Koziołek Matołek, Myszka Mickey

DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Urodziny Myszki Mickey

80 lat temu Walt Disney stworzył postać Mickey Mouse czyli Myszki Miki. Ten gryzoń przyniósł swemu twórcy ogromną popularność oraz nie mniejsze pieniądze.

W 1928 roku 26-letni Walt Disney po raz pierwszy narysował Myszkę Mickey. Gdy wymyślona przez Disneya postać królika Oswalda stała się własnością kogoś innego, rozżalony twórca postanowił stworzyć nie mniej popularną postać. Narysowaną myszkę początkowo chciał nazwać Mortimer, jednak żona zaproponowała imię Mickey i tak już zostało.

Pierwsze dwa filmy animowane z Mickey Mouse przeszły niezauważone, ale już dźwiękowy 7-minutowy film „Parowiec Willy”, w którym Mickey wcieliła się w rolę marynarza, stał się hitem. W 1932 r. Disney został uhonorowany nagrodą Oscara.

W 1935 roku Mickey przeszła lifting i od tej pory wygląda tak jak obecnie. Ten sympatyczny gryzoń wystąpił dotychczas w 120 filmach i serialach, w ogromnej liczbie komiksów, a także w grach komputerowych. Przyniósł wytwórni Disneya nieprawdopodobne zyski. Mimo osiągnięcia 80. lat, najpopularniejsza mysz świata nie wybiera się na emeryturę.
2008-11-20

Koziołek Matołek gwiazdą

75-letni bohater komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza będzie głównym bohaterem rozpoczynającego się w tym tygodniu XIX Festiwalu Komiksu w Łodzi

W dniach 3-5 października 2008 w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się dziewiętnasty Festiwal Komiksu. I jak zwykle będzie wiele atrakcji.

75 lat temu powstał pierwszy komiks z Koziołkiem Matołkiem, tandemu Makuszyński – Walentynowicz. 50 lat temu rozpoczynał rysowanie  Janusz Christa (znany głównie jako twórca komiksów z Kajkiem i Kokoszem), również 50 lat temu podstał pierwszy komiks Bohdana Butenko z Gapiszonem. Ale festiwal będzie się kręcił nie tylko wokół tych trzech rocznic.

Przyjadą m.in. Jean „Moebius” Giraud, Milo Manara, Gaetano „Tanino” Liberatore, Grzegorz Rosiński i wymieniony już Bohdan Butenko. Także Jose Fernandes, Tanino Liberatore, Nicolas Robel, twórcy czeskiego cyklu komiksowego Alois Nebel, twórcy filmu „Jeż Jerzy”, Szarlota Pawel i autorzy komiksów z Ukrainy. Janusz Christa ze względu na stan zdrowia niestety nie przyjedzie, wiec odbędzie się z nim „video spotkanie”.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 można będzie obejrzeć trzy największe wystawy festiwalu (ekspozycje prac Milo Manary, Wojciecha Siudmaka oraz czeskiego komiksu). Giełda oraz warsztaty komiksowe zaplanowano w budynku Textilimpeksu niedaleko ŁDK.

Ceny biletów na MFK: karnet 15 zł, sobota 10 zł, niedziela 8 zł. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
2008-10-01

Kot Garfield ma 30 lat

Komiks Jima Daviesa z kotem Garfieldem oglądają czytelnicy 87. krajów świata. Jedna z najpopularniejszych postaci komiksowych, dziś kończy 30 lat

Komiksowe przygody z leniwym kotem Garfieldem można spotkać w ponad 2.500 gazetach w 87 krajach świata, a o oznacza, że codziennie ogląda je ponad 260 milionów osób. Garfield, postać która trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, 26 lipca 2008 świętuje swoje 30. urodziny.

Jimowi Daviesowi, urodzonemu 28 lipca 1945 w Marion (Stanach Zjednoczone), marzyła się kariera rysownika. Tworzył wiele rysunków i komiksów (m.in. komiksową serię „Gnorm Gnat”), jednak największą popularność (oraz duże pieniądze) przyniósł mu komiks z kotem, którego po raz pierwszy narysował w wieku 33 lat. Kotu nadał imię Garfield, na cześć swego dziadka. Davies nie przypuszczał wówczas, że sympatyczny futrzak stworzony przez niego, stanie się postacią rozpoznawalną niemal na całym świecie.

