Noc Muzeów i karykatury, karykaturzyści i rysownicy
Noc Muzeów atrakcje: karykaturzyści i rysownicy oraz ich karykatury rysowane na żywo, podczas Nowy Muzeów w Polsce. Także inne informacje o karykaturzystach
Noc Muzeów atrakcje: kawa i karykatury
Tak jak przed rokiem, znani karykaturzyści z Karykatury.com rysowali w Noc Muzeów, w ramach promocji kawy Nescafe. Tym razem nie tylko w Warszawie, lecz równocześnie w kilku miastach Polski
Za nami kolejna Noc Muzeów czyli jedyna w roku okazja, aby zajrzeć do muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych w nocnej scenerii.
W nocy z 16 na 17 maja 2009 r., w czterech miastach (Warszawa, Łódź, Gdańsk i Wrocław), miała miejsce promocja kawy Nescafe. Na specjalnych stoiskach ustawionych przed wejściami do wybranych muzeów, można było skosztować jednego z trzech rodzajów kawy Nescafe oraz za darmo otrzymać swoją karykaturę, wykonaną na żywo, na poczekaniu.
Z takiej okazji skorzystało kilkaset osób, które wróciły do domu ze swoim zabawnym portretem, wykonanym przez jednego z profesjonalnych karykaturzystów polskich. Ich dowcipne rysunki i karykatury znane są m.in. z prasy i programów telewizyjnych, więc była to tym większa atrakcja.
Oto lokalizacje miejsc, w których rysowali karykaturzyści serwisu Karykatury.com podczas Nowy Muzeów 2009:
Warszawa:
– Muzeum Narodowe (Al. Jerozolimskie 3)
– Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3)
– Muzeum Techniki (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1)
Łódź:
– Muzeum Historii Miasta Łódź (ul. Ogrodowa 15)
Gdańsk:
– Muzeum Narodowe, Oddział Zielona Brama (ul. Długi Targ 24)
Wrocław:
– Muzeum Narodowe (Plac Powstańców Warszawy 5)
Okazji do wykorzystania talentu znanych karykaturzystów polskich podczas Nocy Muzeów oraz innego rodzaju imprez firmowych i prywatnych (np. wesela) jest coraz więcej. Dowcipne portrety w wykonaniu mistrzów kreski wprawiają nas w dobry humor. Nic dziwnego, że co jakiś czas powstają ciekawe projekty komercyjne, które opierają się na sztuce karykatury.
2009-05-17
Karykatura za frytki
Na oryginalny pomysł akcji promocyjnej wpadł największy producent frytek w Niemczech. Swoje karykatury otrzyma kilkadziesiąt tysięcy smakoszy frytek
McCain – lider branży mrożonek ziemniaczanych na niemieckim rynku, wpadł na oryginalny pomysł promocyjno-reklamowy. Ruszyła właśnie akcja “Funny Faces” (Zabawne Twarze), polegająca na zbieraniu przez nabywców frytek tej firmy punktów, wydrukowanych na opakowaniach.
Na każdym opakowaniu znajduje się 1 lub 2 punkty. Wystarczy zebrać zaledwie 4 punkty, aby dostać nagrodę, którą jest… karykatura. Oprócz punktów trzeba jeszcze wysłać pocztą własne zdjęcie, z którego powstanie ta karykatura. A potem zostanie jeszcze oczekiwanie na listonosza, który przyniesie sympatyczną przesyłkę.
Akcja promocyjna potrwa kilka miesięcy, a producenci przewidują, że osób zainteresowanych własną karykaturą będzie w Niemczech kilkadziesiąt tysięcy. Nad wykonaniem takiej liczby karykatur w dosyć krótkim okresie czasu, będzie pracować kilkudziesięciu karykaturzystów z kilku krajów, m.in. z Polski.
2009-05-27
Trzepałka wygrał w Czechach
Główną nagrodę w międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego Písek 2009, którego tematem był: Teatr, zdobył Polak – Maciej Trzepałka
Dobra wiadomość przyszła z czeskiego miasta Písek, gdzie obradowało jury międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Písek 2009. Główna nagroda przypadła Maciejowi Trzepałce, którego rysunek prezentujemy obok. Portal Sadurski.com gratuluje zwycięzcy nie tylko dlatego, że jego rysunki można oglądać na naszym portalu.
