tapeta tapety ciekawostki tapetowanie informacje

Ciekawostki o tapetach

Czas czytania:2 minut/y, 38 sekund/y

Tapety. Informacje i ciekawostki o tapetach i tapetowaniu ścian

Tapety – podstawowe informacje

1) Słowo tapeta pochodzi z języka niemieckiego.

2) Tapeta w wielu językach brzmi tak samo lub nawiązuje do słowa “papier”. W niemieckim będzie to: tapete, po fińsku: tapetti, w języku duńskim: tapet, a po francusku: tapisserie.

3) Mówiąc, że “trzeba coś wziąć na tapetę”, robimy błąd. Poprawnie brzmi: na tapet. Tapet, to stół przykryty zielonym suknem, przy którym toczą się obrady. Wziąć sprawy na tapet, oznacza: zająć się czymś, lub: coś przedyskutować.

Historia tapetowania i zdobienia ścian

4) Za pierwowzór tapety ściennej uznaje się rysunki naskalne. To zdumiewające, ale nasi przodkowie też chcieli ładnie mieszkać! Najstarsze malunki pochodzą z Indonezji i liczą sobie 44 tysiące lat. Za najbardziej spektakularne uważa się malowidła z okresu paleolitu w jaskini Lascaux we Francji, odkryte przypadkowo przez czterech chłopców.

5) Początkowo tapety były przeznaczone dla mniej zamożnych ludzi, ale wciąż dobrze sytuowanych, których nie było stać na drogocenne arrasy. W domach prawdziwych bogaczy można było zobaczyć ściany obite luksusowymi materiałami, w tym skórą oraz atłasem.

6) Zanim wprowadzono do powszechnego użytku klej, tapetę przybijano do ścian gwoździami. W XI wieku wytapetowane ściany zdobiły domy arystokratów i kupców. Modne było też ozdabianie wnętrz przy pomocy klocków drzeworytowych.

7) Najokazalsze tapety powstawały na zamówienie królów i za ich wykonanie odpowiedzialni byli wybitni artyści. Jednym z nich był Francois Boucher (1703-1770). Zajmował się też projektowaniem kostiumów teatralnych i scenografii.

rysunki malowidła naskalne tapeta tapety ciekawostki tapetowanie
Malowidła naskalne – czyli prehistoria zdobienia ścian

8) Jedna z legend głosi, jakoby sam Napoleon zmarł w wyniku toksycznego działania tapety. Oficjalny powód śmierci to pęknięcie wrzodu, jednak niektórzy nie wykluczają otrucia. Aby uzyskać zielony kolor, tapety w owym czasie barwiono przy pomocy arszeniku. Wilgoć mogła spowodować uwalnianie toksyn i poważnie zaszkodzić Napoleonowi.

9) Wraz z nadejściem XIX wieku i rozwojem dużych fabryk, tapety zyskały na popularności. Mogli sobie na nie pozwolić nie tylko najbogatsi. Masowa produkcja i przystępne ceny sprawiły, że tapety stały się stałym elementem dekoracyjnym.

Fototapety

10) Obecnie na rynku mamy całą gamę różnorodnych tapet. Tapety papierowe, winylowe, korkowe czy też fizelinowe występują w tysiącach wzorów i kolorów. Do łask wracają fototapety.

11) Modne w PRL-u fototapety zdobiły niemal każdy pokój. Charakterystyczne widoki z tamtych lat, to morska plaża, las lub góry. Dzisiaj fototapety są mniej toporne i nawiązują do stylistyki scandi (skandynawskiego). Dzięki nowoczesnym technologiom komputerowym są one dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Fototapety 3D są prawdziwym hitem.

Kolejne ciekawostki o tapetach

12) Jedyne w Niemczech Muzeum Tapet nosi nazwę “Miłość do ścian”. Właścicielka obiektu zgromadziła przez 40 lat wiele unikatowych okazów. W muzeum możemy podziwiać min. skórzaną tapetę z XVIII wieku.

13) Tapeta Rauhfaser została wymyślona przez pewnego aptekarza w 1864 roku. Chcąc uzyskać efekt zamszu, zabarwił włókna drzewne. W ten sposób powstał strukturalny papier do pokrywania ścian. W latach 80-tych XX wieku takie tapety stały się klasykiem. Co ciekawe, tapety te mogą być ponownie malowane.

14) Dzięki sprytnym sztuczkom przy pomocy tapety, możemy wizualnie powiększyć pomieszczenie. W tym celu należy położyć tapety w poprzeczne lub pionowe pasy. Jeśli dodatkowo umiejętne nałożymy tapetę 3D lub fototapetę, da ona złudzenie głębi i przestrzeni.

Tapety ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki – schody ruchome
> Styropian ciekawostki
> Systemy bezpieczeństwa ciekawostki

Nadarzyn ciekawostki kościół Poprzedni post Ciekawostki o Nadarzynie, woj. mazowieckie
moda męska wakacje koszulki polo bermudy Następny post Co powinien nosić tego lata facet, aby wyglądać modnie?