Czym jest kawa alternatywna i gdzie ją kupić?

kawa alternatywna

Wiele osób nie miało nawet nigdy okazji do spróbowania prawdziwej kawy, która zachwyca nieprzeciętnymi walorami smakowo-zapachowymi. Nie jest prawdą, że kawa musi być gorzka, wystarczy spróbować Specialty Coffee, aby się o tym przekonać. Odpowiednia uprawa kawowca, ręczny zbiór owoców we właściwym momencie, staranne wyselekcjonowanie ziaren i ich prawidłowe wypalenie pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości kawy, której picie staje się czystą przyjemnością. Pora zastanowić się nad tym, czym wyróżnia się kawa rzemieślnicza i gdzie ją kupić.

Czym jest kawa alternatywna?

Gatunków kawy jest wiele, podobnie jak metod uprawy, sposobów wypalania ziaren czy nawet ich parzenia. Jeśli ktoś szuka kawy najwyższej jakości, to powinien zdecydować się na coffee speciality. Kawy rzemieślnicze różnią się pod wieloma względami od tego, co można kupić obecnie w zwykłych dyskontach spożywczych. Ich ziarna pochodzą z konkretnego miejsca: kraju lub regionu. Cechują się unikalnym smakiem, specyficznym dla danej plantacji. W zależności od uprawy, walory smakowo-zapachowe kawy będą inne. Kawy speciality nie wymagają żadnych dodatków, nie trzeba dodawać do nich mleka ani cukru. Są delikatne, można wyczuć różne nuty smakowe (owocowe, czekoladowe, korzenne itp.).

W przypadku kaw rzemieślniczych ziarna palone są lekko lub średnio, co służy zachowaniu ich naturalnego aromatu. Można je przygotować za pomocą różnych metod parzenia. Picie kawy speciality sprawia ogromną przyjemność, zapach jest bardzo wyrazisty. Można też liczyć na zbilansowany smak, brak nadmiernej goryczki i lekko wyczuwalną kwasowość. Mianem Specialty Coffee nazywa się wyłącznie kawy, które przeszły przez rygorystyczną selekcję oraz ocenę przeszkolonego i certyfikowanego Q-Gradera. Każde ziarno musi mieć specyficzny smak i aromat dla danej plantacji. Wszelkie odstępstwa, niedociągnięcia i niedoskonałości dyskwalifikują surowiec.

Jakie są sposoby parzenia kawy domowymi metodami?

Metod parzenia kawy jest wiele, a każda z nich pozwala na uzyskanie innego napoju. Obecnie popularne są ekspresy ciśnieniowe, które umożliwiają zaparzenie mocnej kawy. Alternatywą dla ekspresu będzie kawiarka, która również pozwala na uzyskanie intensywnego napoju. Jeśli ktoś preferuje kawę o subtelnym smaku, to powinien sięgnąć po french press lub chemex. French press jest niezwykle łatwy w użyciu, pozwala na zrobienie dużego dzbanka kawy za jednym razem. Smak napoju jest wyrazisty i niepowtarzalny. Kawa parzona w chemexie będzie bardzo aromatyczna, ale trzeba nabrać trochę wprawy, jeśli zrobić idealną. Ciekawą opcją jest też dripper, dzięki któremu przygotowanie kawy zajmuje dosłownie parę minut. Będzie to świetna opcja dla osób lubiących podróżować. Driper jest łatwy do czyszczenia i przenoszenia, pozwala na szybkie zaparzenie wysokiej jakości kawy. Minusem może być konieczność stosowania specjalnych filtrów. Dla singli idealną opcją jest aeropress: tani, prosty w użyciu i czyszczeniu. Można w nim przygotować tylko jedną porcję kawy, ale zajmuje to dosłownie chwilę.

Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą z palarni kawy?

Palarnia kawy to idealne miejsce dla osoby szukającej wysokiej jakości kawy speciality. Najlepsza kawa ziarnista jest świeżo wypalana, bo wraz z upływem czasu traci swoje walory smakowo-zapachowe. Do trzech miesięcy od wypalenia można liczyć na uzyskanie najbardziej aromatycznego napoju. Bardzo ważne jest to, aby zmielić ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem kawy, bo szybko wietrzeje, co niestety pogarsza jej smak i zapach. Prawidłowe wypalanie ziaren jest wieloetapowym i powolnym procesem, pozwala na wydobycie wszystkiego, co w nich najlepsze. Ułatwia to też późniejsze zmielenie ziaren. W przypadku kawy rzemieślniczej stosuje się lekkie i średnie palenie, aby zachować naturalny aromat ziaren. Nie ma w niej żadnych szkodliwych dodatków, dzięki czemu jej picie jest w pełni bezpieczne i wręcz korzystne dla organizmu. Nie dodaje się do nich substancji konserwujących, każde ziarno pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest starannie wyselekcjonowane.