latarnia morska Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki

Papkinada w Kołobrzegu, rysownicy satyryczni w reklamie

Czas czytania:4 minut/y, 26 sekund/y

Kołobrzeg imprezy – Papkinada. Rysownicy satyryczni w reklamie, wystawa w Muzeum Karykatury. Informacje o rysownikach

Kołobrzeg i diabły

Za nami wernisaż pokonkursowej wystawy ósmej Papkinady. W tym roku temat konkursu brzmiał: Diabeł nie śpi

Paweł Kuczyński i Zbigniew Kołaczek osobiście odebrali nagrody, jakie przyznało im jury ósmego Międzynarodowego Konkursu Satyrycznego „Papkinada”. Zagraniczni laureaci, w tym zdobywca Grand Prix Markus Grolik, na wernisaż nie dotarli, jednak obiecali, że wzniosą toast polskim trunkiem we własnych domach.

Hasło konkurs zorganizowanego przez Kołobrzeskie Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej i Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w tym roku brzmiało: „Diabeł nie śpi”. Wzięło w nim udział ponad 150 rysowników z blisko 40 krajów.

Pokonkursową wystawę otwarto 3 lipca 2009 r. w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Podczas wernisażu tytuł Honorowego Członka KSIT wręczono Andrzejowi Graniakowi, prezesowi SPAK.

Nazajutrz zaproszeni goście wraz z organizatorami na pokładzie jednostki Solon wypłynęli na Bałtyk i łowili ryby. Bo pomysły na rysunki oraz na kolejne tematy Papkinady na pewno już mają i nie muszą ich łowić.

Impreza otrzymała dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu.

Jak dowiedział się portal Sadurski.com, jesienią odbędzie się w Warszawie wernisaż wystawy będącej plonem dotychczasowych edycji konkursu. Uroczystość prawdopodobnie będzie miała miejsce w teatrze Buffo i oczywiście o niej napiszemy.

W tym roku przypada 10-lecie istnienia Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej.
2009-07-06. Kołobrzeg imprezy

Kreska rysownika w reklamie

W serwisie Brief.pl ukazał się tekst na temat wykorzystania twórczości rysowników satyrycznych w reklamie

Osobowość rysownika przenoszona jest na promowaną markę, budując wizerunek firmy. Nierzadko rysunki znanych twórców budzą kontrowersje i rozpoczynają debatę społeczną na pewne tematy. Dlatego też współpracująca z rysownikiem marka nie tylko wykorzystuje charakterystyczny dla niego, rozpoznawalny styl, ale także świadomie utożsamia się z pewnymi wyrazistymi cechami osobowości twórcy – napisała w podsumowaniu swego tekstu “Reklamowy kontrakt rysownika” Katarzyna Cieślikowska.

W tekście umieszczonym w serwisie Brief.pl podano przykłady reklam, w których wykorzystano rysunki satyryczne. Royal Unibrew Polska, producent piwa Strzelec skorzystał w kampanii reklamowej z rysunków Andrzeja Mleczko. Wcześniej z jego rysunków korzystały też m.in. producenci wódki Finlandia i czekolady Alpen Gold. Z rysunków Marka Raczkowskiego w zeszłym roku skorzystał w kampanii reklamowej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wcześniej jego rysunki pojawiły się także w reklamie ING Banku Śląskiego, a także promowały działania Fundacji Żyjmy Zdrowo (akcja „Męskość znaczy zdrowie”). Edward Lutczyn swoje rysunki wykonał dla marki Kropla Beskidu (kampania: “Po kropli do źródła”). Polkomtel w kampanii reklamowej (telewizja i prasa) wykorzystał słynną serię rysunkową “La linea”, autorstwa włoskiego rysownika Osvaldo Cavandole.

W innym tekście umieszczonym na Brief.pl umieszczono rozmowę z Barbarą Mroczek z UOKiK. Oprócz Marka Raczkowskiego wymieniła ona Andrzeja Mleczkę oraz Szczepana Sadurskiego, którego rysunki były stałym punktem kolejnych odcinków telewizyjnych magazynów Konsument oraz Konsument w dobie konkurencji, realizowanych na zlecenie UOKiK i emitowanego przez TVP2.

