Sadurski.com na losowaniu MŚ U-20

MŚ U-20 piłka nożna mundial Polska mecze miasta bilety terminarz

Specjalna relacja Sadurski.com z losowania MŚ U-20

Powtórki nie będzie

Gdy do reprezentacji Polski w wyniku losowania dołączyła Kolumbia, a potem Senegal, przecierałem oczy ze zdumienia. Na pewno podobnie czuło się mnóstwo polskich kibiców, którzy losowanie śledzili przed telewizorami. Czyżby „grupa śmierci” sprzed kilku miesięcy (Mundial w Rosji) miała się powtórzyć w 100 procentach? Zaraz, zaraz. Do wspomnianej trójki musiałaby dołączyć jeszcze Japonia. Szybkie spojrzenie na „koszyk” jeszcze nie rozlosowanych reprezentacji pokazało, że nie jest to niemożliwe. Wśród sześciu potencjalnych rywali była także Japonia. Na szczęście losujący Fernando Couto zapobiegł deja vu i Japonia trafiła do innej grupy.

Nerwowość za kulisami

Nie wiem, jak ochroniarze rozpoznają satyryków w garniturach i dlaczego to nadzwyczaj podejrzani goście, ale tego wieczora byłem chyba jedynym, któremu przy wejściu aż kilkukrotnie sprawdzano zieloną opaskę na przegubie ręki. Taką samą miał Boniek, ja i wszyscy inni, ale dlaczego zieleń tak interesowała ochroniarzy tylko na mojej ręce? To pokazuje nerwowość, jaka tego wieczora (niedziela, 24. lutego 2019) panowała nawet wśród ochrony Areny Gdynia, nie tylko w okolicy sceny i czerwonego dywanu. Piłkarską ceremonię z Gdyni nie sposób porównywać z Oscarami (tego samego dnia przyznawano je w Hollywood), ale trema i nerwowość, to normalne oznaki takich imprez.

MŚ U-20 piłka nożna mundial-polska-mecze miasta bilety terminarz

Sala, na której odbędzie się losowanie, zanim zapełniła się piłkarskimi VIP-ami

Impreza, jakiej w Polsce nie było

Zbigniew Boniek, prezes PZPN, od dawna mówił w mediach, że Polska będzie areną wielkiego turnieju, U-20. Sądzę, że wciąż wielu nie zdaje sobie sprawy z wagi imprezy, która już na przełomie maja i czerwca odbędzie się w sześciu miastach Polski.

Nasz kraj nigdy dotąd nie organizował piłkarskiego turnieju o zasięgu globalnym. Dla wielu liczy się głównie piłkarski Mundial i EURO. Ale są też inne turnieje, w tym U-20. To piłkarze grający na wysokim poziomie, przedstawiciele najlepszych drużyn świata. Warto uświadomić sobie, że piłkarze, których zobaczymy za kilka miesięcy u nas, będą walczyć na mundialu 2022 w Katarze. Będą zdobywać laury w najważniejszym piłkarskim turnieju świata, staną się wielkimi gwiazdami. Możemy je poznać i zobaczyć już zaraz, bez konieczności dalekich podróży poza Polskę.

MŚ U-20 piłka nożna mundial-polska-mecze miasta bilety terminarz

Pod koniec losowania. Bebeto wylosował jedną z drużyn

Gwiazdy w Polsce

Piłkarskimi gwiazdami, które odwiedziły Polskę i na scenie losowały kule z nazwami drużyn, byli: Brazylijczyk Bebeto i Portugalczyk Fernando Couto.

Couto (ur. 1969) zakończył piłkarską karierę w 2008 roku. Nie był napastnikiem, lecz środkowym obrońcą, więc w 110. meczach reprezentacji strzelił 8 bramek. Grał m.in. w FC Porto, Parmie, Barcelonie, Lazio.

