Nieznane fakty na temat młynków do kawy
Młynek do kawy ciekawostki z historii, rodzaje młynków do kawy, porady. Młynki ręczne i elektryczne, zabytkowe młynki
Mielenie ziaren kawy. Młynki do kawy
1) Młynek do kawy to urządzenie, które mieli ziarna kawy. Dzięki niemu nie trzeba kupować zmielonej kawy, a kawa ze świeżo zmielonego ziarna jest smaczniejsza.
2) Z uwagi na konstrukcję , młynki dzielimy na: ostrzowe (tnące ziarna na kawałki) oraz żarnowe / udarowe, ścierające ziarna. Te drugie mogą też rozdrabniać orzechy i przyprawy oraz więcej kosztują
Młynek do kawy ciekawostki z historii
3) Podobno pierwsze młynki do kawy pojawiły się w Turcji około roku 1400. Początkowo wyrabiano je z mosiądzu, później tworzono też luksusowe produkty zdobione złotem i kością słoniową.
4) Gdy około 1600 r. kawa dotarła do Europy, wytwarzano moździerze do rozdrabniania ziaren kawy, które później były ulepszane.
5) Madamme Pompadour, kochanka francuskiego króla Ludwika XIV szczyciła się młynkiem do kawy ze złota. W tym czasie picie kawy stało się modne.
6) Młynek do mielenia kawy opatentował w 1798 r. Thomas Bruff. Kilkanaście lat później model ulepszył Alexander Duncan Moore. Później Luke Herbert stworzył urządzenie pozwalające na mielenie kawy w dużych ilościach.
7) Młynki do kawy na potrzeby gospodarstw domowych zaczęto sprzedawać w 1888 roku. Były produktem braci Morgan.
8) Pierwszy elektryczny młynek do kawy powstał w 1897 roku. Z czasem modyfikowano urządzenie, które stawało się coraz bardziej nowoczesne.
Młynek do kawy ciekawostki, fakty, porady
9) W nowoczesnych młynkach do kawy można samemu ustawić, na jaką grubość mają być mielone ziarna kawy. Od jego mocy zależy, jak szybko i jaka ilość zostanie zmielona.
10) Podobno mielenie ziaren na niskich obrotach powoduje, że kawa nie traci aromatu.
11) Kupić młynek z żarnami ceramicznymi czy stalowymi? Warto wiedzieć, że kawa młynku ceramicznym zawiera więcej pyłu, a napój z niej zrobiony jest bardziej gorzki.
12) Choć zwykle kupujemy młynki elektryczne, są też młynki ręczne. Możemy w nich mielić ziarna kawy ręcznie. Kosztują już od kilkunastu do kilkudziesięciu lub więcej złotych za sztukę.
13) Niektórzy miłośnicy czarnego napoju, kolekcjonują stare młynki do kawy. Niektóre mają swój wyjątkowy urok. Zabytkowe młynki nie są skomplikowaną konstrukcją. Można je odrestaurować i nadal mogą pełnić funkcję, dla której je stworzono. Szczególnie młynki żeliwne retro mają swój urok i po odrestaurowaniu mogą cieszyć wzrok i duszę kolekcjonerów staroci.
Młynek do kawy ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kawa po turecku – ciekawostki
> Roboty sprzątające
> Historia odkurzacza