Ciekawostki o koparkach
Koparki ciekawostki i najważniejsze informacje o koparkach
Koparki – informacje
1) Koparki to maszyny przemysłowe, służące do robót ziemnych. Oddzielony urobek jest ładowany najczęściej na maszyny transportowe.
2) Istnieje kilka rodzajów koparek. Ich podziału możemy dokonać na koparki wykonujące określoną pracę oraz ze względu na osprzęt. Mamy więc koparki pracujące w trybie ciągłym lub przerywanym. Koparki przedsiębierne pracują na dnie wykopu, podsiębierne ustawiane są na krawędzi wykopu.
3) Koparki mogą służyć do wyburzania starych domów lub innych budynków. Istnieją też specjalne koparki służące do rozbiórki podstacji elektrycznych, czy zakładów produkcji paliwa jądrowego. Obsługa takiego sprzętu wymaga doświadczonego pracownika.
4) Do wyburzeń na wysokościach potrzebna jest niewielka koparka, która może pracować na wysokości nawet do 65. metrów. Są to koparki gąsienicowe, wśród których króluje firma Hitachi.
Koparki ciekawostki z historii
5) Pierwszą koparkę parową wynalazł William Otis. Początkowo koparki były wyposażone w cięgna łańcuchowe. Jeszcze wcześniej, bo w XV wieku, niejaki Giovani Fontana skonstruował urządzenie, przypominające do złudzenia koparkę. W ziemię wbijana była ostra rynna, a urobek wydobywano dłutem.
6) Po drugiej wojnie światowej, zniszczoną Warszawę odgruzowywano bez pomocy sprzętu. Ludzie wykorzystując własne ręce i łopaty, rozbierali zniszczone domy i czyścili z gruzu ukochaną stolicę. Dopiero w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych do akcji wkroczyły koparki.
Koparki ciekawostki
7) Bagger 288 to największa koparka świata, stworzona na potrzeby niemieckiej kopalni odkrywkowej. Maszyna waży 13 tysięcy ton i jest w stanie wydobyć węgiel zdolny do załadowania 2,4 tysiąca wagonów. A to wszystko w ciągu jednego dnia pracy!
8) Najpopularniejsze marki koparek, to Caterpillar oraz Komatsu. Minikoparkę tych firm kupimy za około 70-100 tysięcy. Dobra i nowoczesna koparka kosztuje nawet tyle, co luksusowa posiadłość.
9) Elektryczne koparki Caterpillar są bardzo ciche. Jednak zastąpienie silnika spalinowego nie było proste. W elektrycznych koparkach należało wykorzystać akumulatory odporne na wstrząsy, podobne do tych, jakich używa się w łodziach podwodnych. Praca na baterii trwa nieprzerwanie od 5 do 7 godzin. Podłączona do zasilania ładuje się z szybkością: jedna godzina ładowania na jedną godzinę pracy.
10) Animowana bajka dla dzieci, pt. “Bob Budowniczy” opowiada o przygodach maszyn, w tym koparki Benia. Początkowo maszyny nie miały imion, ale wraz z rosnąca popularnością serialu, twórcy postanowili nadać je głównym bohaterom serii. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1998 roku.
11) Operatorami koparek zostają najczęściej mężczyźni, ale nie tylko. W 2017 roku, po raz pierwszy w historii zawodów dla operatorów koparek w Kielcach, do zmagań stanęła kobieta.
12) W Szwajcarii znajduje się wspaniałe Muzeum Koparek. Oprócz koparek różnego rodzaju, muzeum posiada także w swoich zbiorach ponad 3 tysiące konstrukcji ciężarówek i żurawi. Dodajmy, że w polskim Szczucinie znajduje się Muzeum Drogownictwa. Jest tu m.in. walec z napędem parowym oraz wiele zabytkowych urządzeń, w tym także stare koparki.
13) Budowlańcy i operatorzy koparek mają swoich patronów. Są nimi: Święta Barbara i św. Tomasz Apostoł, który opiekuje się także architektami i cieślami.
Koparki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o windach
> Na tej stronie może być twoja reklama
> Ciekawostki o odkurzaczach