krople LIX ból ucha uszy

Krople LIX w walce z bólem ucha

Czas czytania:3 minut/y, 5 sekund/y

Dolegliwości ze strony uszu należy leczyć kompleksowo, czyli stosując środki działające przyczynowo i objawowo, wprowadzane po odpowiedniej diagnostyce. W wielu przypadkach bólu ucha wsparciem są krople LIX – wyrób medyczny o właściwościach m.in. miejscowo znieczulających. Dowiedz się więcej o tym preparacie.

Czym są i co zawierają krople LIX?

Krople LIX są wyrobem medycznym przeznaczonym do stosowania miejscowego – aplikacji do zewnętrznego przewodu słuchowego. Preparat ten stanowi 0,5-procentowy roztwór chlorowodorku lidokainy w bezwodnym glicerolu. Krople te przeznaczone są dla dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia. Stosuje się w przypadku bólu uszu (po wykluczeniu perforacji błony bębenkowej) i wspomagająco w stanach zapalnych.

Jakie działanie wykazują składniki kropli LIX?

Przeciwbólowe działanie tych kropli wynika z właściwości chlorowodorku lidokainy. Substancja ta jest pochodną amidową o działaniu miejscowo znieczulającym, które wynika z jej zdolności depolaryzacji błon komórkowych, co jednocześnie spowalnia przewodnictwo impulsów bólowych. Lidokaina podana na tkanki działa już po ok. 2-5 minutach. Wspiera ona również glicerol o właściwościach higroskopijnych i hydrofilowych. Związek ten pochłania wilgoć, a dzięki zatrzymywaniu cząsteczek wody prowadzi do osuszenia tkanek. To z kolei łagodzi obrzęk, który jest następstwem gromadzenia się substancji płynnych w tkance. Redukcja obrzęku może łagodzić dolegliwości bólowe. Ponadto gliceryna działa zmiękczająco na wosk uszny, ułatwiając jego odprowadzanie.

Krople LIX – przy jakim typie bólu ucha się je stosuje?

Ucho dzielimy na zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie ucha zewnętrznego zastosowanie znajdują preparaty o działaniu miejscowym – np. krople. Można je z łatwością wprowadzić do przewodu słuchowego. Krople LIX działają lokalnie, w obrębie kanału, w którym objawy bólowe bywają najbardziej odczuwane. Preparat stosuje się więc m.in. w przypadku dolegliwości takich jak ból, dyskomfort, świąd, uczucie pełności w uchu, obrzęk i zaczerwienienie, spowodowanych przez następujące zaburzenia:

  • stany zapalne (leczenie objawowe, wspomagające);
  • objawy spowodowane długotrwale utrzymującą się wilgocią w kanale słuchowym, np. u osób regularnie korzystających z sauny i basenu;
  • podrażnienia spowodowane przez słuchawki douszne i aparaty słuchowe;
  • osłabienie nabłonka przewodu słuchowego pod wpływem drażniących detergentów zawartych w stosowanych kosmetykach;
  • dolegliwości towarzyszące gromadzeniu się nadmiernej ilości woskowiny.

Jeśli natomiast przyczyną bólu uchu jest stan zapalny spowodowany przez drobnoustroje bakteryjne lub grzybicze, krople LIX stanowią element wspierający leczenie i łagodzący objawy schorzeń.

Jak właściwie aplikować krople do uszu LIX?

Żadnych preparatów nie należy wprowadzać do przewodu słuchowego, jeśli nie mamy pewności, czy nie doszło do perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej. Może do tego dochodzić pod wpływem urazu mechanicznego, np. zbyt głębokiego włożenia patyczka higienicznego, ekspozycji na hałas lub zmianę ciśnienia, czy też w przebiegu zapalenia ucha środkowego. Jeśli wykluczone zostanie uszkodzenie membrany, krople LIX podaje się doraźnie (nie częściej niż 3 x dziennie) i zwykle nie dłużej niż 3 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Przed zastosowaniem preparatu należy umyć dłonie. Kolejno przechylamy głowę, tak aby mieć dostęp do chorego ucha. Po delikatnym pociągnięciu płatka usznego naciskamy buteleczkę i aplikujemy 1-2 krople do przewodu słuchowego. W pozycji pochyłej należy pozostać kilka minut, tak aby krople swobodnie spłynęły do ucha. Nadmiar płynu wydostający się do małżowiny wystarczy przetrzeć chusteczką higieniczną.

Źródła:

  1. Jurkiewicz D., Zielnik-Jurkiewicz B.: Lidokaina w zapaleniach uszu – działanie, bezpieczeństwo, zastosowanie. Terapia, nr specjalny, sierpień 2019.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/97096,Lix-krople-do-uszu


LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

LIX/14757/12/23

monitoring domu kamery monitoringu Poprzedni post Najnowsze trendy wśród kamer monitoringu i alarmów
senamina bezsenność lek Następny post Senamina na krótkotrwałą bezsenność – sprawdź, jak działa