Jak kawa wpływa na zdrowie
Kawa i zdrowie
Jak kawa wpływa zdrowie? Dobrze czy źle? Różnie o tym się mówi, ale co mówią naukowcy, którzy przeprowadzili wyniki badań?
Czy osoby pijące kawę żyją dłużej?
Picie dwóch-trzech filiżanek kawy dziennie zmniejsza o 18 proc. ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu sześciu groźnych chorób
Naukowcy z University of Southern California przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i stanu zdrowia ponad 180 tys. osób, aby zbadać wpływ spożycia kawy na śmiertelność i ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby. Z analizy tej wynika, że regularne picie kawy wiąże się z mniejszą śmiertelnością z powodu chorób serca, raka, udarów, cukrzycy, chorób układu oddechowego oraz chorób nerek.
Badanie wykazało, że picie dwóch-trzech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu wymienionych sześciu rodzajów chorób aż o 18 proc., a picie jednej filiżanki dziennie o 12 proc., w porównaniu do osób niepijących kawy.
V. Wendy Setiawan, jedna z głównych autorek badania, podkreśla, że dłuższe życie i mniejsze ryzyko wystąpienia wymienionych chorób wiąże się zarówno z piciem kawy kofeinowej jak i bezkofeinowej. To nie kofeina odpowiada bowiem za jej prozdrowotny efekt, ale zawarte w niej antyoksydanty i związki fenolowe.
Warto dodać, że wyniki innego badania dotyczącego wpływu kawy na zdrowie (zrealizowanego na populacji europejskiej przez International Agency for Research on Cancer oraz Imperial College London) są bardzo podobne. Naukowcy wykazali w tej analizie, że picie trzech filiżanek kawy dziennie wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci, szczególnie z powodu chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
vik / zdrowie.pap.pl
Kawa i zdrowie. Czy kawa zmniejsza ryzyko raka wątroby?
Mała czarna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego – wynika z badań naukowców z University of Southampton, których wnioski publikuje pismo “BMJ Open”
Brytyjczycy przyjrzeli się danym pochodzącym z 26 badań, w których udział wzięło łącznie 2,25 mln osób. Spożywanie jednej filiżanki kawy dziennie miało związek ze zmniejszeniem ryzyka tego raka o 20 proc. Picie dwóch – o 35 proc. W przypadku pięciu – ryzyko spadało o połowę (50 proc.). Kawa bezkofeinowa działała słabiej niż ta z normalną zawartością kofeiny.
Zwiększone spożycie kawy, jak wykazały już wcześniejsze badania, może chronić także przed marskością wątroby. Ma to związek m.in. z zawartymi w napoju przeciwutleniaczami oraz jego właściwościami przeciwzapalnymi.
Kawa i zdrowie w Sadurski.com. Apio / zdrowie.pap.pl
Zobacz też:
> Kawa po turecku