Plac Minina i Pożarskiego Niżny Nowgoród ciekawostki zabytki Rosja

Niżny Nowogród – ciekawostki o mieście w Rosji

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Miasto Niżny Nowogród ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie to rosyjskie miasto, także w Polsce?

Niżny Nowogród informacje

1) Niżny Nowogród (Niżnyj Nowgorod), to 1,2-milionowe miasto w Rosji, nad rzeką Wołgą. Leży ponad 400 km na wschód od Moskwy.

2) Miasto jest stolicą Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego.

3) W latach 1932–1990 miasto nazywało się Gorki, na część znanego rosyjskiego pisarza Maksima Gorkiego (1868-1936), który tutaj się urodził.

4) 14 km od centrum miasta działa otwarty w 1936 r.międzynarodowy port lotniczy Niżny Nowogród-Strigino. W mieście jest metro, kursują tramwaje i trolejbusy.

5) W 1221 r. stał tu gród obronny księstwa włodzimierskiego. Od 1350 roku miasto zostało stolicą księstwa suzdalsko-niżnonowogrodzkiego, w w 1392 roku weszło w skład państwa moskiewskiego. Na początku XVII wieku Niżny Nowogród był jednym z najbogatszych miast Rosji.

Niżny Nowogród – przemysł

6) Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym, maszynowym, chemicznym i metalurgicznym. Od 1932 r. są tu produkowane samochody osobowe, ciężarowe i terenowe GAZ (skrót od: Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod). Po II wojnie światowej w Polsce były popularne “gaziki” – tak nazywano u nas samochody GAZ.

Plac Minina i Pożarskiego Niżny Nowgoród ciekawostki zabytki Rosja
Niżny Nowgoród ciekawostki: Plac Minina i Pożarskiego. Foto: Алексей Трефилов / cc by-sa 4.0

7) W 1930 r. w Niżnym Nowogrodzie zaczęto budować zakłady lotnicze, wkrótce jedne z największych w ZSRR. Produkowano tu znane też w Polsce samoloty MiG. Obecnie zakłady noszą nazwę: Zakłady Lotnicze Sokoł.

8) W Niżnym Nowogrodzie jest też stocznia, specjalizująca się w budowie okrętów podwodnych. Powstał tu S-265, który po jakimś czasie trafił do polskiej Marynarki Wojennej jako ORP Orzeł. Obecna nazwa stoczni, to: AO Stocznia „Krasnoje Sormowo” – Niżnij Nowgorod.

Niżny Nowogród ciekawostki, zabytki

9) Plac Minina i Pożarskiego, to reprezentacyjne miejsce w Niżnym Nowogródzie. Stoją tu m.in. Kreml niżnonowogrodzki (zamek). Został zbudowany w latach 1500-1511, obecnie pełni m.in. funkcje muzealne.

10) Sobór św. Michała Archanioła, to najstarsza kamienna cerkiew prawosławna w mieście. Została wybudowana w XVII wieku, w miejscu wcześniejszej XIII-wiecznej drewnianej cerkwi.

11) W mieście stoją też m.in. XVII-wieczna Cerkiew Uspieńska (pw. Zaśnięcia Matki Bożej), Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej (1801) oraz XVII-wieczne barokowe budynki mieszkalne.

12) W mieście działa szereg klubów sportowych, w tym piłkarskich: Dinamo Gorki, FK Niżny Nowogród, Lokomotiw-NN Niżny Nowogród, Spartak Niżny Nowogród i Torpedo-Wiktorija Niżny Nowogród.

13) W Niżnym Nowogrodzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich. Składa się ze skoczni K110 oraz pięciu innych.

14) Największym obiektem piłkarskim miasta jest Stadion Niżny Nowogród. Został otwarty w 2018 r., może pomieścić 45 tys. widzów i był jednym ze stadionów mundialu w 2018 roku.

Niżny Nowogród ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Obwód Kaliningradzki
> Osetia

żarty język polski humor dowcipy o nauczycielach języka polskiego kawały Poprzedni post Najlepsze dowcipy szkolne – język polski
sedes kibel Polacy humor Polska dowcipy o Polakach żarty kawały Następny post Najlepsze dowcipy o Polakach