Miasto Koło – ciekawostki
Miasto Koło ciekawostki i informacje o Kole, zabytki, ratusz, zamek
Koło informacje
1) Miasto Koło leży na Wielkopolsce, nad rzeką Wartą i ma 23 tys. mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w 1362 roku.
2) Nazwa Koło prawdopodobnie nawiązuje do tego, że miasto leży w zakolu rzeki Warty, szerokim łukiem okalając okolice.
3) Koło powielone jest na cztery osiedla: Kaliskie, Stare Miasto, Płaszczyzna i Warszawskie.
4) Największym zakładem przemysłowym w Kole są Zakłady Wyrobów Sanitarnych “Koło”.
Zamek w Kole
5) Zamek w Kole został zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego jeszcze zanim Koło uzyskało prawa miejskie. Wzniesiono go przy zakolu rzeki Warty. Najstarszą częścią zamku, zbudowaną prawdopodobnie na początku XIV wieku, jest wieża od strony północnej, którą początkowo otaczały drewniane fortyfikacje. Potem dobudowano do niej ceglany mur. Najwyższym fragmentem ruin jest obecnie wieża od strony południowej. U góry okrągła, a do 8. metrów zbudowano ją na planie kwadratu. W zamku często bywał król Władysław Jagiełło, w 1453 r. był król Kazimierz Jagiellończyk, a w 1513 r. był tu król Zygmunt Stary. Zamek, jak wiele innych zamków, został zniszczony podczas potopu szwedzkiego.
Ruiny zamku znajdują się ok. 3 km od centrum Leszna, przy ul. Bogumiła. Można tu dojść pieszo lub dojechać samochodem wąską, nieutwardzoną drogą polną. Na przełomie XVII i XVIII wieku był tu zakon bernardynów, a od XVIII wieku zamek popadał w coraz większą ruinę.
Koło ciekawostki z historii
6) Od XV wieku do 1716 r. w Kole odbywały się Sejmiki ziemskie czyli zjazdy szlachty wielkopolskiej. Mniejsze organizowano w refektarzu klasztoru bernardynów, liczniejsze na pobliskich błoniach nad rzeką Wartą.
7) W połowie XVIII w. Koło było największym miastem ówczesnego powiatu konińskiego. Mieszkało tu wówczas 1400 ludzi.
8) W XIX wieku działały w Kole fabryki ceramiki. Pierwszą założył Józef Freudenreich w 1842 roku.
Co zobaczyć w Kole
9) Gotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się na Starym Mieście. Ta najstarsza świątynia w Kole została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku.
10) Kompleks zabudowań klasztornych bernardynów powstał w Kole na wyspie rzecznej, w drugiej połowie XV wieku. Gotycki klasztor gruntownie przebudowano w latach 1755-1764. W latach 1773-1782 wybudowano późnobarokowy kościół.
11) Gotycki ratusz wzniesiono w Kole ok. 1390 r. Został przebudowany w latach 1835-1837, przy okazji dobudowano skrzydła. Obecnie to gmach klasycystyczny z 4-kolumnowym portykiem. Pozostałością po gotyckim ratuszu jest ceglana wieża.
12) Nad głównym korytarzem rzeki Warty stoi drewniany, dwukondygnacyjny budynek. Jest to spichlerz z przełomu XVIII i XIX wieku.
13) Blisko mostu na Warcie stoi betonowy obelisk z orłem na szczycie. To pomnik powstańców z 1863 roku. W 1905 r. usypano tu symboliczną mogiłę, pomnik stanął w 1924 r. Po zniszczeniu w 1940 r. przez hitlerowców, stanął tu ponownie w 1962 r., w 600-lecie Koła.
Koło ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com