Łuków – ciekawostki o mieście w woj. lubelskim
Łuków ciekawostki i informacje. Zabytki Łukowa, co warto zobaczyć w Łukowie, ciekawe fakty z historii Łukowa. Z czego słynie to miasto?
Miasto Łuków – fakty
1) Łuków, to 30-tysięczne miasto w województwie lubelskim. Jest tu siedziba powiatu łukowskiego i gminy wiejskiej Łuków.
2) Nazwa Łuków pochodzi od słowa łuk. Kiedyś tak nazywano miejsce położone na podmokłym terenie.
3) Główne ulice miasta, to ul. Piłsudskiego i ul. kardynała Wyszyńskiego.
Łuków ciekawostki z historii
4) Miejscowość powstała przed XIII wiekiem. Prawa miejskie uzyskała w 1369 roku.
5) Po raz pierwszy w dokumentach miejscowość wymieniana jest jako Lucow. Dokument jest z 1233 roku.
6) W minionych wiekach Łuków był wielokrotnie łupiony, m.in. przez Litwinów, Prusów i Tatarów. Wielokrotnie też trawiły je pożary. Największy rozkwit miasta miał miejsce w XVI i w pierwszej połowie XVII wieku. Miast słynęło z produkcji sukna oraz z organizowanych tu targów.
7) Na początku II wojny światowej połowa mieszkańców Łukowa, to byli Żydzi. Wkrótce hitlerowcy wymordowali tutejszych Żydów.
Łuków zabytki, atrakcje Łukowa
8) Wczesnobarokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowano w latach 1665-1770. W głównym ołtarzu znajduje się figurka Pana Jezusa Miłosiernego, uznawana za cudowną. Świątynia jest częścią zespołu klasztornego bernardynów, który wybudowano w połowie XVIII wieku. Adres: ul. Wyszyńskiego 45.
9) Późnobarokowy Kościół Przemienienia Pańskiego (plac Narutowicza) zbudowano w latach 1733-1762. W fasadzie ma dwie wieże, a wewnątrz barokowe ołtarze.
10) Przy ul. Piłsudskiego 19 w Łukowie od 1967 r. mieści się Muzeum Regionalne, należące do powiatu łukowskiego. Znajduje się w XVIII-wiecznym budynku dawnego Konwentu Szaniawskich. Muzeum jest całoroczne, z wyjątkiem sobót.
11) Park miejski położony jest w centrum, między ul. Rogalińskiego, ul. Warszawską i rzeką Krzną Południową. Ma blisko 4 ha powierzchni i został założony w 1938 roku. W 2016 r. w parku otwarto amfiteatr.
Łuków ciekawostki i informacje
12) W zachodniej części miasta znajduje się sztuczny, retencyjny zbiornik wodny (zalew) Zimna Woda. Powstał w 1975 r. i ma powierzchnię 0,18 km kwadr.
13) Zalew Zimna Woda położony jest na obrzeżu Lasów Łukowskich. Kompleks leśny ma ponad 100 km kwadr. powierzchni. Przed zaborami Polski była to puszcza królewska.
14) Przy ul. Czerwonego Krzyża w Łukowie rośnie ponad 600-letnie drzewo, miłorząb.
15) Orlęta Łuków, to klub sportowy założony w 1923 roku. Mecze rozgrywane są na stadionie miejskim położonym przy ul. Warszawskiej 15.
16) W miejscu zburzonej w 1944 r. synagogi, w 2015 r. odsłonięto pomnik poświęcony łukowskiej społeczności żydowskiej.
17) Przy ul. Browarnej 63 znajdują się baseny letnie Delfin czyli kompleks wypoczynkowy, z którego w wakacje korzystają całe rodziny. Są baseny, zjeżdżalnie wodne, boiska i trawiasty teren dla plażowiczów, a także punkty gastronomiczne.
Łuków ciekawostki i zdjęcia (4): (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: kolegiata w Łukowie. Foto: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kraśnik
> Hrubieszów
> Janów Lubelski