej “Gazecie Wyborczej” niestety nie przyniosła żadnej informacji o nazwiskach twórców komiksów.
Poniżej lista kolejnych albumów.
1. Hubert Wagner – siatkówka
2. Adam Małysz – skoki narciarskie
3. Bronisław Malinowski – lekka atletyka
4. Jacek Wszoła – lekka atletyka
5. Jerzy Pawłowski – szermierka
6. Bogdan Wenta – piłka ręczna
7. Janusz Kusociński – lekka atletyka
8. Kazimierz Górski – piłka nożna
9. Andrzej Grubba – tenis stołowy
10. Robert Sycz i Tomasz Kucharski – wioślarstwo
11. Adam Królikiewicz – jeździectwo
12. Otylia Jędrzejczyk – pływanie
13. Waldemar Legień – judo
14. Ryszard Szurkowski – kolarstwo
15. Robert Korzeniowski – lekka atletyka
16. Waldemar Baszanowski – podnoszenie ciężarów
17. Zbigniew Pietrzykowski – boks
18. Władysław Kozakiewicz – lekka atletyka
19. Władysław Komar – lekka atletyka
20. Renata Mauer-Różańska – strzelectwo
2008-04-17
Butenko w Lublinie
Rysownik Bohdan Butenko, autor m.in. komiksów o Guciu i Cezarze, przybędzie na spotkanie autorskie do Lublina
8 maja 2008 w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Lublin, ul. Braci Wieniawskich 5) o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z rysownikiem Bohdanem Butenko. Spotkanie z autorem i jego rysunkami potrwa 3 godziny.
Bohdan Butenko (ur. 8 lutego 1931 r.) to ilustrator i grafik, autor komiksów i książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lakowych. Absolwent warszawskiej ASP. Zilustrował wiele książek dla dzieci, stworzył scenografię dla Kabaretu Starszych Panów. Najbardziej jest znany z zabawnych komiksów dla dzieci, drukowanych przed laty w czasopismach: Miś, Świerszczyk, Płomyczek i Płomyk. Były to komiksy z takimi postaciami, jak: Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar.
2008-05-07
Zmarł rysownik Disneya
W wieku 95 lat zmarł Ollie Johnston – legendarny rysownik filmów Disneya
W domu opieki w stanie Waszyngton w wieku 95 lat zmarł Ollie Johnston. Był ostatnim żyjącym członkiem grupy “Nine Old Men”, która z Waltem Disneyem stworzyła postacie takie, jak m.in. Królewna Śnieżka, Pinokio Bambi i Piotruś Pan. Jak powiedział były wicedyrektor wytwórni Walta Disneya, Roy Disney: “Ollie należał do niezwykłego pokolenia artystów, którzy z filmu animowanego zrobili sztukę”.
Johnston rozpoczął pracę w wytwórni Disneya w połowie lat 30. XX wieku. Współtworzył m.in. fimy: “101 Dalmatyńczyków”, “Kopciuszek”, “Alicja w krainie czarów”, “Śpiąca królewna”. W 1978 roku przeszedł na emeryturę. Wraz z animatorem Frankiem Thomasem, z którym niegdyś tworzyli duet “Frank i Ollie”, napisał kilka książek o animacji. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami m.in. statuetką Disney Legends Award (1989) i Narodowy Medal Sztuk czyli najwyższe artystyczne odznaczenie w USA.
2008-04-17