DwuTAKT komiksy komiks polski informacje wystawy ciekawostki

Komiks polski – wystawy, rysownicy, aukcje

Czas czytania:4 minut/y, 29 sekund/y

Komiks polski – informacje i fakty. Wystawy, rysownicy komiksów

Oryginały plansz komiksów na sprzedaż

Od teraz każdy może kupić oryginalne plansze znanych twórców polskiego komiksu

W galerii salonu sztuki Orient w Szczecinie (ul. Małopolska 5) otwarto wystawę “Komiks polski i jego twórcy”, przygotowaną przez Wojtka Łowickiego. Wśród autorów m.in. Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Bogusław Polch, Szarlota Pawel, Tadeusz Raczkiewicz, Marek Szyszko, Krzysztof Gawronkiewicz, Tomasz Leśniak, Piotr Drzewiecki, oraz twórcy rysunków satyrycznych: Szczepan Sadurski i Jakub Wiejacki.

Każdą z prac prezentowanych na wystawie można nie tylko zobaczyć, ale też zarezerwować dla siebie i wkrótce stać się jej właścicielem. Dla osób zainteresowanych kupnem prac, powstał specjalny katalog, więc prace można zakupić telefonicznie lub korzystając z poczty elektronicznej.

Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca 2013.
2013-05-18

Ocenzurowane komiksy na wystawie

Między 17 a 30 maja 2013 r. na zamku Opalińskich w Sierakowie (woj. wielkopolskie) można oglądać komiksową wystawę

“Propaganda PRL w komiksie” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Wojtrka Łowickiego z cyklu “Cztery pory z satyrą i komiksem”, którą między 17 a 30 maja 2013 r. można obejrzeć na zamku Opalińskich w Sierakowie.

Czasy PRL to nieodległa jeszcze przeszłość. Choć, wydaje nam się niekiedy, że okres, gdzie jeden absurd gonił kolejny, miał miejsce w zamierzchłej epoce. Wówczas także w sprawach związanych z wydawaniem komiksów, działy się częstokroć rzeczy ciekawe, a przez pryzmat dnia dzisiejszego,  kuriozalne.

Cenzura zamiast słów “czerwony” nakazała używać określenia “rumiany” (“Władcy Wielkich Nizin” R. Maciejewskiego), milicjant nie powinien być narysowany bez czapki (“Diadem Tamary” G. Rosińskiego), a przodownica pracy podobała się chłopcom bardziej niźli mniej pracowite koleżanki (“Przygody Joli” z tygodnika “Przyjaciółka”). Takich ciekawostek jest na wspomnianej wystawie znacznie więcej.

Podczas wernisażu, jaki odbędzie się 17 maja o godz. 19.00 wykład na temat historii komiksu polskiego wygłosi dr Tomasz Marciniak – socjolog, wykładowca akademicki, znany również jako scenarzysta i kolekcjoner. Portal Sadurski.com zaprasza.
2013-05-16

Komiks polski i jego twórcy

Wystawa w szczecińskiej galerii “Orient”. Możliwość zakupu prac mistrzów polskiego komiksu!

Współczesny komiks polski ma już ponad pół wieku. Oczywiście nie jest to datowanie bezwzględnie przestrzegane przez krytyków i historyków tej popularnej sztuki. Jednak, jeśli za kamień milowy uznamy opublikowanie pierwszego odcinka przygód Tytusa w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” w 1957 roku, będziemy wkrótce obchodzić jego 56-lecie.

Wystawa „Komiks polski i jego twórcy” w szczecińskiej galerii „Orient” pokazuje ten rodzaj sztuki w całej krasie, a do tego (niespodzianka!) komplet prac prezentowanych na ekspozycji jest przeznaczona do sprzedaży (wyjątek: Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A’Tomka który w czerwcu kończy 90 lat, nie ma w zwyczaju wystawiać swych prac do otwartej sprzedaży galeryjnej).

Na tej jednej wystawie zaprezentowano najważniejszych twórców polskiego komiksu ostatniego półwiecza. Prace prezentowane na wystawie zgromadzone przez Wojtka Łowickiego, to wynik jego subiektywnego wyboru, podyktowanego chęcią prezentacji komiksu polskiego szerokiej publiczności (niekoniecznie miłośników gatunku) w jak najatrakcyjniejszej odsłonie. Czy się to udało? Warto sprawdzić to samemu.

Galeria Orient, ul. Małopolska 5, Szczecin.
2013-05-16

Kopernik. Komiks i okolice – wystawa

Toruń. 10 maja 2013 r. w Planetarium otwarcie wystawy „Kopernik. Komiks i okolice”

10 maja o godzinie 18.00 w Planetarium w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy „Kopernik. Komiks i okolice”. Jedną z atrakcji wieczoru będzie prelekcja dr Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego.

Nazajutrz, 11 maja o godzinie 12.00 w Planetarium: Dom Gazownika odbędą się “kosmiczne” warsztaty komiksowe, skierowane głównie dla młodzieży gimnazjalnej, ale też dla wszystkich chętnych. Prowadzenie: rysownik komiksów Roman Maciejewski z Bydgoszczy. Portal Sadurski.com zaprasza.

O wystawie
Jej pomysł wystawy zrodził się w ramach poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia  kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Tym razem będzie to wydarzenie zatytułowane „Komiks Orbitalny. 540-lecie urodzin Astronoma”. Na planszach przygotowanych przez kuratora Wojciecha Łowickiego można będzie zobaczyć kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących Wielkiego Astronoma. Wśród autorów m.in.: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko, Henryk J. Chmielewski.
2013-05-09

Religia w komiksie   

Komiksowa wystawa w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach (woj. wielkopolskie)

30 listopada 2012 r. (Andrzejki) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej (Pyzdry, ul. Kaliska 25) otwarto wystawę „Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy”. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosił socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oto, co o tej ekspozycji napisał nieco wcześniej napisał Wojciech Łowicki, który ją przygotował:

Wszyscy, cały świat, ba, z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.

Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.

Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to – cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka – reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego, w niemal wszystkie sfery życia społecznego.
2012-12-05

śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu Poprzedni post Życie osobiste i śmiech
polskie kolędy ciekawostki pastorałki tekst kolęda Cicha noc jarmarki bożonarodzeniowe Śląsk Następny post Cicha noc – słowa kolędy