Bebeto (ur. 1964, właściwie José Roberto Gama de Oliveira) urodził się w Salwadorze. W reprezentacji Brazylii grał na pozycji napastnika. Wystąpił 75 razy, zdobywając 39 goli. Mistrz świata z roku 1994 i wicemistrz z roku 1998. Najlepszy piłkarz Ameryki Południowej (rok 1989), brązowy medalista olimpijski z Seulu i Atlanty. To jemu zawdzięczamy gest – „kołyskę”. Po strzeleniu gola w ćwierćfinałowym meczu z Holandią (1994) w narożniku boiska z rąk zrobił kołyskę, charakterystycznie nimi kołysząc. W tego sposób oznajmił światu radość z urodzonego przez żonę dzień wcześniej trzeciego syna.

Oczywiście losowali na scenie, ale mieli też spotkania z publicznością, udzielali wywiadów. Są twarzami U-20, nie tylko losowania.

Ciekawostki zza kulis

* Przed losowaniem, dane mi było na chwilę poznać kobietę uznawaną za najbardziej wpływową kobietę, w światowym sporcie. To Fatma Samoura, od 2016 r. Sekretarz Generalny FIFA. Chyba najmniej spięty gość wieczoru i nie tylko dlatego, że nie miała krawata.

MŚ U-20 piłka nożna mundial-polska-mecze miasta bilety terminarz

Fragment występu artystycznego 

* Gdy zapowiedziano maskotkę turnieju U-20 i przedstawiono Grzywka – goście zza granicy pytali: „Co to gzibek?”. Już widać, że będzie problem z wymawianiem nazwy i zrozumieniem o co chodzi z ta maskotką. Nie można było wymyślić coś łatwiejszego dla cudzoziemców?

* Osobisty udział w uroczystości losowania w Arenie Gdynia, to coś zupełnie innego niż oglądanie w telewizji. Przyznam, od kulis nie wyglądało to tak „telewizyjnie” i efektownie. Było widać, że organizacyjnie najważniejszym miał być efekt telewizyjny. A ten był znakomity.

* Z lekkim zdziwieniem przyjąłem oprawę muzyczną uroczystości. Znakomity band wraz z chórem zespołu folklorystycznego (w strojach ludowych) jakoś mnie nie przekonał. Chyba miało być polsko i równocześnie nowocześnie, w kontrze do muzyki disco polo.

O turnieju U20

W mistrzostwach świata U-20 polska reprezentacja wystąpi po raz piąty. Wcześniej PZPN współpracował głównie z UEFA (z Ukrainą byliśmy współgospodarzem EURO 2012, w 2017 r. zorganizowaliśmy mistrzostw Europy U-21).

Turniej rozpocznie się 23 maja. Mecz otwarcia, to Polska-Kolumbia, który odbędzie się w Łodzi. Zresztą trzy pierwsze Polski odbędą się właśnie w Łodzi, na stadionie Widzewa (oby nasza reprezentacja grała też dalej!), także w Łodzi, 15. czerwca, odbędzie się finał.

MŚ U-20 piłka nożna mundial-polska-mecze miasta bilety terminarz

Jeśli zastanawiałeś się, co widzą osoby losujące 

Mecze będą się odbywać na sześciu stadionach – w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Łodzi i Tychach.

Bilety na U-20 w Polsce

Przedsprzedaż biletów na mecze rusza już 26. lutego (potrwa do 5 marca), a bilety będą naprawdę niedrogie, bo już od 10 zł, a finał za 40 zł.

Grupy MŚ U-20:

A: Polska, Kolumbia, Senegal, Tahiti

B: Meksyk, Włochy, Ekwador, Japonia

C: Urugwaj, Nowa Zelandia, Honduras, Norwegia

D: USA, Nigeria, Ukraina, Katar

E: Francja, Mali, Arabia Saudyjska, Panama

F: Portugalia, Korea Południowa, Argentyna, RPA

Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Groundhopping – turystyka stadionowa
> Dowcipy o piłce nożnej
> Stadiony piłkarskie Europy