Historia konserwy
Od zawsze znamy konserwy i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Zjadamy ryby z konserw (puszek), mielonki, szynkę i inne produkty żywnościowe. Konserwy chętnie zabieramy na wycieczki, pijemy piwo z puszki. Jaka jest historia konserwy i co ma z tym wspólnego francuska armia? Przechowywanie żywności, wynalazek konserwy, pierwsze puszki do napojów. W Sadurski.com ciekawostki o konserwach.
Wojsko i konserwy
Według niektórych konserwy wymyślił w XVII wieku hrabia Raimondo Montecucculi (1609-1680), włoski wojskowy biorący udział w wielu wojnach, prowadzonych także na terenie obecnej Polski. Jeden z najwybitniejszych wodzów cesarskich, który za zasługi został mianowany księciem, a od króla Neapolu otrzymał księstwo Melfi, w południowych Włoszech.
Nie przez przypadek możliwością konserwowania żywności interesowali się wojskowi i armie. Syty i zdrowy żołnierz był bardziej wydajny na polu bitwy, co pomagało zwyciężać bitwy. Tematem interesowano się w okresie wojen napoleońskich. Tematem interesował się też cukiernik Nicolas Appert (1749-1841), który został potem nazwany “ojcem konserwowania”. Cóż takiego zrobił?
Najpierw były butelki
Do konserwowania żywności początkowo używał opakowań szklanych. Do butelek po szampanie wkładał owoce, warzywa, mięso i zupy. W 1795 roku Appert przeniósł się z Châlons-sur-Marne w Szampanii do Ivry-sur-Seine, gdzie w 1795 roku został burmistrzem. To wtedy zaczął sprzedawać butelki z żywnością.
W 1803 roku Appert dostarczył francuskiej marynarce wojennej butelki z zupą, wołowiną w sosie, groszkiem i fasolą. Nie psuły się przez kilka miesięcy. Sześć lat później, w 1809 roku rządowa Rada Zarządzająca Towarzystwa Zachęty Przemysłu Narodowego zapłaciła mu 12 tys. franków oraz zamówiła 200 egzemplarzy książki, w której opisze swoją wiedzę na temat konserwowania żywności.
Pierwsze konserwy
Metody Apperta zainspirowały innych do powstania metalowej puszki, w której można przetrzymywać żywność. Produktu solidniejszego, bo nie tłukącego się. Patent od Francuza Apperta kupił w 1810 roku angielski broker Peter Durand, a niedługo potem sprzedał go Bryanowi Donkinowi. Ten ostatni, wraz z Johnem Gamble’em i Johnem Hallem, w 1810 r. założyli firmę Donkin, Hall and Gamble, produkującą puszki z żywnością. 21 lat później, trafiły ich puszki do londyńskich sklepów.
A co z Nicolasem Appertem? Zmarł w 1841 r. w biedzie i został pochowany w grobie dla biedaków. Przypomniano sobie o nim dopiero w XX wieku, a w 1955 r. francuska poczta wydała znaczek z jego podobizną.
Puszki do napojów
A jak powstały popularne obecnie metalowe puszki z napojami i piwem? W 1933 r. piwowar niemieckiego pochodzenia (mieszkający w Newark, NY, USA) Gottfried Krueger, jako pierwszy wypuścił 2 tys. puszek ze swoim piwem. Puszki wyprodukowała firma American Can Co. Zadanie nie było proste, gdyż należało zrobić takie puszki, które po zetknięciu z napojem nie wywołają niewłaściwej reakcji chemicznej.
W 1935 r. American Can Co trafiły do sprzedaży kolejne piwo Kruegera (Krueger’s Cream Ale oraz Krueger’s Fines Beer). Puszki z tym piwem zostały wyprodukowane dzięki specjalnie stworzonej (i opatentowanej) linii do rozlewu piwa. Do każdej puszki wchodziło 0,33 litra piwa, a blaszane puszki ważyły 100 gram czyli 4 razy więcej niż obecne puszki.
W 1959 r. amerykańska firma Ermal Cleon Fraze opatentowała puszkę do napojów z zawleczką. Odtąd możemy otwierać puszki z napojami i piwem bez używania otwieracza do konserw. Początkowo puszki napełniano piwem, a od 1964 r. także innymi napojami.
Do polskich sklepów pierwsze puszki z piwem trafiły w 1991 roku. Było to piwo Okocim w puszkach pojemności 0,33 litra.
Ciekawostka: zjedli 60-letnie konserwy
Członkowie ekspedycji naukowej na Grenlandię w 2015 r. w okolicach jeziora Centrum So znaleźli 14 puszek z napisem
“wojskowa racja żywnościowa” i datami sprzed 60-ciu lat (1955 r.). W puszkach były klopsiki, fasolka, kakao, herbatniki oraz dżem. Odkrywcy 60-letnich puszek zdecydowali się na ich otwarcie oraz spożycie zawartości. Jedzenie, które znajdowało się w puszkach od 6 dekad, okazało się smaczne, jedynie herbatniki okazały się twarde. Spożywającym jedzenie nie zaszkodziło czyli konserwy świetnie spełniły swoją rolę.
Historia konserwy: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kapsle ciekawostki
> Otwieracz do butelek
> Otwieracz do konserw – ciekawostki