Kupno OC z assistance. Czy to dobra decyzja?

OC assistance ubezpieczenie

Kupno OC z assistance. Czy to dobra decyzja? Każdy kierowca staje przed tego rodzaju dylematem. Jakie ubezpieczenie wybrać? Czy rozszerzona ochrona rzeczywiście będzie konieczna? Czy warto inwestować w bogatszy zakres ubezpieczenia samochodu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości! 

Obowiązek kontra wolna wola

Zgodnie z prawem, każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do jego ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC, to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd. Co ważne, nawet samochód szczelnie okryty kocem w garażu, który nie jest eksploatowany na co dzień, a na ulice miasta wyjeżdża jedynie od święta, musi posiadać ważne ubezpieczenie, o ile jest pojazdem zarejestrowanym.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC są zdecydowanie bardziej dotkliwe, niż same składki ubezpieczeniowe. Niemniej, mogą być one odczuwalnym wydatkiem, więc minimalizując koszta, odrzucamy możliwość rozszerzenia ochrony i wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Czy słusznie? 

“Gołe” ubezpieczenie OC czy z dodatkami?

Ubezpieczenie OC to absolutne minimum. Gwarantuje ono pokrycie kosztów szkód powstałych w wyniku zdarzenia, w którym ucierpiały osoby trzecie. Z jednej strony jest ono więc zabezpieczeniem naszych interesów (a dokładniej naszego portfela), ale przede wszystkim ewentualnych osób, które mogą ucierpieć w zdarzeniu spowodowanym z naszej winy.

Ochronę jaką daje umowa ubezpieczeniowa możemy dowolnie rozszerzyć, decydując się na popularne ubezpieczenie AC, czy chociażby pakiet Assistance. O ile to pierwsze wybierane jest zwykle przez właścicieli nowych i droższych samochodów, które mogą być smakowitym kąskiem dla złodziei, o tyle ubezpieczenie Assistance, często traktowane jest bardzo po macoszemu. Z chęci oszczędności rezygnujemy z dodatkowej ochrony, co w efekcie może nas sporo kosztować – dodaję eksperci Beesafe

Ubezpieczenie samochodu w rozszerzonej wersji: razem czy osobno? 

Zastanawiasz się nad rozszerzeniem ochrony i wykupieniem dodatkowego pakietu? Zależy Ci przede wszystkim na Assistance, które może okazać się zbawienne podczas nieprzewidzianej sytuacji na drodze? Niektórzy ubezpieczyciele pakiet Assistance dorzucają jako “gratis” do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warto jednak wiedzieć, że w takiej wersji Assistance ma najczęściej bardzo okrojony zakres. Może się więc okazać, że w rzeczywistości nie spełni on naszych oczekiwań. Decydując się jednak na pełne Assistance gwarantujące nie tylko pomoc mechanika, holowanie auta czy nawet samochód zastępczy, rozważ jego zakup w pakiecie z OC. Kupując ubezpieczenia w tym samym towarzystwie możesz liczyć zwykle na dodatkową zniżkę. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/.

Co gwarantuje Assistance? 

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest prawnie, co oznacza, że jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wybierając wsparcie Assistance warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakie świadczenia gwarantuje, a także jaki ma zakres terytorialny. Sprawdź, w jakich sytuacjach będzie przysługiwała Ci pomoc, zapoznaj się z limitami na poszczególne świadczenia oraz zwróć uwagę na kwestię wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Praktycznie każde towarzystwo gwarantuje kilka wariantów ubezpieczenia Assistance, różniących się zakresem gwarantowanych świadczeń. W zależności od swoich potrzeb i oczekiwań, możesz wybrać ten, który sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli wsparcie mechanika na drodze, to dla Ciebie za mało, możesz rozważyć także rozszerzenie ochrony poprzez pakiet odciążający nieco samego kierowcę. Dodatki takie oferuje marka ubezpieczeniowa Beesafe, proponując pakiet Wygodny Kierowca. Ten sprawdzi się na przykład w sytuacji, gdy musisz odstawić samochód na obowiązkowy przegląd czy chociażby wymienić olej.