Poniżej pełna lista laureatów:
1) Nagroda główna: Maciej Trzepałka, Polska (20.000 koron czeskich)
2) Nagroda miasta Písek: Jan Tomaschoff, Niemcy (10.000 koron czeskich)
3) Nagroda Mirosława Lid’aka: Musa Gumus, Turcja (5.000 koron czeskich)
4) Trzy równorzędne nagrody po 1.000 koron czeskich:
– Bernard Bouton, Francja
– Evzen David, Czechy
– Stefan Despodov, Bułgaria
5) Cztery równorzędne nagrody po 1.000 koron czeskich:
– Yuriy Kosobukin, Ukraina
– Vaclav Linek, Czechy
– Ivailo Tsvetkov, Bułgaria
– Doru Axinte, Rumunia
W jury konkursu zasiadali: Ivan Hanousek, Miroslav Bartak, Bretislav Kovarik, Jiri Kostyr (wszyscy: Czechy), Sławomir Łuczyński (Polska – przewodniczący jury), Peter Ruge (Niemcy) i Ivan Popivic (Słowacja).
2009-06-07
Jury konkursu Písek 2009
W czeskim mieście Písek obradowało jury międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny, z udziałem Sławomira Łuczyńskiego
“Teatr” był tym razem tematem międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Písek 2009, odbywającego się w czeskim mieście Písek. Ponieważ nazwa písek (piasek) zobowiązuje, głosowanie jurorów nad najlepszymi pracami konkursowymi odbywa się poprzez wsypywanie piasku do pudełek znajdujących się obok rysunków. Ilość piasku z każdego pudełka jest potem skrupulatnie ważona. Wygrywa ten rysunek, na który jurorzy wsypali najwięcej piasku.
Obrady jury biennale Písek 2009 odbyły się wczoraj – 4 czerwca 2009 r., a jednym z jurorów był Polak, Sławomir Łuczyński. Wkrótce oficjalne ogłoszenie wyników konkursu.
2009-06-05
Sawka ilustruje Zalewskiego
“Historia dosłowna. Ilustrowana kronika III RP w cytatach i komentarzach.” – to tytuł książki Igora Zalewskiego, zilustrowanej rysunkami Henryka Sawki
Dziennikarz i komentator Igor Zalewski zebrał zabawne i niefortunne wypowiedzi osób publicznych: polityków, dziennikarzy i artystów. W większości są to sejmowe wypowiedzi posłów różnych partii, które z różnych powodów przeszły do historii. Są też śmieszne powiedzonka z dialogów filmowych, tekstów kabaretowych i piosenek; niektóre z nich zadomowiły się w naszej potocznej mowie. Część cytatów autor opatrzył komentarzem, dzięki czemu są bardziej zrozumiałe, szczególnie dla młodszego czytelnika.
Książka została zilustrowana rysunkami satyrycznymi Henryka Sawki.
“Historia dosłowna. Ilustrowana kronika III RP w cytatach i komentarzach.”, Videograf II.
2009-06-05
Rysunki na Festiwalu Dobrego Humoru
Jak co roku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru, zobaczymy wystawę rysunku satyrycznego. W Internecie już rozpoczął się plebiscyt na najlepszy rysunek
Podczas X, jubileuszowego Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, w dniach 21-27 czerwca 2009 r. w godzinach 12.00-20.00, znów można będzie oglądać wystawę rysunków satyrycznych, pod niezmienną nazwą: Gdańska Galeria Dobrego Humoru.
Już teraz rozpoczął się plebiscyt na najlepszy według internautów rysunek. W plebiscycie uczestniczą rysunki następujących autorów: Sławomir Łuczyński, Marian Matocha, Małgorzata Lazarek, Zbigniew Jujka, Janusz Stefaniak, Andrzej Lichota, Andrzej Graniak, Jacek Frąckiewicz, Andrzej Pijet, Henryk Sawka, Paweł Kuczyński, Grzegorz Szumowski, Julian Bohdanowicz, Henryk Cebula, Witold Mysyrowicz, Zbigniew Kołaczek.
2009-05-25
Noc Muzeów atrakcje i inne teksty z archiwum portalu rozrywkowego Sadurski.com