•  •  •
To nie wszystkie nazwiska autorów tworzących rysunki satyryczne, którzy pracowali na potrzeby ogólnopolskich kampanii reklamowych w Polsce (ostatnio Andrzej Czeczot robił rysunki promujące radio TOK FM). Oferty współpracy przy takich kampaniach otrzymują popularni rysownicy prasowi o sprawdzonej marce i znanym z mediów nazwisku, a ponieważ w opinii branży reklamowej takich jest niewielu, ich nazwiska powtarzają się. Coraz więcej firm i instytucji wykorzystuje rysunek satyryczny w reklamie, ale są to mniejsze kampanie reklamowe (regionalne lub w ramach jednego z mediów – np. prasy czy internetu.
2009-07-01. Kołobrzeg imprezy

Strzelczyk nagrodzony w Bułgarii

Rysunek Daniela Strzelczyka zdobył 2 miejsce w 1st International Cartoon Competition w Bułgarii

W bułgarskim mieście Ruse rozstrzygnięto 1st International Cartoon Competition. Temat konkursu brzmiał: “Together for Security and Peace”. Miło nam donieść, że drugie miejsce zdobył Polak, Daniel Strzelczyk. Poniżej trójka zdobywców głównych nagród:
I Prize – Doru Axinte – Rumunia
II Prize – Daniel Strzelczyk – Polska
III Prize – Tsocho Peev – Bułgaria

Wśród laureatów nagród specjalnych znaleźli się rysownicy z Syrii, Iranu, Turcji, Rosji, Bułgarii, Holandii i Bułgarii.
2009-07-05

Raczkowski na wakacje

Przez całe wakacje można będzie oglądać wystawę rysunków satyrycznych Marka Raczkowskiego w Muzeum Karykatury w Warszawie

Ponad 250 prac Marka Raczkowskiego z lat 1995-2009 można będzie oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Karykatury między 30 czerwca a września 2009 r. Wystawa nosi tytuł: Marek Raczkowski. Rysunki.

Wśród eksponowanych prac, są rysunki z tygodnika “Przekrój” (m.in. mini-komiksy w cyklu “Przygody Stanisława z Łodzi”), a także rysunki powstałe wcześniej, drukowane w dziennikach “Życie Warszawy” i “Życie”.
2009-06-28. Kołobrzeg

KROSNOludki Belniaka

Na promocyjnej koszulce miasta Krosno w tym roku znalazł się rysunek Bartłomieja Belniaka. Jego rysunek pokonał w konkursie ponad 130 innych projektów

W Krośnie rozstrzygnięto doroczny konkurs na projekt nadruku na koszulkę promocyjną Krosna. Tegorocznym zwycięzcą został Bartłomiej Belniak z Gorlic. Jego rysunek był jednym ze 132. projektów nadesłanych przez 69. autorów, jakie nadeszły na konkurs z całej Polski.

Konkurs zorganizowany został przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego. To jego piąta edycja. Głównym założeniem konkursu było wkomponowanie w grafikę hasła promocyjnego Krosna: Kochajmy KROSNOludki.

Wyniki konkursu tradycyjnie ogłaszane są podczas Jarmarku Krośnieńskiego. Koszulki w różnych rozmiarach i kolorach można kupić w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (Krosno, ul. Rynek 5).

Laureat Bartłomiej Belniak z Gorlic otrzymał nagrodę pieniężną, koszulkę z zaprojektowanym przez siebie wzorem graficznym oraz pamiątkowy album o Krośnie.

Belniak jest absolwentem Pomaturalnej Szkoły Reklamy w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie.
2009-06-23

Kołobrzeg imprezy oraz inne informacje w archiwum portalu (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Legionowo, Turcja i 100 nagród
Muzeum Narodowe Plac Wolności w Poznaniu poznańskie muzea Noc Muzeów atrakcje Następny post Noc Muzeów i karykatury, karykaturzyści i rysownicy