Long Beach w Kalifornii

Long Beach ciekawostki Kalifornia statek Queen Mary

Long Beach ciekawostki

30 kilometrów na południe od centrum Los Angeles, na wybrzeżu oceanu, leży ok. półmilionowe miasto Long Beach. Jak nazwa wskazuje, jest tu długa (do tego piękna) plaża

Jest też Port of Long Beach, jeden z największych portów morskich świata, do którego co roku zawija kilka tysięcy statków. Jego budowę zaczęto w 1890 roku, a teraz jest tu 80 nabrzeży, na których nieustannie pracuje kilkadziesiąt żurawi, wyładowujących kontenery z towarem.

Ciekawostki o Long Beach

1) Na nabrzeżu Long Beach stoi zacumowany statek RMS Queen Mary. To brytyjski liniowiec pasażerski długości 61 metrów, pływający głównie na Oceanie Północnoatlantyckim w latach 1936–1967. Do końca lat 50. ten statek oraz z RMS Queen Elizabeth dominowały dominowały na transatlantyckim rynku przewozów pasażerskich, potem zaczął przynosić straty. Podczas II wojny światowej statek przewoził żołnierzy alianckich. W swój ostatni rejs RMS Queen Mary wyruszył 31 października 1967 roku z brytyjskiego Southampton. Po dotarciu do Long Beach już tu został, gdyż miasto zakupiło ten statek. Obecnie Queen Mary jest zabytkiem oraz atrakcją turystyczną (muzeum, hotel, restauracje).

Long Beach ciekawostki Kalifornia statek Queen Mary
Long Beach, statek-muzeum Queen Mary

2) Miasto założono w 1897 roku.

3) W Long Beach urodził się Nicolas Cage, znany aktor amerykański oraz Snoop Dogg – raper znany na całym świecie.

4) Po ulicach Long Beach od 1975 r. ścigają się samochody podczas Grand Prix Long Beach. To najdłużej trwający wyścig uliczny w Ameryce Północnej. Przez jakiś czas od 1976 r. ścigały się tu bolidy formuły I.

Long Beach ciekawostki Kalifornia statek Queen Mary
Statek RMS Queen Mary, wejście do muzeum

5) W rezydencji Elizabeth Milbank Anderson w Long Beach mieści się Long Beach Museum of Art. W Long Beach od 1996 r. W Long Beach działa też Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej. W październiku 2010 r. otwarto Muzeum Sztuki Etnicznej na Pacyfiku (The Pacific Island Ethnic Art Museum (PieAM).

6) Co roku w Long Beach odbywa się maraton uliczny (Long Beach Marathon). Jego start i meta ma miejsce w okolicy Shoreline Village, w centrum miasta. Wraz z tysiącami biegaczy, w wydarzeniu uczestniczy 50 tys. ludzi.

7) W stanie Nowy Jork znajduje się miasto o identycznej nazwie – Long Beach. Jest sporo mniejsze (35 tys. mieszkańców) i leży w hrabstwie Nassau.

Long Beach ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> San Diego
> Santa Monica
> Sacramento