Już w roku „narodzin” czyli w 1978, komiks z Garfieldem drukowało 41 gazet, a obecnie (rok 2008) jest ich ponad 2.500. Popularny kot w latach 90. stał się postacią filmową (kreskówka „Garfield i przyjaciele”), w 2004 roku trafił do kin pełnometrażowy film animowany z Garfieldem w roli głównej, dwa lata później powstał film „Garfield 2”.

Komiksy z Garfieldem od jakiegoś czasu możemy też oglądać w Polsce.

Warto dodać, że wraz z Garfieldem w komisie występują: pies Odie, oraz właściciel Garfielda i Odie – Jon Arbuckle, jedyny w tym towarzystwie człowiek.
2008-07-26

Komiks ekonomiczny – nagrody

Rozstrzygnięto konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej. Grand Prix konkursu i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymali bracia Marcin i Przemysław Surma

W czwartek 18 grudnia 2008 r. odbyła się uroczysta gala na zakończenie konkursu na komiks, zorganizowanego przez fundację FOR. Celem konkursu było wyłonienie prac, które pomogą fundacji FOR w obalaniu mitów ekonomicznych. Nagrodzone i wybrane komiksy, w formie wystawy, będą mogli zobaczyć uczniowie i studenci w całej Polsce.

„Celem konkursu było obalanie mitów związanych z ważnymi kwestiami dotyczącymi nas wszystkich, w siedmiu kategoriach tematycznych: inflacja, oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia i płatne/bezpłatne studia wyższe. Fundacja FOR postanowiła wykorzystać przystępną formę, jaką jest komiks, aby łatwiej dotrzeć do jak największej liczby młodych osób.” – powiedziała Alicja Defratyka z fundacji FOR, koordynator projektu.

„Mam nadzieję, że w ten sposób przecieramy nowe szlaki w edukacji ekonomicznej” – powiedział Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR. W jury zasiedli: Leszek Balcerowicz oraz Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki (twórcy Jeża Jerzego), Michał Ogórek, Marek Raczkowski i Antoni Rodowicz. Oceniono ponad 100 prac konkursowych.

Grand Prix konkursu i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych przyznano braciom Marcinowi i Przemysławowi Surma, za pracę w kategorii inflacja. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. złotych otrzymała Sorn Gara, autorka pracy „Rodzina Toti na emeryturze”, natomiast trzecia nagroda w wysokości 2 tys. złotych przypadła Bogumiłowi Łachowi za pracę w kategorii oszczędzanie/inwestowanie.
2008-12-18

Zmarł ojciec Kajka i Kokosza

15 listopada 2008 r. w Sopocie, w wieku 74 lat, zmarł Janusz Christa – autor słynnej serii komiksowej „Kajko i Kokosz”. Wspomnienie o autorze dla portalu Sadurski.com napisał Jarosław Marcin Chudzik.

15 listopada w Sopocie w wieku 74 lat zmarł autor m.in. komiksu „Kajko i Kokosz” – Janusz Christa. Rysownik był samoukiem, urodził się 19 lipca 1934 r. w Wilnie. Od 1945 r. mieszkał w Sopocie. Zadebiutował w magazynie „Przygoda” i piśmie „Jazz”.

Pierwsze profesjonalne paski komiksowe – shorty opublikował 17 września 1958 r. w dzienniku „Wieczór Wybrzeża”. Były to przygody Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Czytelnicy często kupowali  gazetę tylko po to, by zdobyć kolejny odcinek serii. Po tak długim czasie był już kompletnie znudzony tematyką morską i za zgodą naczelnego wysłał swoich bohaterów w kosmos. Para przyjaciół gościła w kosmosie przez 1265 odcinków (lata 1968-72).

W 1972 r. rysownik stworzył swych najbardziej kochanych i rozpoznawalnych słowiańskich wojów – Kajka i Kokosza. Choć zarzucano mu, że popełnił plagiat wzorując się na Asterixie i Obelixie, Janusz Christa był pierwszy i można wysunąć taki zarzut francuskiej, a właściwie francusko-polskiej spółce autorów.

Z „Wieczoru Wybrzeża” przeniósł się do „Świata Młodych”, który drukował komiks o Kajku i Kokoszu w odcinkach. Współpracował też z pierwszym z prawdziwego zdarzenia polskim magazynem komiksowym „Relax”, w którym dał się poznać jako twórca nietuzinkowych „Bajek dla dorosłych”.

Na ostatnim, październikowym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi miała swoją premierę książeczka, zatytułowana „Janusz Christa – wyznania spisane”. W książce znalazł się wywiad z rysownikiem i jego prace z różnych okresów twórczości.

Christa od lat nie chwytał już za piórko, z powodów zdrowotnych.
2008-11-19