Malowanie mieszkania wczoraj i dziś
Obecnie wymalowaniem ścian i sufitów w mieszkaniu może zająć się każdy. Wystarczą: chęć, trochę czasu i podstawowa wiedza. Także wizyta w sklepie oraz zakup farb i akcesoriów do malowania. A jeszcze nie tak dawno malowanie mieszkania wyglądało inaczej
Jak malowało się kiedyś
– W latach 80-ych w sklepach było tylko kilka kolorów farb. Cytrynowy, żółty, różowy, dwa kolory zielonego i niebieskiego – mówi pan Zbigniew z Lublina, który w stanie wojennym dorabiał malowaniem. – Konkretny odcień trzeba było robić “na oko”. Do wody należało wsypać odpowiednią ilość proszku czyli pigmentu lub dwóch pigmentów (dwóch kolorów farb) i wszystko zmieszać. Jeśli dodało się tyle wody ile zalecał producent i sprzedawca farby, nie było szansy aby powstała farba do malowania. Trzeba było dodać mniej wody, a i tak farba konsystencją bardziej przypominała mleko niż obecnie używane, gęste farby. Ale już dało się nią malować. Farbę trzeba było ciągle mieszać, inaczej najpierw malowało się głównie zabarwioną wodą, a na spodzie naczynia zbierała się dosyć gęsta papka.
– Pigment z wodą mieszano tylko ręcznie. Nie było więc szans, aby dobrze go wymieszać. Na przykład granulki podczas malowania ściany na różowo co chwilę zostawiały czerwoną krechę i trzeba sobie było z tym radzić. Farba podkładowa? Nie było czegoś takiego. Przed malowaniem farbą, ściany i sufit należało przemyć wodą z rozpuszczonym szarym mydłem. Ściana musiała najpierw nasiąknąć wodą, aby lepiej przyjąć nowy kolor – dodaje pan Zbigniew.
> MMP Farby? Polecamy! Sprawdzony dystrybutor farb ciekłych i proszkowanych.
Malowanie mieszkania: pędzle i wzorki
– Oddzielny temat, to pędzle, bo wałkami malowano wzorki na ścianach, już na samym końcu. Szczecina w szerokich pędzlach była twarda i niezbyt gęsta. Po zanurzeniu takiego pędzla w naczyniu z farbą (zwykle to było metalowe wiadro) nie było szans, aby farbę równomiernie rozprowadzić po całej ścianie. A malowanie sufitu, to dopiero była katorga. Prawie każde pociągnięcie pędzlem oznaczało, że krople farby spadały na włosy, twarz (nie daj Boże do oka), na ubranie i podłogę – podsumowuje pan Zbigniew.
Mimo warunków, które obecnie wydają się prymitywne, malarze pokojowi ery socjalizmu jakoś radzili sobie z malowaniem. Niektórzy zamiast o malowaniu, mówili o odświeżaniu ścian mieszkania. W porównaniu z tamtymi warunkami malowania i jakością ówczesnych farb i akcesoriów, malowanie w XXI wieku wydaje się być przyjemnością.
Malowanie mieszkania: (c) Sadurski.com
Jakie kolory będą modne w 2019 roku?
– Dominujący od lat duet biel i szarość ustępuje miejsca odważniejszym zestawieniom kolorystycznym. W tym sezonie nie będziemy narzekać na nudę – mówi Katarzyna Śliwińska z firmy RuckZuck.
Wiodącym kolorem 2019 roku będzie Living Coral – tak ogłosił Instytut Pantone, światowy specjalista w zakresie kolorów. Złoty odcień koralu ociepli wnętrze, poprawi nastrój domowników i roztoczy pozytywną aurę. Pięknie skomponuje się z miedzianymi i czarnymi dodatkami. Chcąc wprowadzić tę barwę do mieszkania i uniknąć przy okazji rewolucji remontowej, wystarczy przemalować tylko reprezentacyjną ścianę salonu lub położyć na niej fototapetę, na przykład z rysunkiem rafy koralowej. W przypadku stonowanych aranżacji świetnym pomysłem jest wybór koralowych akcentów w pomieszczeniu – poduszek, dywanów, ramek na zdjęcia czy świec.
Modne kolory na ścianach
Modnym kolorem roku 2019 ma też być ciemna zieleń, będąca synonimem wytworności. Zieleń świetnie wygląda w towarzystwie złota i brązu. W jej otoczeniu nie powinno zabraknąć naturalnych dekoracji – żywej roślinności oraz elementów z motywem tropikalnym. Jest to odcień stworzony do przestronnych pomieszczeń. Chcąc zastosować go na niewielkim metrażu, konieczne jest przełamanie bielą.
Do najbardziej topowych kolorów w 2019 roku projektanci zaliczają także intensywny błękit. Dzięki niemu aranżacja zyskuje świeżość i wyrazistość. Świetnie pasuje do stylistyki stonowanych wnętrz, będąc ich kontrastowym składnikiem (np. w formie kanapy czy narzuty na łóżko). Szczególnie dobrze łączy się z beżami i grafitami, z którymi tworzy elegancką kompozycję. Powinni sięgnąć po niego zwolennicy wystroju opartego na spokojnej, relaksacyjnej atmosferze. Gdy wybór kolorystyki będzie dokonany, przed nami malowanie mieszkania.
(Na podstawie: InfoWire.pl)
Zobacz też:
> Torby foliowe ciekawostki
> Ciekawostki o windach
> Historia fotografii