Chrześcijanie w Korei Południowej
Mało kto kojarzy Koreę Południową jako kraj chrześcijański. A jednak. Ponieważ prawie połowa mieszkańców (ponad 46%) nie wyznaje żadnej religii, pierwszą religią jest tu chrześcijaństwo (29%), potem jest buddyzm (ok 23%), a potem długo, długo nic
Krzyże w Seulu
W Seulu często można spotkać strzeliste wieże zwieńczone krzyżem, górujące nad sąsiednimi budynkami. Widok dla Europejczyka zaskakujący. Czyżby było tu aż tyle kościołów?
Przy najbliższej okazji podszedłem do jednego z takich budynków, a potem do drugiego. Okazało się, że wieże z krzyżem, to wcale nie wieże kościołów katolickich. A ponieważ nie znam języka koreańskiego, nie wiem o co chodzi. Na budynkach były wielokolorowe szyldy reklamowe i neony, były punkty usługowe, więc raczej nie były to kościoły. Może część tych miejsca modlitw, spotkań religijnych? Tak czy owak, zaskakująca liczba krzyży sprawia dobre wrażenie “marketingowe”.
Trzeba jednak dodać, część budynków z krzyżem na górze, to kościoły. Architektonicznie są inne niż te, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce i nie tak solidne (np. są z metalu czy szkła, więc zostały wybudowane stosunkowo niedawno). Niektóre katolickie krzyże zwieńczające wieże świecą nawet o zmierzchu, robiąc konkurencję neonom reklamowym.
Chrześcijaństwo w Korei
Chrześcijaństwo trafiło do Korei z Chin. W 1855 r. powstało tu pierwsze seminarium i uniwersytet katolicki.
Katedra w Meyong-dong
Symbolem kościoła katolickiego w Korei Południowej i pierwszą świątynią katolicką w tym kraju jest piękna katedra Meyongdong, w dzielnicy o tej samej nazwie, blisko ścisłego centrum Seulu. Jej fasada przypomina styl gotycki i neogotycki. Wieża ma 46,7 metrów wysokości, a katedra ma okazałe wnętrze. Wewnątrz są szczątki koreańskich męczenników katolickich.
Obok kościoła jest bogato zaopatrzony sklepik z książkami i dewocjonaliami, który zapełnia się po mszach. Są tu m.in. książki o papieżu Janie Pawle II, oczywiście po koreańsku. Papież-Polak odwiedził Koreę Południową w 1989 roku.
W niedzielę odprawianych jest aż 10 mszy świętych, w tym msza po angielsku o godz. 9.00. W dni powszednie są trzy msze (godz. 6,30, 18.00 i 19.00), w poniedziałki z wyjątkiem godz. 19.00.
Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Korei Południowej
> Kuchnia południowokoreańska
> Świątynia Bongeunsa w Seulu