Manufaktura Satyry po raz 10
X Manufaktura Satyry w Żyrardowie – finał
Na początku był …LEN – taki był temat dziesiątej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, którego organizatorem jest miasto Żyrardów.
Wernisaż i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 5 października (sobota) 2019 roku, o godz. 17.00 w żyrardowskiej Galerii “Resursa” (ul. 1 Maja 45, Żyrardów).
Podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja zostanie wzbogacona pracami artystów zaproszonych poza konkursem, również z zagranicy. Tym razem zobaczymy prace twórców z Brazylii, Chin, Czech, Francji, Kanady, Litwy, Macedonii, Serbii, Rosji, USA, Węgier, Włoch i Polski.
Konkurs i wystawa pod patronatem Sadurski.com
Co to jest manufaktura
Manufaktura (po łacinie manufactura „rękodzieło”), to zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie. Oparta jest na podziale pracy – poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.
Manufaktury dzieli się na rozproszone – gdy produkcja odbywa się w kilku małych, wyspecjalizowanych zakładach podporządkowanych wspólnemu kierownictwu i scentralizowane – gdy wytwórcy zgromadzeni są w jednym miejscu. Ten pierwszy sposób organizacji produkcji nazywa się produkcją nakładczą.
Pierwsze manufaktury w Europie powstały już w XIII w. we Flandrii i we Włoszech. Były to początkowo manufaktury włókiennicze, wyrosłe wokół miast będących ośrodkami wczesnego kapitalizmu – Brugii, Gandawy, Sieny, Florencji. Wraz z rozwojem gospodarczym kontynentu europejskiego zakres produkcji manufakturowej poszerzał się i objął metalurgię. Także przemysł zbrojeniowy, drukarski, przemysł drzewno-papierniczy, szklarski oraz artykuły codziennego użytku, w tym luksusowe. Manufaktury poprzez południowe Niemcy (XIV w.), Francję i Anglię dotarły, a pod koniec XVI w. do Polski.